Zajęcie mieszkania TBS dłużnika na poczet długów• Autor: Krzysztof Bigoszewski |
Wygrałem sprawę o zwrot długu od mojej znajomej (mam klauzulę wykonalności). Obecnie dłużniczka przebywa za granicą, ale jest najemcą mieszkania w TBS. Czy mogę złożyć papiery do komornika o zajęcie tego mieszkania, skoro dana osoba nie ma innego majątku? Czy oznaczałoby to konieczność wyprowadzki jej rodziny z lokalu i zwrot kwoty partycypacji na moją rzecz? |
|
Czy komornik może zająć kwotę partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego (mieszkania w TBS) dłużniczki?Po szczegółowej analizie przedstawionego przez Pana stanu faktycznego sprawy oraz treści przesłanej dokumentacji, stwierdzić niestety należy, iż brak jest formalnych podstaw tak do dokonania przez komornika obecnie zajęcia kwoty partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego (mieszkania w TBS) Pańskiej dłużniczki, jak i do rozwiązania na Pana żądanie umowy z najemcą przez TBS.
Odnośnie pierwszej z tych kwestii sięgnąć należy do przepisów ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego z dnia 26 października 1995 r. (Dz. U. Nr 133, poz. 654 z późn. zm.), gdzie w art. 29a wskazuje się:
„1. Osoba fizyczna może zawrzeć z towarzystwem umowę w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, którego będzie najemcą. 2. Kwota partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego uzyskana od osób, o których mowa w ust. 1, nie może przekroczyć 30% kosztów budowy tego lokalu. 3. W przypadku zakończenia najmu i opróżnienia lokalu kwota partycypacji, o której mowa w ust. 1, podlega zwrotowi najemcy nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia opróżnienia lokalu. W dniu zwrotu kwota partycypacji powinna odpowiadać kwocie stanowiącej odsetek aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu równy udziałowi wniesionej przez najemcę kwoty partycypacji w kosztach budowy lokalu”. Kiedy powstaje wierzytelność najemcy z tytułu partycypacji w kosztach budowy?Jak zatem z powyższego wynika, wierzytelność najemcy z tytułu partycypacji w kosztach budowy powstaje dopiero z chwilą zakończenia najmu i opróżnienia lokalu, a zatem dopiero z tą chwilą w ogóle możliwe jest dokonanie jej zajęcia przez komornika. Zanim bowiem te okoliczności zaistnieją, kwota partycypacji jest własnością TBS, który z kolei jako niebędący Pańskim dłużnikiem nie może zostać objęty prowadzoną na Pana wniosek egzekucji przeciwko dłużniczce, przeciwko której uzyskał Pan tytuł wykonawczy.
Co do zaś ewentualnej możliwości wypowiedzenia na Pana żądanie przez TBS umowy najmu lokalu i spowodowania tym samym powstania wierzytelności najemcy o zwrot kwoty partycypacji, co do której egzekucja byłaby możliwa, to wskazać należy, iż cytowana ustawa takiej możliwości nie przewiduje, w ogóle się w tej kwestii nie wypowiadając.
Zarazem jednak wskazać należy, iż zgodnie z art. 27 ustawy Prawo spółdzielcze z dnia 16 września 1982 r. (Dz. U. Nr 30, poz. 210 z późn. zm.):
„§ 1. Członek może rozporządzać swoimi roszczeniami do spółdzielni o wypłatę udziałów oraz o zwrot wkładów lub o wypłatę ich równowartości ze skutecznością od dnia, w którym roszczenia te stały się wymagalne.
§ 2. Wierzyciel członka może uzyskać zaspokojenie z jego udziałów dopiero z chwilą ustania członkostwa.
§ 3. Jeżeli egzekucja z innego majątku członka okaże się bezskuteczna, a przepis szczególny nie stanowi inaczej, wierzyciel członka może skierować egzekucję do wniesionych przez członka wkładów. W takim wypadku roszczenie członka o zwrot wkładów lub ich równowartości staje się wymagalne po upływie sześciu miesięcy od dnia zajęcia wkładów, chyba że wymagalność tego roszczenia nastąpiła wcześniej na podstawie innych przepisów”.
Jak zarazem wskazuje się w praktyce, taka egzekucja z wkładu prowadzi do utraty przez członka spółdzielni prawa do lokalu.
Odwołując się zatem do zasad wykładni prawa, uznać należy, iż skoro ustawodawca wprowadził regulację art. 27 Prawa spółdzielczego jako regulację szczególną, oznacza to, że instytucja ta jest ściśle zarezerwowana dla spółdzielni, a zatem nie można jej stosować rozszerzająco również w innych przypadkach. Czy wierzyciel może skierować egzekucję do kwoty partycypacji poprzez żądanie rozwiązania umowy najmu przez TBS z dłużniczką?Skoro zatem posiadanie mieszkania w TBS związane jest z najmem lokalu i nie wynika ze stosunku spółdzielczego najemcy, nie ma podstaw, aby wierzyciel mógł skierować egzekucję do kwoty partycypacji poprzez żądanie rozwiązania umowy najmu przez TBS.
Wobec powyższego, wypowiedzenie umowy najmu przez TBS może nastąpić zasadniczo jedynie w niżej wskazanych okolicznościach:
Wobec powyższego może Pan niestety jedynie czekać, aż wierzytelność o zwrot kwoty partycypacji za mieszkanie w TBS powstanie, aby móc przeprowadzić z niej egzekucję.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Krzysztof Bigoszewski Adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Aplikację adwokacką ukończył przy Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku. Doświadczenie zdobywał w renomowanych trójmiejskich kancelariach prawniczych oraz udzielając porad prawnych przez internet. Świadczy pomoc prawną z zakresu obrotu gospodarczego, w tym zamówień publicznych i procesu inwestycyjnego, prawa pracy, ubezpieczeń i odszkodowań oraz szeroko rozumianego prawa rzeczowego, rodzinnego, spadkowego i karnego, jak również egzekucji i spraw z zakresu prawa administracyjnego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale