.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kosiniakowe a zasiłek dla bezrobotnych, kiedy można łączyć świadczenia?

• Data: 03-08-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Potrzebuję pomocy prawnej i wyjaśnienia w kwestii związanej z zasiłkiem dla bezrobotnych i świadczeniem kosiniakowym. We wrześniu złożyłam wniosek o kosinikowe, ponieważ nie miałam już zasiłku macierzyńskiego na dziecko. Pani w GOPS-ie poinformowała mnie, że świadczenie mi przysługuje, ponieważ nie mam prawa do zasiłku dla bezrobotnych. W styczniu dostałam ostatnią wypłatę kosiniakowego. Na początku lutego dostałam informację, że jednak należy mi się zasiłek dla bezrobotnych od września 2023 r. Czy teraz, jeśli za miesiące wrzesień–styczeń otrzymywałam kosiniakowe, mam je w jakiś sposób zwrócić? Czy normalnie mogę przyjąć zasiłek dla bezrobotnych? Proszę o odpowiedź i uzasadnienie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kosiniakowe a zasiłek dla bezrobotnych, kiedy można łączyć świadczenia?

Świadczenie kosiniakowe

Tzw. kosiniakowe to forma wsparcia finansowego dla rodziców, którzy nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego (np. bezrobotnych, zatrudnionych na zlecenie, studentów). Należy się ono bez względu na wysokość dochodu. Świadczenie to wypłaca najczęściej gminny ośrodek pomocy społecznej.

 

Kosiniakowe otrzymują osoby nieuprawnione do zasiłku macierzyńskiego, a więc m.in. osoby bezrobotne – bez względu na to, czy zarejestrowane w urzędzie pracy, czy nie.

 

Jak wskazuje art. 17c ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych: „W razie urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek dla bezrobotnych w okresie, o którym mowa w art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 690 z późn. zm.), lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, lub w okresie przedłużenia zasiłku dla bezrobotnych na podstawie art. 73 ust. 3 tej ustawy, świadczenie rodzicielskie przysługuje jednemu z rodziców w wysokości różnicy między kwotą świadczenia rodzicielskiego a kwotą pobieranego przez kobietę zasiłku dla bezrobotnych pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Okres pobierania zasiłku przez kobietę

Art. 73 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wskazuje zaś, że „okres pobierania zasiłku wynosi:


1) 180 dni – dla bezrobotnych zamieszkałych w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju;
2) 365 dni – dla bezrobotnych:
 a) zamieszkałych w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju lub
 b) powyżej 50 roku życia oraz posiadających jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku, lub
 c) którzy mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego, lub
 d) samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Pobieranie kosiniakowego i zasiłku dla bezrobotnych

Można łączyć kosiniakowe i zasiłek dla bezrobotnych, ale tylko jeśli dziecko urodziło się już w czasie pobierania zasiłku, zgodnie z art. 73 ust. 1, lub miesiąc po jego zakończeniu. W przeciwnym wypadku nie można dokonywać łączenia ww. świadczeń.

 

A zatem jeśli za jakieś miesiące pobrała Pani kosiniakowe nienależnie, to winna je Pani zwrócić, ale należy ustalić z organem, na jakie konto i jak zatytułować przelew, by nie było wątpliwości. Tak samo to organ winien Pani wskazać, czy i jaką kwotę zwrócić, bo leży to w jego gestii. Nadmieniam też, że wysokość zasiłku dla bezrobotnych wpływa na kwotę świadczenia rodzicielskiego, bowiem łącznie z tych dwóch źródeł można otrzymać kwotę 1000 zł.

 

Załączam Pani interpretacje prawne z bazy prawnej, by unaocznić problem i ułatwić praktyczne ustalenie, czy i od kiedy łączenie jest nienależne.

Przykłady

Anna – Studentka i Młoda Mama

Anna jest studentką na ostatnim roku studiów magisterskich. W maju 2023 roku urodziła swoje pierwsze dziecko. Z racji tego, że jako studentka nie miała prawa do zasiłku macierzyńskiego, we wrześniu 2023 roku złożyła wniosek o świadczenie kosiniakowe i zaczęła je otrzymywać. W listopadzie 2023 roku, po zakończeniu studiów, zarejestrowała się w urzędzie pracy jako bezrobotna i wtedy dowiedziała się, że przysługuje jej zasiłek dla bezrobotnych.

Anna była zaniepokojona, czy może pobierać oba świadczenia jednocześnie. Skonsultowała się z prawnikiem, który wyjaśnił, że ponieważ jej dziecko urodziło się przed uzyskaniem statusu bezrobotnej, nie ma prawa do jednoczesnego pobierania obu świadczeń. Została poinformowana, że musi zwrócić kosiniakowe za okres od momentu, gdy nabyła prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jeśli chce z niego korzystać.

 

Marek – Zatrudniony na Umowę Zlecenie

Marek pracował na umowę zlecenie w branży budowlanej. Jego partnerka urodziła dziecko w sierpniu 2023 roku. Jako że Marek nie miał prawa do zasiłku macierzyńskiego, złożył wniosek o kosiniakowe i zaczął je otrzymywać. W styczniu 2024 roku jego umowa zlecenie dobiegła końca i Marek zarejestrował się jako bezrobotny, dzięki czemu nabył prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Zaniepokojony tym, czy musi zwrócić kosiniakowe, Marek zwrócił się o pomoc do doradcy prawnego. Doradca wyjaśnił, że ponieważ dziecko urodziło się przed uzyskaniem statusu bezrobotnego, Marek nie może pobierać obu świadczeń jednocześnie. Musi więc zwrócić kosiniakowe za miesiące, w których pobierał już zasiłek dla bezrobotnych.

 

Katarzyna – Samotna Matka

Katarzyna samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Jej drugie dziecko urodziło się w marcu 2023 roku. Z racji braku prawa do zasiłku macierzyńskiego, Katarzyna złożyła wniosek o kosiniakowe. We wrześniu 2023 roku, w trakcie pobierania kosiniakowego, Katarzyna straciła pracę i zarejestrowała się jako bezrobotna. Urząd pracy przyznał jej zasiłek dla bezrobotnych, ale Katarzyna nadal otrzymywała kosiniakowe.

Po konsultacji z prawnikiem dowiedziała się, że może jednocześnie pobierać kosiniakowe i zasiłek dla bezrobotnych, ponieważ jej dziecko urodziło się przed utratą pracy i uzyskaniem statusu bezrobotnej. Jednak łączna kwota obu świadczeń nie może przekroczyć 1000 zł miesięcznie, więc musi zgłosić ten fakt do GOPS-u, aby ustalić odpowiednią wysokość świadczeń. W przypadku nadpłaty kosiniakowego, Katarzyna będzie zobowiązana do jego zwrotu.

Podsumowanie

Każda z przedstawionych sytuacji pokazuje, jak skomplikowane mogą być przepisy dotyczące zasiłku dla bezrobotnych i świadczenia kosiniakowego. Kluczowe jest, aby zrozumieć, w jakich okolicznościach można łączyć te świadczenia, a kiedy może być wymagany zwrot pobranych kwot. Konsultacja z prawnikiem lub doradcą społecznym jest często najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć błędów i nieporozumień.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism dotyczących zasiłku dla bezrobotnych i świadczenia kosiniakowego. Skorzystaj z naszego doświadczenia, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i zapewnić sobie spokój prawny w sprawach świadczeń rodzinnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych - Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu