Kto ma uprawnienie do jazdy motorowerem?• Autor: Radca prawny Wioletta Dyl |
Czy osoba, która ukończyła 18 lat przed 2013 r., nieposiadająca karty motorowerowej, która jednak mogła jeździć motorowerem (zgodnie z obowiązującym prawem), może obecnie poruszać się motorowerem, nie mając prawa jazdy kategorii AM? Czy taka osoba może poruszać się innymi lekkimi czterokołowymi pojazdami, na które obecnie jest potrzebne prawo jazdy kat. AM? Czy osoby posiadające kartę motorowerową mogą wymienić ją na prawo jazdy kat. AM bez dodatkowych egzaminów? |
Kategoria AMWe wcześniej obowiązującym Kodeksie drogowym popularne czterokołowce zaliczane były często do motorowerów, czyli kierowanie nimi przez osobę, która ukończyła 18 lat, mogło się odbywać bez uprawnień. Niestety zgodnie z nowymi przepisami dotychczasowa możliwość jazdy czterokołowcami lekkimi jedynie na podstawie dowodu osobistego zakończyła się również dla pełnoletnich.
Dnia 19 stycznia 2013 roku weszła bowiem w życie ustawa o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 roku (Dz. U. z 2011 r. Nr 30, poz. 151 z późn. zm.), która zmieniła ustawę – Prawo o ruchu drogowym. Pojawiła się kategoria AM. Kategoria AM uprawnia do kierowania:
Przy czym zgodnie z podanymi definicjami rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 21 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia oznaczają one:
Motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Jakimi pojazdami można kierować bez prawa jazdy?W przepisach tej ustawy sprecyzowano, że nie wymaga uprawnienia (AM) do kierowania pojazdami jedynie kierowanie rowerem oraz pojazdem zaprzęgowym (art. 3 ust. 4). Ponadto bez prawa jazdy można kierować motorowerem, czyli pojazdem posiadającym dwa lub trzy koła, jeśli w dniu wprowadzenia ustawy kierujący był pełnoletni. Cytuję:
„Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania: 1. kategorii AM: a) motorowerem, b) czterokołowcem lekkim; (...) 5. kategorii B1: a) czterokołowcem, b) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM; (…).”
„Art. 133. (...) 3. Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.”
Na mocy zatem art. 133 ust. 3 osoby, które w chwili wejścia w życie ustawy miały już ukończone 18 lat, zachowują prawo do kierowania motorowerem bez żadnych dodatkowych dokumentów stwierdzających do tego prawo – dotyczy to głównie tych osób, które w ogóle nie mają prawa jazdy. Wymiana karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AMZgodnie z przepisami osoba posiadająca kartę motorowerową będzie mogła ją wymienić na prawo jazdy kat. AM po przedłożeniu w urzędzie: wniosku o wydanie prawa jazdy, orzeczenia lekarskiego, fotografii, oraz dowodu uiszczenia opłaty. W przypadku braku możliwości udowodnienia, że dysponowało się kartą motorowerową wydanie prawa jazdy kategorii AM będzie skutkować wysłaniem delikwenta na szkolenie (250-300 zł), egzamin (170 zł). Do tego dojdzie 100,5 zł opłaty za wydanie dokumentu. Niemniej należy pamiętać, że zgodnie z art. 133 ust. 2 karta motorowerowa zachowuje ważność jedynie do 18 roku życia.
Reasumując, osoby, które przed 19 stycznia 2013 r. uzyskały kartę motorowerową lub ukończyły 18 lat, mogą jeździć motorowerami bez konieczności uzyskania prawa jazdy kategorii AM.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale