Mieszkanie za pobyt w DPS, koszty i formalności• Data: 30-09-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda |
Opiekuję się 82-letnim ojcem, który od kilku lat choruje na Parkinsona. Nie założyłem rodziny. Musiałem zrezygnować z części etatu. Ojciec zaczął uciekać z domu. Dodam, że porusza się na wózku inwalidzkim. Mam silną depresję. Chcę umieścić ojca w DPS-e. Kto płaci za DPS? Co z opłatami za ojca mieszkanie? |
|
Przekazanie mieszkania na rzecz gminyW takim przypadku, jeżeli nie są Państwo w stanie pokryć pełnych kosztów odpłatności za DPS, a gmina w przypadku braku odpłatności ze strony taty będzie zapewne poszukiwała pokrycia tych kosztów od Pana – jest oddanie mieszkania taty dla gminy w celu rozliczenia pobytu w DPS-ie. Innym rozwiązaniem jest oczywiście sprzedaż mieszkania na wolnym rynku i pokrywanie z tego kosztów pobytu w DPS-ie – jednak, jak wskazałam, istnieje możliwość przekazania mieszkania na rzecz gminy jako dożywotnia możliwość utrzymania w DPS-ie. Opłaty za pobyt w DPS-ieZakres opłat reguluje art. 61 ustawy o pomocy społecznej:
„1. Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności: 1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, 2) małżonek, zstępni przed wstępnymi, 3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej – przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność”.
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej krewny obowiązany jest jedynie do ponoszenia opłaty za dom pomocy społecznej, jeżeli osiąga odpowiednio wysoki dochód. Kwota ta została ustalona w odwołaniu do kryterium dochodowego na osobę w rodzinie i wynosi 300% owego kryterium.
Oprócz kryterium dochodowego – co ważne jest dla Pana – ustawa przewiduje możliwość zwolnienia danej osoby z opłaty nawet po przekroczeniu limitu kwotowego, jeżeli istnieją ku temu uzasadnione podstawy. Proszę jednak mieć na uwadze, iż będzie to dopiero określane po przeprowadzenie u Pana wywiadu środowiskowego. Jak bowiem Pan widzi, jest Pan od razu za tatą, powołany jako kolejny do ponoszenia odpłatności za DPS.
Dlatego też, jeżeli tata posiada swoje mieszkanie i Pan posiada swoje i nie jest Pan w stanie partycypować w kosztach utrzymania taty w DPS-ie, a jego dochody również nie pozwalają na pełną odpłatność – może okazać się dobrym rozwiązaniem przekazanie jego mieszkania gminie w zamian za możliwość zamieszkiwania w DPS-ie.
Zgodnie z art. 66 ustawy o pomocy społecznej „rada gminy może określić, w drodze uchwały, dla osób, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2a, korzystniejsze warunki ustalania opłat za pobyt w domu pomocy społecznej o zasięgu gminnym, częściowego lub całkowitego zwolnienia z tych opłat, zwrotu należności za okres nieobecności osoby w domu”. Każda gmina w sposób dowolny reguluje niniejszą kwestię, dlatego o dokładniejsze kryteria proszę dowiadywać się w swojej gminie. PrzykładyPan Jan od kilku lat opiekuje się swoją 80-letnią matką, która cierpi na zaawansowaną demencję. Choć stara się, jak może, opieka nad matką wymaga od niego coraz więcej czasu i energii, co prowadzi do zaniedbywania pracy i własnego zdrowia. W końcu Pan Jan decyduje się na umieszczenie matki w domu pomocy społecznej (DPS). Jako że jego dochód przekracza próg ustalony przez ustawę, jest zobowiązany do współfinansowania pobytu matki w DPS-ie. Nie mając innych środków, decyduje się na sprzedaż mieszkania matki, by pokryć koszty jej pobytu.
Pani Maria, samotna matka, opiekuje się swoim schorowanym ojcem, który wymaga stałej opieki. Z uwagi na niskie zarobki oraz fakt, że sama wychowuje dziecko, Pani Maria nie jest w stanie ponosić pełnych kosztów pobytu ojca w DPS-ie. Gmina, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, przyznaje jej częściowe zwolnienie z opłat, pokrywając resztę kosztów. Pani Maria może dzięki temu zapewnić ojcu opiekę w DPS-ie bez konieczności sprzedaży rodzinnego mieszkania.
Pan Krzysztof, opiekujący się swoim niepełnosprawnym bratem, zwraca się do gminy o pomoc w umieszczeniu brata w DPS-ie. Brat posiada mieszkanie, ale jego dochody są na tyle niskie, że nie pokrywają pełnych kosztów pobytu w DPS-ie. Pan Krzysztof, po konsultacji z prawnikiem, decyduje się na przekazanie mieszkania brata na rzecz gminy. W zamian za to, gmina zobowiązuje się do pokrycia całkowitych kosztów pobytu brata w DPS-ie, co pozwala Panu Krzysztofowi na uporządkowanie swojego życia i zadbanie o własne zdrowie. PodsumowanieOpłaty za pobyt w domu pomocy społecznej mogą być pokrywane przez mieszkańca, jego bliskich lub gminę, w zależności od ich dochodów i sytuacji życiowej. Istnieją możliwości częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, a w niektórych przypadkach, przekazanie mieszkania na rzecz gminy może być rozwiązaniem pozwalającym na sfinansowanie pobytu w DPS-ie. Każda sytuacja jest jednak indywidualnie rozpatrywana przez odpowiednie instytucje, dlatego warto zasięgnąć porady prawnej i zgłosić się do swojej gminy. Oferta porad prawnychSkorzystaj z naszych profesjonalnych usług prawnych online, które obejmują kompleksowe doradztwo oraz sporządzanie pism dotyczących opłat za domy pomocy społecznej i innych kwestii związanych z opieką nad bliskimi. Oferujemy szybkie i rzetelne wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej - Dz.U. 2004 nr 64 poz. 593
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale