Modyfikacja zakresu obowiązków a dodatek funkcyjny• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Mam pracownika, który pełni funkcję kierownika administracyjnego w szkole z przysługującym dodatkiem funkcyjnym. Jest to osoba w wieku przedemerytalnym. Czy możliwe jest pozbawienie tej osoby dodatku funkcyjnego przy innym zrekompensowaniu różnicy wynagrodzenia i modyfikacji zakresu obowiązków? |
|
Pozbawienie pracownika dodatku funkcyjnegoOdpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych pracownikowi samorządowemu może zostać przyznany dodatek funkcyjny. Warunki i sposób przyznawania tego dodatku określa pracodawca w regulaminie wynagradzania.
Jeżeli umowa o pracę przewiduje, że jednym ze składników wynagrodzenia jest dodatek funkcyjny, to zmiana jego wysokości lub całkowite jego odebranie wiązać się będzie albo z porozumieniem zmieniającym, albo z wypowiedzeniem zmieniającym.
Dodatek funkcyjny ma charakter stały w tym sensie, że powinien być wypłacany przez czas pełnienia funkcji (wykonywania określonych obowiązków). Zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłacania przyznanego dodatku funkcyjnego oznacza pogorszenie warunków wynagradzania i może nastąpić wyłącznie w drodze porozumienia zmieniającego (za zgodą pracownika) albo wypowiedzenia zmieniającego. Wypowiedzenie zmieniające w odniesieniu do pracowników chronionychJednak z pytania wynika, że pracownik jest już w wieku przedemerytalnym. W takim wypadku jedynie dobrowolne porozumienie z pracownikiem może doprowadzić do zmiany warunków pracy. Jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na porozumienie stron, nie można wypowiedzieć mu umowy o pracę ani dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy.
Wypowiedzenie zmieniające w odniesieniu do pracowników chronionych możliwe jest jedynie w przypadku reorganizacji u pracodawcy.
Słowem – w okresie, gdy pracownik jest chroniony przed emeryturą nie ma możliwości takiej modyfikacji jego zatrudnienia, aby odebrać mu dodatek funkcyjny, chyba że pracownik sam się na to zgodzi, albo że zostanie przeprowadzona reorganizacja.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale