Indywidualne Porady Prawne
Kontrola Inspekcji HandlowejAutor: Łukasz Drzewiecki |
Inspekcja Handlowa prowadzi kontrole przedsiębiorców głównie w zakresie produkcji towarów, a także sprzedaży i świadczenia usług. Postępowania kontrolne prowadzone są w oparciu o przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, co oznacza, że co do zasady przedsiębiorca musi być o nich uprzednio zawiadamiany. |
|
|
Zakres kontroli Inspekcji HandlowejZgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1-2d ustawy o Inspekcji Handlowej1 do zadań IH należy:
Kogo nie może kontrolować Inspekcja Handlowa?Jak widać, zakres działania Inspekcji Handlowej jest szeroki, podlega on jednak pewnemu ograniczeniu. Inspekcja Handlowa nie może bowiem kontrolować jakości handlowej żywności u producentów (do tego zadania powołany jest odrębny organ – Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) oraz jakości zdrowotnej żywności (te zadania wykonuje Państwowa Inspekcja Sanitarna). Ponadto IH nie może kontrolować:
Tryb kontroli prowadzonej przez Inspekcję HandlowąPostępowanie kontrole prowadzone przez IH powinno być prowadzone zgodnie z przepisami rozdziału 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej7. Co do zasady przedsiębiorca musi być więc przed rozpoczęciem kontroli Inspekcji Handlowej zawiadomiony o zamiarze jej przeprowadzenia. Zawiadomienie takie powinno zawierać:
Inspekcja Handlowa może jednak w pewnych przypadkach odstąpić od zawiadamiania o zamiarze przeprowadzenia kontroli. Taką możliwość dają jej zarówno przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dedykowane dla wszystkich działających w Polsce organów kontroli, jak i przepisy przeznaczone wyłącznie dla IH. W szczególności zawiadomienia nie wymagają kontrole urzędowe żywności prowadzone przez Inspekcję Handlową, kontrole jakości paliw, oraz kontrole, których celem jest sprawdzenie rzetelności działania przedsiębiorcy w zakresie sprzedaży produktów lub świadczenia usług (tzw. „zakup kontrolny”). Zawiadomienie przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli przez Inspekcję HandlowąInspektor IH może wszcząć kontrolę najwcześniej po upływie 7 dni od doręczenia przedsiębiorcy zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia (chyba że takie zawiadomieni nie jest wymagane). Przed rozpoczęciem kontroli musi on okazać przedsiębiorcy (lub upoważnionej osobie, ewentualnie pracownikowi) legitymację służbową oraz doręczyć upoważnienie do przeprowadzenia kontroli, które powinno zawierać co najmniej:
W pewnych przypadkach doręczenie upoważnienia do kontroli nie jest wymagane. Tak jest np. w przypadku kontroli przedsiębiorców prowadzących sprzedaż poza punktem stałej lokalizacji (sprzedaż obwoźna i obnośna).
_____________________________ 1 Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o Inspekcji Handlowej (Dz. U. z 2014 r. poz. 148, z późn. zm.) 2 Ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (Dz. U. z 2014 r. poz. 915) 3 Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2010 r. Nr 138, poz. 935 z późn. zm) 4 Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1155) 5 Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (Dz. U. z 2009 r. Nr 79, poz. 666 z późn. zm.) 6 Ustawa z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz. U. z 2011 r. Nr 153, poz. 903 z późn. zm.) 7 Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, z późn. zm.)
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje. Porady prawne online |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale