.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kto dziedziczy po osobie rozwiedzionej?

Jestem rozwódką, mam jedną dorosłą, niezamężną i bezdzietną córkę. Nie mam rodzeństwa. Moja mama żyje, jest rozwiedziona z moim już nieżyjącym ojcem. Mama ma troje rodzeństwa przyrodniego, każde z nich ma dzieci i wnuki. Nie mam dziadków. Kto, poza moją córką i jej ewentualną rodziną, może po mnie dziedziczyć ustawowo, jeśli nie zostawię testamentu lub jeśli moja córka zrzeknie się spadku? W jakich proporcjach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kto dziedziczy po osobie rozwiedzionej?

Fot. Fotolia

Kolejność spadkobierców

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

 

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

 

Jeżeli Pani umrze przed córką, wówczas córka na podstawie art. 931 § 1 K.c. będzie dziedziczyła całość po Pani. Jeżeli natomiast córka umrze przed Panią, wówczas po Pani śmierci, zakładając brak testamentu, dziedziczyć będzie Pani mama.

 

W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. W braku zstępnych (dziecka), małżonka (jest Pani rozwiedziona), rodziców (mamy), rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy; dziedziczą oni w częściach równych.

 

W tej sytuacji całość dziedziczyłaby Pani mama.

 

Jeżeli Pani córka odmówiłaby przyjęcia spadku, to w jej miejsce weszłaby Pani mama.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu