W serwisie
Materiały
Likwidacja firmy i najem lokalu, co z VAT-em?• Autor: Marcin Sądej |
Jestem właścicielką firmy, lokalu usługowego, w którym prowadziłam działalność gospodarczą. Sprzedałam wyposażenie, wynajęłam lokal i zamknęłam firmę. Na umowie najmu podałam kwotę netto + VAT 23%. Czy taki zapis jest poprawny, jeżeli nie jestem już „firmą” i nie mogę wystawić faktury VAT? Do urzędu skarbowego powinnam odprowadzać podatek w wysokości 23%, ale najemca nie może odliczyć VAT z umowy. Jak powinno to być zapisane w umowie? Czy jest jakieś korzystniejsze rozwiązanie takiej sytuacji? Zależy mi na jak najmniejszych kosztach i na możliwość rozliczenia kwoty podatku przez najemcę. |
|
Definicja podatnika VATOpisana przez Panią sytuacja jest możliwa i zgodna z przepisami prawa. Trzeba bowiem zwrócić uwagę, że ustawa VAT w specyficzny sposób rozumie pojęcie podatnika podatku VAT. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast w myśl art. 15 ust. 2 ustawy VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Proszę zatem zauważyć, że definicja podatnika nie uzależnia tej okoliczności od formalnej rejestracji firmy w CEIDG. Kluczowe są wyłącznie obiektywne fakty, takie jak wykorzystywanie danego składnika majątkowego w sposób ciągły i dla celów zarobkowych. Można zatem nie mieć formalnie zarejestrowanej firmy, ale nadal być podatnikiem podatku VAT. Oddanie nieruchomości w najem w sposób ciągły i dla celów zarobkowych jest na gruncie VAT działalnością gospodarczą, która podlega pod ten podatek.
Zaprzestanie działalności podlegającej opodatkowaniu VATW konsekwencji osoba, która świadczy odpłatnie usługi najmu, pomimo zakończenia działalności gospodarczej zgłoszonej w CEIDG, nadal jest podatnikiem podatku VAT. Z treści art. 96 ust. 6 ustawy VAT wynika, że jeśli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego (formularz VAT-Z). W opisanej sprawie nie doszło do zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanej, więc pomimo wyrejestrowania firmy z CEIDG nie powinna Pani składać VAT-Z (o ile w ogóle był składany), gdyż nadal realizuje Pani odpłatne świadczenie usług najmu opodatkowane VAT. Zakładam bowiem, że prowadząc działalność gospodarczą była Pani czynnym podatkiem podatku VAT.
Likwidacja firmy a wystawienie faktury VAT za najmem nieruchomościZatem w związku z likwidacją działalności gospodarczej w CEIDG i jednoczesnym, dalszym najmem nieruchomości nadal jest Pani czynnym podatkiem podatku VAT. Nie należało zatem składać zgłoszenia VAT-Z, a jeżeli takie zostało zgłoszone, to należy ponownie zarejestrować się do celów VAT za pomocą formularza VAT-R.
Nie zmienia to jednak faktu, że pomimo braku firmy może Pani wystawiać faktury z VAT, a najemca może ten VAT odliczać. Nie ma żadnych szczególnych wymagań co do zapisów w treści umowy najmu. Wystarczy wskazać, że właściciel jest podatnikiem podatku VAT i będzie wystawiał faktury z VAT-em.
Odliczenie podatku VAT tylko przez jednego kontrahentaNiestety, nie ma na gruncie podatku VAT zaproponowanej przez Panią możliwości, aby Pani ponosiła jak najmniejsze koszta, a najemca nadal mógłby odliczać VAT. Istnieje wprawdzie zwolnienie od podatku VAT, jeżeli wielkość obrotu (tu kwota wynagrodzenia za wynajem) nie przekroczy w roku 200 000 zł, jednak jeżeli Pani ze zwolnienia z VAT skorzysta, to najemca nie ma możliwości odliczenia podatku VAT.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marcin Sądej Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale