.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Korekta wielkości budynków a podatek od nieruchomości

• Autor: Aleksander Słysz

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna od 1999 r. Od wielu lat płacę podatek od nieruchomości. Nieruchomość stanowi działkę zabudowaną pięcioma komercyjnymi budynkami. Po zakupie urząd miasta dokonał kontroli podanej powierzchni do opodatkowania, nie kwestionując jej. W wyniku zamiaru zaprzestania działalności w trzech budynkach dokonałam szczegółowego obliczenia powierzchni użytkowej wszystkich budynków, prawdopodobnie podana powierzchnia jest o około 200 m2 za mała. Jak zgłosić korektę wielkości budynków i co zrobić, by wszystko było zgodne z prawem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Korekta wielkości budynków a podatek od nieruchomości

Fot. Fotolia

Podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości stanowi dla budynków lub ich części powierzchnia użytkowa; tą zaś jest powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych (za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe). Warto pamiętać, że powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się.

 

Jak Pani doskonale wie, osoby fizyczne składają właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, a następnie podatek od nieruchomości na rok podatkowy ustala im w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Jeśli nieprawidłowo wypełniono druk informacji, to organ wydał decyzję opartą o błędnie wskazany stan faktyczny. W takiej sytuacji należy dokonać korekty złożonej informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzonej na formularzu według ustalonego wzoru na tym właśnie wzorze (zaznaczamy pole korekta). Jeśli pierwotnie powierzchnia użytkowa została zaniżona, na skutek korekty organ wyda decyzję ustalająca podatek w wyższej wysokości. Z korektą, jednocześnie, należy złożyć tzw. czynny żal, co powinno pozwolić na uniknięcie ewentualnych konsekwencji karnoskarbowych. O czynnym żalu potrzebne informacje znajdzie Pani tu: http://www.eporady24.pl/czynny_zal,artykuly,15,93,569.html

 

Niestety należałoby skorygować ostatnie 5 lat – czyli ten okres, za który organ może jeszcze wydać decyzję ustalającą zobowiązanie podatkowe.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksander Słysz




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu