Likwidacja stanowiska pracy ciężarnej pracownicy• Autor: Kiecana Kamil |
Sprawa dotyczy likwidacji stanowiska pracy ciężarnej pracownicy. Niedawno dowiedziałam się, że firma, w której obecnie jestem zatrudniona na czas nieokreślony, likwiduje stanowisko, na którym obecnie pracuję. Przedstawiono nam możliwość zostanie do końca maja lub podpisania porozumienia i pozostania do sierpnia. 3 tygodnie temu, przed ogłoszeniem jakiejkolwiek decyzji, dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Z racji poprzednich problemów nie dawałam jeszcze znać pracodawcy, dopóki nie zrobię wszystkich badań i ciąża nie będzie stabilna. Czy w tym wypadku firma może mnie zwolnić jako ciężarną pracownicę? Jeżeli nie, to w jaki sposób powinien wyglądać proces dalszego zatrudnienia mnie, jeżeli w sierpniu stanowiska już nie będzie? Co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Bardzo proszę o poradę. |
|
Ciąża pracownicy a zwolnienieZgodnie z art. 177 kodeksu pracy:
„§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca. § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. § 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. § 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. § 5. Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika – ojca wychowującego dziecko lub pracownika – innego członka najbliższej rodziny, w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego”. Likwidacja stanowiskaZgodnie z art. 1832 kodeksu pracy „pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu”. Zatem, jeśli jest Pani w ciąży, to pracodawca nie ma podstaw do zwolnienia Pani, jeśli nie dochodzi do ogłoszenia jego upadłości lub do jego likwidacji (chodzi o likwidację zakładu pracy, a nie likwidację Pani stanowiska).
Po Pani powrocie do pracy powinna być Pani zatrudniona na stanowisku równorzędnym lub na innym stanowisku odpowiadającym Pani kwalifikacjom zawodowym.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Kiecana Kamil Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w kancelariach adwokackich i radcowskich. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, gospodarczym, administracyjnym, finansowym oraz prawie szkolnictwa wyższego. Podejmuje się obsługi prawnej podmiotów gospodarczych. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale