Korzystanie z mieszkania przez służebnika podczas nieobecności właściciela po rozwodzie• Autor: Adwokat Katarzyna Bereda |
Czy służebnik może korzystać z mieszkania podczas nieobecności właściciela mieszkania? Chodzi o sytuację rozwodu, kiedy małżonek - służebnik nie mieszka z żoną, właścicielką mieszkania, ale okresowo chce korzystać z tego mieszkania w którym zapisaną ma służebność osobistą. |
|
Służebność osobista na nieruchomościZgodnie z treścią art. 296 Kodeksu cywilnego nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista). Należy także podnieść, iż zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.
Zgodnie natomiast z treścią art. 302:
„§ 1. Mający służebność mieszkania może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku. § 2. Do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne”.
Uprawnienie to obejmuje, jak się wydaje, tylko takie pomieszczenia i urządzenia, które na podstawie innych przepisów lub postanowień umownych są rzeczywiście przeznaczone do wspólnego użytku, a nie takie, które wprawdzie nadają się do wspólnego używania, jednak nie spełniają takiej funkcji.
Odmienna interpretacja prowadziłaby do wniosku, że mający służebność mieszkania może korzystać z danej nieruchomości w szerszym zakresie niż np. właściciel obciążonej służebnością nieruchomości lokalowej. W zakresie wzajemnych stosunków między uprawnionym a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne. Powoduje do konieczność sięgania do szeregu przepisów dotyczących innego ograniczonego prawa. Służebność a użytkowanieTaki zabieg jest uzasadniony ze względu na podobieństwo służebności mieszkania właśnie do użytkowania. O podobieństwie tym decyduje szczególnie szeroki w porównaniu z typowymi służebnościami zakres dozwolonego korzystania z rzeczy obciążonej (E. Gniewek, w: SSP, t. 4, 2012, s. 258).
Granice służebności mieszkania wytyczają wymogi prawidłowej gospodarki (art. 256 w zw. z art. 302 § 2 Kodeksu cywilnego). Rozstrzygająca jest zwykła miara staranności. Regulacja ta ulega konkretyzacji w dalszych przepisach. Uprawniony z tytułu służebności mieszkania obowiązany jest zachować substancję mieszkania oraz jego dotychczasowe przeznaczenie (art. 267 § 1 Kodeksu cywilnego).
Z uwagi na ustanowioną służebność osobistą mieszkania w akcie notarialnym służebnik posiada uprawnienie do używania rzeczy i pobierania jej pożytków, zatem jest to wycinek uprawnień właściciela. Korzystanie z pomieszczeń w mieszkaniu po rozwodzieZ uwagi na powyższe zakres tego posiadania zależny jest od regulacji wskazanej w akcie notarialnym – jeżeli mąż posiada uprawnienie do korzystania z całego mieszkania lub ze wskazanych pokoi – to jak najbardziej może z nich korzystać pod nieobecność właściciela. Obecność właściciela nie jest bowiem wymagana w celu korzystania z nieruchomości przez służebnika.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale