Likwidacja oddziału firmy a odszkodowanie dla pracownika• Autor: Łukasz Poczyński |
Centrala firmy znajduje się w mieście X, a ja pracuję w salonie firmy w miejscowości Y. Firma z przyczyn ekonomicznych likwiduje salon wraz z moim stanowiskiem pracy. Czy mogę liczyć na odszkodowanie? W firmie pracuję 1,5 roku. |
|
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z winy pracodawcyZakładam, że jest Pani związana z pracodawcą umową o pracę na czas nieokreślony.
Zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się w wyniku oświadczenia jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem). Jeśli umowę o pracę na czas nieokreślony wypowiada pracodawca, to na mocy art. 30 § 4 K.p. w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy musi wskazać przyczynę uzasadniającą to wypowiedzenie. Przyczyna wypowiedzenia powinna być konkretna, rzeczywista i prawdziwa. Niespełnienie któregoś z tych warunków jest naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę w rozumieniu art. 45 Kodeksu pracy i może prowadzić do uznania wypowiedzenia za wadliwe. Likwidacja stanowiska pracy przez trudną sytuację finansową pracodawcyTaką przyczyną jest niewątpliwie likwidacja stanowiska pracy, podyktowana trudną sytuacją finansową pracodawcy. Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy w uchwale z 27 czerwca 1985 r. (III PZP 10/85) stwierdził, że zmniejszenie stanu zatrudnienia w zakładzie pracy stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia. Sama decyzja co do przydatności i celowości utrzymywania określonego stanowiska mieści się w uprawnieniach pracodawcy i nie podlega ocenie sądów pracy (wyrok SN z 23 maja 1997, I PKN 176/97).
Przedmiotem oceny dokonywanej przez sąd jest natomiast kwestia autentyczności likwidacji stanowiska. Może się zdarzyć bowiem, że dokonana przez pracodawcę likwidacja stanowiska pracy ma charakter jedynie pozorny (fikcyjny).
Zakładam jednak, że w Pani przypadku nie mamy do czynienia z taką pozornością. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownikaW związku z tym należy zastanowić się, jakie roszczenia mogą Pani przysługiwać jako pracownikowi w związku z zaistniałą sytuacją. Trzeba tutaj sięgnąć do przepisów ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników – zwanej ustawą o zwolnieniach grupowych. Oprócz zwolnień grupowych ustawa dotyczy w ograniczonym zakresie także zwolnień indywidualnych (art. 10 ust. 1 ustawy). Jednak muszą być tutaj spełnione następujące warunki:
W zależności od stażu pracy różni się kwota odprawy. Pracownikowi przysługuje odprawa w wysokości:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Łukasz Poczyński Absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu. Aktualnie pracuje w dziale prawnym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto posiada doświadczenie zdobyte w związku z pracą w dwóch kancelariach radcowskich. Interesuje się głównie prawem gospodarczym i handlowym oraz prawem upadłościowym i naprawczym. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale