Miejsce parkingowe na wyłączność dla osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym• Autor: Irena Sawa |
Posiadam mieszkanie własnościowe wraz z gruntem pod blokiem. Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym – czy przysługuje mi miejsce parkingowe na wyłączność od spółdzielni mieszkaniowej, która jest zarządcą terenu? A może mogę jakoś wystąpić o wykupienie miejsca? Spółdzielnia wyznaczyła miejsca dla niepełnosprawnych kierowców, ale są one nagminnie zajmowane przez inne osoby, natomiast droga ma status wewnętrznej, dlatego służby nie mogą za to nakładać kar. |
|
Interwencje straży miejskiej i policji na drogach osiedlowychPragnę zaznaczyć, że strefą zamieszkania w rozumieniu art. 2 pkt 16 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 z późn. zm.) jest „obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi [np. drogi wewnętrzne], na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi”. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h.
Piesi mogą się poruszać w tych strefach nie tylko chodnikami, ale również jezdnią, i zawsze mają pierwszeństwo przed pojazdem.
W tych strefach policja oraz straż miejska mają prawo do egzekwowania przepisów porządkowych zawartych w ustawie Prawo o ruchu drogowym (np. nakładania mandatów, zakładania blokad na koła).
Na podkreślenie zasługuje jednak również to, że zarówno strażnicy miejscy, jak i policjanci, nie mogą stosować sankcji karnych, wynikających z Prawa o ruchu drogowym, w miejscach niebędących drogami publicznymi lub strefami zamieszkania. Dotyczy to m.in. niektórych dróg osiedlowych. W tego typu miejscach bez inicjatywy właściciela terenu, zarządcy (czyli spółdzielni mieszkaniowej), interwencje straży miejskiej i policji będą mało skuteczne. Miejsca parkingowe zarezerwowane dla osób niepełnosprawnychBiorąc pod uwagę fakt, że spółdzielnia jako zarządca terenu wyznaczyła miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, zakładamy oczywiście, że miejsca te, zgodnie z przepisami Kodeksu drogowego, są właściwie oznakowanie jako miejsca zarezerwowane dla inwalidy poziomym znakiem wymalowanym na parkingu (biała koperta) i pionowym znakiem informacyjnym. Skoro kierowcy, jak Pan twierdzi, parkują samochody na miejscach wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych, to w takiej sytuacji może Pan poinformować pisemnie o tym fakcie zarządcę terenu, czyli spółdzielnię mieszkaniową, z prośbą o zajęcie się problemem. Zarządca z kolei powinien podjąć stosowne działania, m.in. powiadomić straż miejską i policję i poprosić o wzmożone kontrole na tym terenie. Kilka mandatów może uzdrowić sytuację.
Pragnę zarazem podkreślić, że bez wyraźnego żądania zarządcy terenu, o ile nie jest to obszar strefy zamieszkania, ani policja, ani straż miejska nie podejmie działań.
Obecnie jest przygotowywany projekt nowelizacji przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 1997 r. Nr 98, poz. 602 z późn. zm.). Znowelizowane przepisy mają m.in. na celu rozszerzenie zakresu obowiązywania jego przepisów także na drogi wewnętrzne oznakowane tablicami „Droga wewnętrzna” i „Koniec drogi wewnętrznej”. Obszar prawidłowo oznaczony znakami informacyjnymi stanie się strefą nadzoru ze strony policji i straży miejskiej niezależnie od tego, czy wjazd na ten obszar jest ogólnodostępny, czy też obszar ten nie posiada charakteru ogólnej dostępności. Utrudnienia w korzystaniu z miejsca dla inwalidów na terenie spółdzielni mieszkaniowejIstnieje także drugie rozwiązanie problemu, skoro jest Pan właścicielem mieszkania własnościowego wraz gruntem oraz legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (inwalidztwo I grupy), a spółdzielnia wyznaczyła wprawdzie miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, jednak są utrudnienia w korzystaniu z tych miejsc. Może Pan mianowicie zwrócić się do spółdzielni mieszkaniowej z prośbą o dzierżawę jednego miejsca parkingowego obok bloku zamieszkania.
Po uzyskaniu zgody spółdzielni mieszkaniowej miejsce parkingowe może być oznakowane białą kopertą ( wraz z numerem rejestracyjnym Pana samochodu) znakiem D-18a wraz z tabliczką z symbolem niepełnosprawnych, razem z numerem rejestracyjnym Pana samochodu.
Nie ukrywam, że decyzja w tej sprawie należy wyłącznie do spółdzielni mieszkaniowej jako zarządcy terenu. Niemniej jednak wskazany wyżej sposób pozwoli Panu na spokojne korzystanie z parkingu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Irena Sawa Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.
Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.
Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale