Kontrakt małżeński i ślub z obywatelem Tunezji• Autor: Dariusz Kostyra |
Wychodzę za mąż za obywatela Tunezji. Czy rozdzielność majątkową mogę zawrzeć w kontrakcie małżeńskim? Jak i gdzie zawiera się taki kontrakt? Jak załatwia się polską wizę po zawarciu małżeństwa (planujemy mieszkać w Polsce)? Jak i gdzie stara się o kartę pobytu? Jakie korzyści ona daje?
|
|
Czym jest i jakie zapisy może zawierać kontrakt małżeński?Kontrakt małżeński składa się z pisemnej umowy pomiędzy przyszłymi małżonkami, którą radzi się spisać jeszcze przed zawarciem związku. Umowa zostaje zarejestrowana jako normalny kontrakt podczas uroczystości zawarcia małżeństwa.
W kontrakcie małżeńskim można zawrzeć klauzule mające związek ze wspólnym życiem pary. Przykładowym warunkiem może być zapis o zwolnieniu żony z pracy poza domem czy ustalenie miejsca zamieszkania. Kobieta może także zobowiązać męża do respektowania jej prawa do pracy oraz wolności osobistej. Jest niezwykle ważne, aby żona poprzez kontrakt małżeński zapewniła sobie większą autonomię, gdyż względem prawa tunezyjskiego ma ona mniej uprzywilejowaną pozycję niż mężczyzna. Z mężem może Pani uzgodnić wcześniej treść podpisywanej umowy małżeńskiej i zapoznać się z nią. Kontrakt małżeński z obywatelem TunezjiNie jest jednak możliwe umieszczenie w kontrakcie przedmałżeńskim klauzuli o przyznaniu żonie o innym obywatelstwie niż tunezyjskie nieruchomości ani ziemi. Te kwestie reguluje prawo publiczne, według którego prawo do posiadania nieruchomości i ziemi mają jedynie obywatele tunezyjscy.
Na tej samej zasadzie nie jest możliwe umieszczenie klauzuli przewidującej wychowanie dzieci zgodnie z religią inną niż islam – jest to regulowane przez prawa związane z porządkiem publicznym.
Jak wynika z Pani pytania, planuje Pani zamieszkanie z mężem na terytorium Polski, w mojej ocenie więc rozdzielność majątkowa powinna być zawarta według przepisów polskiej ustawy dla swej pełnej skuteczności w odniesieniu do majątku polskiego – w szczególności nieruchomości. Zgodnie z art. 47 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa”. Uzyskanie wizy do Polski dla męża TunezyjczykaAby uzyskać wizę dla Pani małżonka, w pierwszej kolejności należy dokonać rejestracji związku małżeńskiego w Polsce. W celu rejestracji związku małżeńskiego zawartego poza granicami kraju należy udać się z odpowiednim podaniem do urzędu stanu cywilnego.
Rejestracji małżeństwa zawartego za granicą możemy dokonać bezpośrednio w urzędzie stanu cywilnego w Polsce: osobiście, za pośrednictwem najbliższej rodziny albo innej osoby upoważnionej. Jeżeli rejestracji ma dokonać członek najbliższej rodziny, to nie musi posiadać naszego pełnomocnictwa. Jeśli rejestracji dokonuje dalszy krewny lub znajomy, musimy dać mu pisemne pełnomocnictwo. Wniosek o wpisanie zagranicznego aktu małżeństwaWniosek o wpisanie zagranicznego aktu małżeństwa kieruje się do kierownika USC:
Do wniosku należy dołączyć:
Wniosek o wydanie wizy krajowejNatomiast w celu uzyskania wizy cudzoziemiec ubiegający się o wydanie wizy krajowej składa:
Uzyskanie przez męża Tunezyjczyka zezwolenia na zamieszkanie w PolsceAby Pani mąż mógł przebywać na stałe w Polsce, konieczne będzie uzyskanie zezwolenia na zamieszkanie, na podstawie którego następnie zostanie wydana karta pobytu. Wiza nie uprawnia Pani męża do stałego przebywania w Polsce, aby taką możliwość uzyskać, konieczne jest wyżej wymienione zezwolenie.
Zezwolenie na zamieszkanie jest wydawane, jeśli zachodzą okoliczności uzasadniające pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 3 miesiące w roku – taką okolicznością zgodnie z ustawą o cudzoziemcach jest m.in. zawarcie związku małżeńskiego z obywatelem Polski.
Zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony udzielane jest każdorazowo na okres niezbędny do realizacji celu pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie dłuższy niż 2 lata. W przypadku, gdy okolicznością ubiegania się o zezwolenie na zamieszkania na czas oznaczony jest podjęcie lub kontynuacja studiów, nauki lub szkolenia zawodowego lub też wykonywanie badań naukowych, zezwolenie udzielane jest na okres nieprzekraczający 1 roku.
Wydanie zezwolenia na zamieszkanie pozwoli Pani mężowi przybywać na terytorium Polski przez okres, na jakim zostanie wydane zezwolenie; będzie mógł podjąć pracę bez dodatkowych formalności oraz poruszać się po strefie Schengen w ruchu bezwizowym – jak obywatel polski.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Dariusz Kostyra Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach związanych z prawem cywilnym oraz rodzinnym. Zakończył już współpracę z serwisem eporady24.pl. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale