.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Leasing dla spółki z o.o.

Jestem prezesem nowo założonej spółki z o.o. Chciałbym uzyskać leasing, lecz niestety mam złą historię kredytową. Czy jest możliwość, aby na czas starania się o leasing zmienić osobę pełniącą funkcję prezesa, a po jego otrzymaniu, znowu dokonać zmiany?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Leasing dla spółki z o.o.

Zmiana prezesa spółki z o.o. na czas starania się o uzyskanie leasingu

Odpowiadając na Pana pytanie, należy stwierdzić, że jest możliwość zmiany prezesa (choć może nie wprost) na czas starania się o uzyskanie leasingu – może Pan osiągnąć zamierzony cel.

 

Postaram się teraz dokładnie Panu wytłumaczyć tę kwestię. Otóż przede wszystkim zgodnie z art. 201 § 4 Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.): „członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej”. Zakładam, że tak standardowo jest w przypadku także i tej spółki. Tym samym uchwałą wspólników można powołać członka zarządu, w tym prezesa spółki w każdym czasie, to samo dotyczy odwołania jednego członka i powołania drugiego. Ustawa nie wymaga, aby to działo się np. na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników, co oznaczałoby w praktyce podjęcie uchwały maksymalnie do 6 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego. Można to zatem zrobić w każdym czasie. Jedynie co do zasady zgodnie z art. 202 § 1 K.s.h.: „jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu”. Nie dotyczy to jednak odwołania członka zarządu.

Odwołanie oraz wybór członka zarządu spółki z o.o.

Zasadniczo zmianę w składzie zarządu powinno się zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego, ale tak naprawdę członkiem zarządu jest ta osoba, która została powołana przez wspólników, niezależnie od tego, czy widnieje w KRS. Stosownie bowiem do wyroku Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2002 r. (I PKN 619/01, OSNP 2004, nr 11, poz. 191) odwołanie oraz wybór członka zarządu spółki z o.o. następuje na mocy uchwały zgromadzenia wspólników, której skuteczność nie zależy od dokonania odpowiedniego wpisu w rejestrze (KRS). Wpis (lub jego brak) do rejestru danych członków zarządu nie tworzy nowego stanu prawnego. W odniesieniu do powołania i odwołania członków zarządu decydujące znaczenie ma bowiem ważnie powzięta uchwała o ich powołaniu lub odwołaniu (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Katowicach z 9 września 2002 r., I SA/Ka 1259/01, POP 2004, nr 1, poz. 5, oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 6 czerwca 2007 r., III SA/Wa 3618/06, LEX nr 413845, podobnie też wyrok: I UK 137/12, wyrok SN z 4 września 2012 r.).

 

Z mocy przepisu art. 201 § 4 K.s.h. członek zarządu spółki z o.o. jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników; wpis zmian w składzie osobowym zarządu w rejestrze sądowym ma tylko charakter deklaratoryjny. Domniemywa się, że wpis w KRS jest prawdziwy, lecz jest to domniemanie wzruszalne. Ustanowione jest ono dla ochrony osób trzecich (kontrahentów spółki).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wpisanie nowego zarządu do KRS

Sądzę, że lepiej byłoby jednak wpisać nowy zarząd do KRS, bo wówczas leasingodawca będzie w zasadzie sprawdzał aktualne dane w KRS i nie będzie wcale widział tam Pana nazwiska.

 

Jeżeli już dojdzie do zmiany zarządu spółki i uzyskaniu leasingu, aby zmienić członka zarządu należy ponownie podjąć uchwałę o odwołaniu jednego członka zarządu i powołaniu drugiego albo ewentualnie jest też możliwość rezygnacji jednego członka zarządu i powołania uchwałą drugiego.

 

Art. 202 § 4 i 5 K.s.h. mówi bowiem, że mandat członka zarządu wygasa również wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania ze składu zarządu. Do złożenia rezygnacji przez członka zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie. Najczęściej przy rezygnacji podaje się jakiś powód, np. choroba, a to dlatego, że jeżeli nie nastąpi ważny powód złożonej rezygnacji (lekkomyślnie, dla podjęcia działalności konkurencyjnej, funkcji lepiej wynagradzanej, dla awansu społecznego czy zawodowego, choćby był powszechnie – ale nie przez spółkę – aprobowany), spółka będzie mogła żądać odszkodowania (tak też: WSA w Łodzi w wyroku z 24 marca 2009 r., I SA/Łd 1452/08, LEX nr 550368).

 

Natomiast w opisanej przez Pana sprawie chyba nie będzie takiego ryzyka, skoro członkiem zarządu będzie jedyny wspólnik.

 

Uchwały o powołaniu i odwołaniu członka zarządu nie wymagają żadnego uzasadnia, więc nie muszą Panowie ujawniać, po co to robią.

Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania spółki z o.o.

Spółka z o.o. ma osobowość prawną i odpowiada swoim majątkiem za zobowiązania. Może być także tak, że odpowiedzialny będzie członek zarządu, zarówno ten, który podpisał umowę, jak i inni, a to z uwagi na treść art. 299 § 1 i 2 K.s.h., który poniżej cytuję:

 

„§ 1. Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.

 

§ 2. Członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, o której mowa w § 1, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody”.

 

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. ma tu charakter sankcji za prowadzące do bezskuteczności egzekucji przeciwko spółce nieprawidłowości w kierowaniu jej sprawami, a wyrazem tych nieprawidłowości jest niezłożenie we właściwym czasie wniosku o ogłoszenie upadłości lub wszczęcie postępowania zapobiegającego upadłości.

 

Odpowiadają wszyscy ci członkowie zarządu, którzy pełnili tę funkcję w spółce od dnia istnienia zobowiązania z tytułu leasingu (każdy powołany do zarządu od dnia podpisania umowy) i którzy byli członkami zarządu w czasie właściwym do zgłoszenia spółki do upadłości (do dnia, w którym ten wniosek o upadłość należało złożyć; tak: K. Osajda, Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki na tle najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego, Glosa 2005, nr 4; tak również: S. Szejna, Odpowiedzialność cywilnoprawna i publicznoprawna członków zarządu za zobowiązania spółki, Pr.Sp. 2010, nr 11, s. 4;, M. Rodzynkiewicz, Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Warszawa 2007, s. 519; podobnie K. Osajda, Odpowiedzialność członków zarządu spółek z o.o. za ich zobowiązania w orzecznictwie Sądu Najwyższego z 2011 r., Glosa 2012, nr 3, s. 10; SN w wyroku z 8 grudnia 2010 r., V CSK 172/10, LEX nr 677904, oraz w wyroku z 15 czerwca 2011 r., V CSK 347/10, LEX nr 1027201; por. jednak: wyrok SN z 25 lutego 2010 r., V CSK 248/09, Biul. SN 2010, nr 5, poz. 13).

 

Przyjmuje się bowiem, że odpowiedzialność za zobowiązania spółki na zasadach przewidzianych w art. 299 K.s.h. ponoszą osoby będące członkami zarządu lub likwidatorami spółki w czasie istnienia tego zobowiązania. W wyroku SN z 25 listopada 2010 r. (III CNP 3/10, LEX nr 970077) podkreślono, że objęcie odpowiedzialnością danego członka zarządu lub likwidatora wszystkich zobowiązań spółki, których podstawa istnieje w czasie sprawowania przez niego funkcji, a więc także zobowiązań jeszcze wtedy niewymagalnych, jest uzasadnione tym, że ogłoszenie upadłości, o które członek zarządu lub likwidator powinien wystąpić w celu przeciwdziałania bezskuteczności egzekucji, powodowałoby wymagalność także zobowiązań niemających dotąd tej cechy.

 

Na marginesie jeszcze dodam, że leasingodawcy zazwyczaj wymagają przy zawieraniu umowy zabezpieczenia w postaci podpisania weksla poręczonego przez członków zarządu, a w chwili poręczenia za weksel na mocy art. 31 Prawa wekslowego członek ten będzie ponosił też wprost z weksla odpowiedzialność osobistą za zobowiązania z tej umowy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu