Małżeństwo z Tajlandką• Autor: Jakub Bonowicz |
Chciałbym się dowiedzieć, czy po zawarciu związku małżeńskiego w Polsce z kobietą z Tajlandii (obecnie jesteśmy narzeczeństwem) będziemy mogli wyjechać do Norwegii. Czy wystarczy tylko dokument o zawarciu związku? Chcemy się udać do Norwegii w związku z moją pracą w tym kraju (mam pozwolenie na pracę tam jeszcze na 5 lat). |
|
Migracja rodzinna do NorwegiiProblem, o który Pan pyta, to tzw. imigracja rodzinna. Dotyczy ona sytuacji, gdy jeden członek rodziny jest obywatelem Norwegii lub kraju nordyckiego albo posiada pozwolenie na pracę lub pobyt w Norwegii (jak w Pana przypadku), natomiast drugi (Pana przyszła żona) chce przebywać razem z nim bądź pracować w Norwegii.
Ponieważ Norwegia jest w strefie Schengen oraz w EFTA (Europejskim Obszarze Gospodarczym), więc odnoszą się do niej zasady dotyczące przepływu osób. W tym wypadku osoba, która jest obywatelem jednego z państw członkowskich EFTA lub Unii Europejskiej (w tym Polski) i mieszka legalnie w Norwegii, może przyjąć do Norwegii swojego członka rodziny. Nie następuje to jednak automatycznie. Pana przyszła żona musi ubiegać się o wydanie przez władze norweskie pozwolenia na imigrację rodzinną. Wniosek o pozwolenie na migrację rodzinną do NorwegiiWniosek o wydanie pozwolenia składa Pana żona, po zawarciu małżeństwa, choć można to, co prawda, zrobić przed zawarciem związku – przepisy przewidują, że osoba, która zamierza zawrzeć małżeństwo z osobą zamieszkałą w Norwegii, w ciągu 6 miesięcy po wjeździe do Norwegii także może złożyć taki wniosek. Mam jednak tutaj wątpliwości, gdyż raczej dotyczy to sytuacji, kiedy osoby pragną zawrzeć związek małżeński już w Norwegii i z tego powodu chciałyby tam się udać (a Państwo – z tego, co Pan pisze – chcą pobrać się w Polsce). Poza tym wtedy cała procedura może znacznie dłużej potrwać, natomiast dokument małżeństwa to pewny dowód więzów rodzinnych. Najlepiej zapytać się w ambasadzie norweskiej, jak wygląda praktyka w tym względzie i w jaki sposób wpłynie to na długość całej procedury.
Ubiegający się (petent – Pana przyszła żona) musi mieć zasadniczo zapewnione mieszkanie i utrzymanie w Norwegii. Wymagane dochody osoby utrzymującej petenta (czyli w tym wypadku Pana) muszą być co najmniej na poziomie odpowiadającym 8 grupie płacowej w skali płac sektora państwowego w Norwegii (na dzień 21.07.2008 r. – 215 200 NOK przed potrąceniem podatku, z tym że suma ta podlega regulacji co pół roku, więc najprawdopodobniej niedawno uległa nieznacznej zmianie). Wyjazd z żoną Tajką do pracy w NorwegiiPetent musi złożyć wniosek ze swojego kraju ojczystego (z Tajlandii) lub z innego kraju, w którym przebywał przez ostatnich 6 miesięcy i gdzie posiadał pozwolenie na pracę oraz pobyt (czyli z Polski). Petent musi osobiście złożyć wniosek w najbliższej norweskiej placówce dyplomatycznej (będzie to Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie). Osoba zamieszkała w Norwegii nie może złożyć wniosku o imigrację rodzinną w imieniu osoby/osób mieszkających za granicą, tylko w nadzwyczajnych wypadkach można uczynić wyjątek od tej reguły. Pan więc nie może w Norwegii złożyć wniosku w imieniu swojej przyszłej żony. Żona musi to zrobić osobiście w ambasadzie.
Wymagane dokumenty do złożenia wniosku:
Dokumentację składa się w oryginale wraz z tłumaczeniem na język angielski lub norweski (formularz jest do wypełnienia od razu po angielsku).
Jako że jest Pan obywatelem polskim, a Polska jest członkiem EFTA, złożenie wniosku jest wolne od opłat. Pozwolenie na pobyt i pracę w NorwegiiPozwolenie na pobyt zawiera w sobie jednocześnie pozwolenia na podjęcie pracy zarobkowej w Norwegii, jak i prawo do podjęcia działalności gospodarczej w Norwegii, chyba że pozwolenie stanowi inaczej. Natomiast z pozwolenia na pobyt nie wynika pozwolenie na osiedlenie się (osobna procedura po 3 latach pobytu). Jeśli o chodzi o okres, na jaki przyznaje się pozwolenie, to zasadą jest udzielanie go na taki sam czas jak pozwolenie, które posiada druga osoba (czyli Pan – a więc na 5 lat). Można ubiegać się następnie o odnowienie pozwolenia.
Procedura wygląda w skrócie w sposób następujący:
Niestety procedura jest dość długa. W przypadku imigracji rodzinnej i tak jest to tzw. pierwsza kategoria spraw załatwianych, „priorytetowa” (tj. trwająca maksymalnie 6 miesięcy). Ponadto w określonych wypadkach procedura może ulec przedłużeniu aż do 12 miesięcy (jeśli np. nie została zgłoszona pełna dokumentacja lub sprawa jest szczególnie zawiła). Dlatego warto zadbać o to, aby od początku dopełnić wszelkich procedur i by dokumenty nie budziły wątpliwości, gdyż wtedy powinno to pójść w miarę spra Proszę jednak pamiętać, że Pana żona, skoro przebywa w Polsce, to najprawdopodobniej ma wizę obowiązującą na wszystkie kraje strefy Schengen. Osoba taka może przebywać w Norwegii w celach turystycznych przez 90 dni (o ile ma tylko środki na pokrycie pobytu, zarówno własne, jak i zapewniane przez Pana). Jeśli tak jest, to żona może wjeżdżać do Norwegii na okres 90 dni, niezależnie od tego, czy jest dokument małżeństwa, czy nie.
Podaję Panu linki do stron norweskiego urzędu ds. cudzoziemców: http://www.udi.no/templates/Tema.aspx?id=4475. Małżeństwo z Tajką i wspólny wyjazd do NorwegiiNa marginesie mówiąc: proszę pamiętać, że:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Jakub Bonowicz Radca prawny obsługujący przedsiębiorców i osoby fizyczne z kraju, a także z zagranicy. W kręgu jego zainteresowań pozostają sprawy trudne i skomplikowane, dotyczące obszarów słabo jeszcze uregulowanych prawnie (w tym z zakresu prawa nowych technologii) oraz sprawy z zakresu międzynarodowego obrotu gospodarczego i kolizji systemów prawnych różnych państw (w tym m.in. gospodarcze prawo brytyjskie, amerykańskie, słowackie, bułgarskie, czeskie). Specjalizuje się przede wszystkim w prawie Internetu, usług elektronicznych (sporządza regulaminy e-usług, sprzedaży online), prawie nowych technologii, własności intelektualnej (autorskim, znaków towarowych, patentów, wzorów przemysłowych). Reprezentuje Klientów przed sądami (w tym także sądami administracyjnymi, Sądem Najwyższym, Naczelnym Sądem Administracyjnym), organami administracji i organami podatkowymi w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych oraz podatkowych. Sporządza profesjonalne umowy handlowe, w tym w obrocie zagranicznym. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale