.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kupno nieruchomości z licytacji komorniczej

Zastanawiam się nad kupnem nieruchomości z licytacji komorniczej. W księdze wieczystej wpisano dwie hipoteki (bank i ZUS). Czy taki zakup wiąże się z jakimś ryzykiem? Czy zapisy na pewno zostaną wykreślone?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kupno nieruchomości z licytacji komorniczej

Zakup nieruchomości w ramach postępowania egzekucyjnego 

W przypadku zakupu nieruchomości w ramach postępowania egzekucyjnego (komornik sądowy) dochodzi do przeniesienia prawa własności.

Pan jako zainteresowany bierze odział w licytacji, składa wadium w określonej wysokości.

W razie wygrania licytacji następuje przybicie na Pana rzecz. Po nim wpłaca Pan pozostałą (wylicytowaną i pomniejszoną o wadium) kwotę.

W następnej kolejności sąd dokona przysądzenia własności.

 

Według Kodeksu postępowania cywilnego:

 

„Art. 998. § 1. Po uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych lub postanowieniu o ustaleniu ceny nabycia i wpłaceniu całej ceny przez Skarb Państwa sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności.

 

§ 2. Na postanowienie co do przysądzenia własności przysługuje zażalenie. Podstawą zażalenia nie mogą być uchybienia sprzed uprawomocnienia się przybicia.

 

Art. 1000. § 1. Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości. Na miejsce tych praw powstaje prawo do zaspokojenia z ceny nabycia z pierwszeństwem przewidzianym w przepisach o podziale ceny uzyskanej z egzekucji.

 

§ 2. Pozostają w mocy bez potrącenia ich wartości z ceny nabycia:

 

  1. prawa ciążące na nieruchomości z mocy ustawy;
  2. (uchylony);
  3. służebność drogi koniecznej oraz służebność ustanowiona w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budowli lub innego urządzenia;
  4. służebność przesyłu.

 

§ 3. Pozostają również w mocy ujawnione przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru albo nie ujawnione w ten sposób, lecz zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed terminem licytacji, użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli przysługuje im pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami lub jeżeli nieruchomość nie jest hipotekami obciążona albo jeżeli wartość użytkowania, służebności i praw dożywotnika znajduje pełne pokrycie w cenie nabycia. Jednakże w wypadku ostatnim wartość tych praw będzie zaliczona na cenę nabycia.

 

§ 4. Przepisu § 1 nie stosuje się w odniesieniu do ciążących na nieruchomości spółdzielczych lokatorskich i własnościowych praw do lokalu. Prawa te, z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności, przekształcają się odpowiednio w prawo najmu, w prawo odrębnej własności do lokalu albo we własność domu jednorodzinnego”.

 

W księdze wieczystej wpisu hipotecznego dokonał bank i ZUS z tytułu odpowiednich należności.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wykreślenie hipotek z księgi wieczystej nieruchomości zakupionej w licytacji komorniczej

Dysponując prawomocnym postanowieniu sądu o przysądzeniu własności, w którym stwierdzone będzie, że dokonał Pan zapłaty w gotówce – będzie miał Pan prawo złożyć wniosek o wykreślenie tych dwóch hipotek z księgi wieczystej.

 

Koszt to kwota 100 zł za każde wykreślenie – a więc skoro są dwie hipoteki, to będzie kwota 200 zł.

 

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego:

 

„Art. 1003. § 1. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności wraz z planem podziału sumy uzyskanej z egzekucji jest tytułem do wykreślenia w księdze wieczystej lub w zbiorze dokumentów wszelkich praw, które według planu podziału wygasły.

 

§ 2. Na podstawie samego postanowienia o przysądzeniu własności wykreśla się wszystkie hipoteki obciążające nieruchomość, jeżeli w postanowieniu stwierdzono zapłacenie przez nabywcę całej ceny nabycia gotówką”.

 

Wzmianka o egzekucji może zostać wykreślona na podstawie prawomocnego postanowienia o przysądzeniu własności wraz z planem podziału sumy egzekucyjnej.

 

Z reguły w zakresie planu podziału sąd wydaje odrębne postanowienie i ono (prawomocne) stanowi podstawę do wykreślenia wzmianki. Koszty wykreślenia to 100 zł za jedna wzmiankę.

 

Ewentualnie można uzyskać od komornika prawomocne postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego i na tej podstawie wykreślić wzmianki o egzekucji.

 

Reasumując :

 

  1. gdy będzie Pan dysponował prawomocnym postanowieniem sądu o przysądzeniu ze wskazaniem w uzasadnieniu, że nastąpiło zapłacenie przez nabywcę całej ceny nabycia gotówką – wykreśli Pan hipoteki bez problemu (art. 1003 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego),
  2. dodatkowo wskaże Pan, że hipoteki te wygasają, a na miejsce tych praw powstaje prawo wierzyciela (bank, ZUS) do zaspokojenia z ceny nabycia z pierwszeństwem przewidzianym w przepisach o podziale ceny uzyskanej z egzekucji (art. 1000 § 1).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Bogusław Nowakowski

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności).


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu