Mąż nie chce płacić płacić części czynszu i raty kredytu po rozwodzie• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Po rozwodzie z mężem zostałam we wspólnym mieszkaniu do czasu podziału majątku, wraz z dziećmi. Mężowi na sprawie rozwodowej został przyznany największy pokój na wyłączność. 2 tygodnie po sprawie wyprowadził się do swojej partnerki, zaś pokój zamknął na klucz. Nie chce płacić części czynszu ani raty kredytu, ja korzystam z najmniejszego pokoju, nie mam dostępu do balkonu w jego pokoju. Jak rozwiązać problem z tym kłopotliwym podziałem mieszkania, zwłaszcza że były mąż do niczego się nie dokłada? Co zrobić? |
Fot. Fotolia |
Jest Pani w trakcie podziału majątku, mąż nie płaci czynszu za mieszkanie – proszę dołączyć do roszczeń sprawy majątkowej rozliczenie czynszu, jaki przypada na jego część mieszkania. Tesli nie używa mediów – to za to go Pani nie rozliczy. Ale za czynsz i kredyt – owszem. Nie ma go Pani jak eksmitować, bo jeśli sąd mu przyznał pokój do czasu podziału, to ma do niego prawa.
Orzeczenie w wyroku rozwodowym o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania znajdowało podstawy w przepisie art. 58 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który w zdaniu pierwszym stanowi, iż jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Powyższe rozstrzygnięcie miało charakter tymczasowy.
W praktyce funkcjonuje ono do chwili, gdy małżonkowie zamieszkają oddzielnie bądź gdy jedno z nich (uprawnione) skorzysta z możliwości eksmitowania drugiego z małżonków. Dodać należy, że w chwili, gdy sąd w wyroku rozwodowym rozstrzyga o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego przez małżonków mieszkania, nie ma znaczenia tytuł prawny do tego lokalu, jak również okoliczność, któremu z tych małżonków taki tytuł przysługuje.
Małżonek na podstawie rozstrzygnięcia o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania nie uzyskuje prawa do lokalu, a jedynie faktyczną możliwość tymczasowego zamieszkiwania w tym lokalu w określony sposób (por. uzasadnienie wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 25 lutego 2011 r., sygn. akt I ACa 928/10 POSAG 2011/2/3-17). U Pani jest to jeszcze o tyle bardziej skomplikowane, o ile mieszkanie jest współwłasnością.
Reasumując – w toku sprawy podziałowej proszę żądać rozliczenia czynszu i dotychczas spłaconego kredytu. Jeśli mieszkanie ma przypaść Pani w wyniku podziału, proszę wnioskować, aby sąd wydał postanowienie w zakresie dopuszczenie Pani do użytkowania pokoju na czas trwania postępowania, ponieważ mąż z niego nie korzysta.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale