Magazyn rolny na działce z zabudową zagrodową, kiedy nie potrzebujesz pozwolenia?

• Data: 23-09-2024 • Autor: Elżbieta Kaczmarek

Posiadam działkę siedliskową o powierzchni 0,5 ha. Na działce nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a także nie zostały wydane warunki zabudowy. Na działce znajduje się zabudowa zagrodowa i dom mieszkalny. Reszta terenu to grunty rolne, prawdopodobnie kategorii IIIb. Chciałbym na tej działce zbudować magazyn produktów rolnych o powierzchni do 150 m2 bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Czy mogę wznieść taką konstrukcję bez przekształcania działki rolnej? Czy gmina może zakwestionować takie działanie? Jaką karę mogę otrzymać, jeśli postawię taki obiekt i gmina wyrazi zastrzeżenia?

Magazyn rolny na działce z zabudową zagrodową, kiedy nie potrzebujesz pozwolenia?

Postawienie budynku gospodarczego bez pozwolenia

Stosownie do art. 29 ust. 2 pkt 33 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 682 z późn. zm.), dalej „Pr. bud.”, budowa jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 Pr. bud.

Zasadą jest, że posadowienie obiektów budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 33 Pr. bud., nie jest możliwe na gruntach rolnych III klasy bez uprzedniego wyłączenia tych gruntów z produkcji rolnej. Obowiązek wyłączenia gruntów z produkcji rolnej nie ma jednak zastosowania w przypadku, gdy planowany obiekt budowlany jest częścią zabudowy zagrodowej.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 82), dalej: „u.o.g.r.l.”, wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, a także gruntów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2–10 u.o.g.r.l., oraz gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne – może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie.

W myśl art. 4 pkt 6 u.o.g.r.l. przez przeznaczenie gruntów na cele nierolnicze lub nieleśne rozumie się ustalenie innego niż rolniczy lub leśny sposobu użytkowania gruntów rolnych oraz innego niż leśny sposobu użytkowania gruntów leśnych.

Budowa magazynu na działce siedliskowej

Budowa obiektów budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 33 Pr. bud., jako związanych z produkcją rolną, nie powoduje zmiany przeznaczenia gruntów rolnych. Takie obiekty powinny jednak stanowić część zabudowy zagrodowej. Stosownie do art. 4 pkt 31 u.o.g.r.l. „przez zabudowę zagrodową rozumie się budynki mieszkalne oraz budynki i urządzenia służące wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu, jeżeli są położone na gruntach rolnych i wchodzą w skład gospodarstwa rolnego”.

Jeżeli zatem budowa opisanego budynku gospodarczego stanowi część istniejącej zabudowy zagrodowej, jej budowa na gruncie rolnym będzie dopuszczalna. Gmina nie będzie miała zatem podstaw, aby zakwestionować budowę magazynu, o której mowa w pytaniu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Magazyn w ramach zabudowy zagrodowej

Pan Marek posiada działkę siedliskową o powierzchni 0,5 ha, na której ma dom oraz zabudowania gospodarcze. Chce postawić magazyn do przechowywania zboża o powierzchni 140 m². Ponieważ magazyn jest związany z prowadzoną działalnością rolną, a budynek będzie częścią zabudowy zagrodowej, nie musi uzyskiwać pozwolenia na budowę. W gminie uzyskał potwierdzenie, że zgodnie z przepisami budowa tego typu nie wymaga zmiany przeznaczenia działki.

Problem z brakiem zgłoszenia budowy

Pani Anna postawiła magazyn na swojej działce siedliskowej bez zgłaszania tego do gminy. Obiekt miał 160 m², co przekraczało dozwolony limit powierzchni dla budynków gospodarczych. Po kontroli nadzoru budowlanego okazało się, że pani Anna nie spełnia warunków, a budynek wymagał pozwolenia na budowę. Musiała zapłacić grzywnę oraz zalegalizować budowę zgodnie z procedurami.

Odmowa uznania budynku za część zagrodową

Pan Jan planował postawić magazyn na działce siedliskowej, gdzie znajdował się tylko dom mieszkalny. Chociaż chciał, by magazyn służył do przechowywania warzyw z uprawy, gmina stwierdziła, że nie stanowi to zabudowy zagrodowej, ponieważ nie było tam innych budynków gospodarczych. W efekcie magazyn wymagał pozwolenia na budowę oraz przekształcenia części działki na cele nierolnicze.

Podsumowanie

Budowa magazynu na działce siedliskowej jest możliwa bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, o ile obiekt spełnia warunki zabudowy zagrodowej i nie przekracza 150 m² powierzchni. W przypadku gruntów rolnych, konieczne może być wyłączenie ich z produkcji rolnej, szczególnie jeśli nie są one częścią istniejącej zabudowy. Ważne jest także przestrzeganie przepisów dotyczących zgłoszeń budowlanych, aby uniknąć kar.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej lub profesjonalnego pisma? Oferujemy szybkie i rzetelne porady prawne online oraz przygotowanie pism dostosowanych do Twoich potrzeb – wszystko w wygodnej formie zdalnej! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - Dz.U. 1995 nr 16 poz. 78