.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Anulowanie opieki nad dzieckiem - co wolno pracownikowi, a co pracodawcy?

• Data: 06-05-2024 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Pracownicy została udzielona opieka nad dzieckiem (z art. 188 Kodeksu pracy). Następnie pracownica zwróciła się z prośbą o anulowanie tej opieki w jednym dniu. Czy pracodawca może to zrobić? Na jakiej podstawie prawnej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Anulowanie opieki nad dzieckiem - co wolno pracownikowi, a co pracodawcy?

Czy możliwe jest anulowanie opieki na dziecko udzielonej na podstawie art. 188 K.p.?

Zgodnie z art. 188 K.p. pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

 

W pierwszej kolejności zachodzi pytanie, w jaki sposób pracownica chce uzupełnić swoją nieobecność w pracy w omawianym dniu. Anulowanie opieki na dziecko udzielonej na podstawie art. 188 K.p. jest możliwe na podstawie porozumienia stron stosunku pracy, jednak powyższe musi być uzupełnione innym usprawiedliwieniem nieobecności w pracy, bowiem w innym przypadku powstanie nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy.

 

Z treści pytania wynika, że matka była w tym czasie zdolna do pracy, ale opieka przysługiwała jej na dziecko. W tej sytuacji można jeden dzień z opieki „potrącić” matce z urlopu. Jak podkreśla się w literaturze, „na mocy art. 1891 k.p., jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, uprawnienie powyższe przysługuje jednemu z nich. Wybór, które z rodziców (opiekunów) będzie z niego korzystać, zależy od samych zainteresowanych. Nie ma także przeszkód, aby rodzice (czy opiekunowie) "podzielili się" prawem do tego zwolnienia i każde z nich korzystało z jednego dnia wolnego. Wymiar zwolnienia jest niezależny od liczby dzieci” (E. Maniewska, Komentarz aktualizowany do art. 188 Kodeksu pracy, 01.10.2015).

 

Mając na uwadze powyższe, w mojej ocenie anulowanie jest możliwe na zasadzie porozumienia stron. Zgodnie z art. 300 K.p. w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Porozumienie może być zatem zawarte stosownie do porozumień zawieranych na zasadach K.c.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Przykład 1 - Nagła zmiana planów

Pani Anna, pracownica banku, zwróciła się do swojego pracodawcy z prośbą o dwa dni wolne na opiekę nad chorym synem, zgodnie z art. 188 K.p. Pracodawca przyznał jej to prawo. Jednakże, dzień przed planowanym dniem wolnym, stan zdrowia syna znacznie się poprawił dzięki skutecznemu leczeniu i nie wymagał już opieki w domu. Pani Anna poprosiła o anulowanie jednego dnia opieki, aby móc wrócić do pracy. Pracodawca zgodził się, ponieważ mieli wspólnie ustalony porozumienie, że nieobecność będzie anulowana, jeśli dziecko wyzdrowieje.

 

Przykład 2 - Zmiana opiekuna

Pan Marek, programista, planował wykorzystać dzień wolny na opiekę nad córką. Jego żona, również zatrudniona, niespodziewanie uzyskała wolne w pracy, mogąc zaopiekować się dzieckiem. Marek postanowił anulować swoje wolne i poprosił pracodawcę o zgodę. Pracodawca, po sprawdzeniu, że zmiana opiekuna jest zgodna z porozumieniem między pracownikiem a pracodawcą, anulował zwolnienie Marka, co pozwoliło mu na kontynuowanie pracy bez przerywania projektu, nad którym pracował.

 

Przykład 3 - Praca zdalna jako alternatywa

Pani Justyna, księgowa, miała zaplanowane dwa dni wolne na opiekę nad synem. Jednak dzień przed planowanym zwolnieniem, jej firma wdrożyła opcję pracy zdalnej, co umożliwiło jej jednoczesną opiekę nad dzieckiem oraz wykonywanie obowiązków zawodowych. Pani Justyna zdecydowała, że nie potrzebuje już zwolnienia i zwróciła się z prośbą o jego anulowanie. Pracodawca, doceniając elastyczność pracownika oraz możliwość kontynuowania pracy, zgodził się anulować formalne zwolnienie.

Podsumowanie

Artykuł analizuje możliwość anulowania dni wolnych na opiekę nad dzieckiem przyznanych na mocy art. 188 Kodeksu pracy. Podkreśla, że takie anulowanie jest możliwe, ale wymaga porozumienia między pracownikiem a pracodawcą, a także dodatkowego usprawiedliwienia dla nieobecności w pracy, aby uniknąć nieusprawiedliwionej absencji. Przykłady z życia wzięte ilustrują różne scenariusze, w których pracownicy i pracodawcy mogą efektywnie współpracować, aby dostosować plany pracy do zmieniających się okoliczności osobistych pracowników.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej lub wsparcia w przygotowaniu dokumentów związanych z prawem pracy? Skorzystaj z naszej oferty konsultacji online i profesjonalnego sporządzania pism, aby zapewnić sobie wsparcie ekspertów w każdej sytuacji prawnej. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Komentarz aktualizowany do art. 188 Kodeksu pracy, E. Maniewska 01.10.2015

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu