.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kontener jako magazyn, czy potrzebne było pozwolenie na budowę?

• Data: 08-08-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Po donosie nadzór budowlany stwierdził u mnie nielegalną budowlę. Chodzi o kontener morski o wymiarach: długość 6 m, szerokość – 2,43 m. Obiekt nie posiada pozwolenia ani zgłoszenia budowlanego. Czy można obronić budowlę? Kontener nie jest związany z gruntem, postawiony na geokostce. Służy nam jako czasowy magazyn. Przesyłam dokumenty otrzymane od powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Co można z tym zrobić


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kontener jako magazyn, czy potrzebne było pozwolenie na budowę?

Budynek gospodarczy na zgłoszenie

Po przeanalizowaniu przesłanych dokumentów i przeanalizowaniu aktualnego stanu prawnego oraz obowiązującego orzecznictwa wskazuję jak niżej.

 

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 14 lit. a Prawa budowlanego nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 Prawa budowlanego (tj. zgłoszenia robót budowlanych), budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Zaznaczam, jednak, że nie ma tu mowy o obiektach usługowych lub wykorzystywanych w inny sposób pod działalność gospodarczą.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Tymczasowy obiekt budowlany

Ponadto Prawo budowlane przewiduje możliwość postawienia tzw. tymczasowego obiektu budowlanego, przez który należy rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe, przenośne wolno stojące maszty antenowe.

 

Nadto wskazuję, że w rozumieniu art. 29 ust. 1 pkt 7 Prawa budowlanego nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, budowa tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce – w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. Niemniej jednak zaznaczam, że: „Tymczasowy obiekt budowlany posadowiony zgodnie z warunkami określonymi w ustawie p.b. jednak nierozebrany lub nieprzeniesiony w inne miejsce przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu, przestaje być obiektem budowlanym, którego budowa nie wymaga pozwolenia na budowę.” (wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 listopada 2022 r., sygn. akt VII SA/Wa 1575/22). Zatem „Na podstawie zgłoszenia można zrealizować tymczasowy obiekt budowlany, który nie może być związany trwale z gruntem i musi być przeznaczony do rozbiórki lub przeniesienia w okresie wskazanym w przepisie art. 29 ust. 1 pkt 7 p.b.” (wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 lutego 2021 r., sygn. akt II SA/Ol 8/21).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Obiekt tymczasowy na potrzeby robót budowlanych

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że „Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, a położonych na terenie budowy. Objęte tym przepisem obiekty powinny być funkcjonalnie i czasowo powiązane z realizacją robót budowlanych prowadzonych na podstawie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Jednak parkowanie samochodu osobowego w przedmiotowym obiekcie świadczy o garażowym jego przeznaczeniu. Samo przy tym umieszczenie w spornym blaszaku materiałów budowlanych, stwarza jedynie pozór legalnego wykorzystywania tego obiektu, zmierzający do ominięcia wymaganej reglamentacji prawnobudowlanej.” (wyrok NSA z dnia 30 maja 2019 r., sygn. akt II OSK 1344/18). Zatem, jeśli postawienie kontenerów nie będzie na terenie budowy, mają do nich zastosowanie przepisy ogólne.

 

Wskazuję również, że jeżeli obiekt tymczasowy będzie wykorzystywany przez okres dłuższy od 180 dni, wówczas wymagane jest pozwolenie na budowę.

Kontener dla prowadzenia działalności gospodarczej

Dodam również, że możliwość posadowienia jakiegokolwiek obiektu, w tym obiektu niezwiązanego trwale z gruntem, wymaga spełnienia kilku warunków. Pierwszym i istotnym warunkiem jest zgodność takiej inwestycji z przeznaczeniem działki. Jeżeli dla danego obszaru obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), wówczas taka inwestycja musi być zgodna z planem. Jeśli nie ma dla danego obszaru obowiązującego MPZP, wówczas należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Skoro kontener ma służy prowadzeniu działalności gospodarczej, w mojej ocenie należałoby go zgłosić zgodnie z planowanym sposobem użytkowania. Istotne jest zatem, czy MPZP dopuszcza przeznaczenie pod usługi, czy też jest możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy dla takiego przeznaczenia.

 

Teoretycznie, gdyby obiekt ma mniej niż 35m2, wówczas zgodnie z Prawem budowlanym dopuszczalna jest realizacja na zgłoszenie wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, garaży oraz wiat. Nie ma tu mowy o obiektach usługowych, a zatem w przypadku usług niestety wymagane będzie pozwolenie na budowę. Nadto wyjaśniam, że obiekt usługowy może być zlokalizowany na zgłoszenie wyłącznie, gdy jest obiektem tymczasowym czyli w terminie do 180 dni od daty określonej w zgłoszeniu. Wobec powyższego przez 6 miesięcy kontener może funkcjonować jako obiekt tymczasowy.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Brak wyjątków i zarzut samowoli budowlanej

Podsumowując: w opisanej sytuacji w protokole kontroli brak realizacji kontenera chociażby w oparciu o zgłoszenie robót budowlanych (gdyż w przypadku obiektu tymczasowego dopuszczalnym byłoby takie zgłoszenie nawet dla obiektu wykorzystywanego pod działalność gospodarczą) inwestycja stanowi samowolę budowlaną.

 

Niestety przepisy prawa nie przewidują w takim wypadku odstępstw od obowiązku dokonania zgłoszenia robót budowlanych lub uzyskania pozwolenia na budowę.

Przykłady

Kontener jako dodatkowy magazyn na narzędzia ogrodowe

Pan Janusz, właściciel dużej działki rekreacyjnej na obrzeżach miasta, postanowił umieścić na niej kontener morski o wymiarach 6x2,43 m. Kontener miał służyć jako magazyn na narzędzia ogrodowe oraz sprzęt do pielęgnacji trawnika. Ustawiony został na geokostce, nie był w żaden sposób przymocowany do gruntu i pełnił funkcję tymczasową. Sąsiad pana Janusza, zaniepokojony nowym obiektem, zgłosił sprawę do nadzoru budowlanego. Inspektorzy uznali kontener za nielegalną budowlę, ponieważ jego postawienie nie zostało zgłoszone do odpowiednich organów. Pan Janusz argumentował, że kontener nie jest związany z gruntem i jest obiektem tymczasowym, ale nie spełnił wymogów formalnych dotyczących zgłoszenia. Po rozmowach z nadzorem budowlanym, pan Janusz zdecydował się na zgłoszenie kontenera jako tymczasowego obiektu budowlanego na okres 180 dni, co umożliwiło mu legalne użytkowanie magazynu do momentu znalezienia alternatywnego rozwiązania.

 

Kontener biurowy na placu budowy

Pani Anna prowadziła działalność gospodarczą związaną z wynajmem sprzętu budowlanego. Na placu budowy swojego nowego magazynu postawiła kontener morski, który miał pełnić rolę tymczasowego biura dla pracowników. Kontener nie był trwale związany z gruntem i miał zostać przeniesiony po zakończeniu budowy magazynu. Podczas kontroli nadzoru budowlanego okazało się, że kontener nie został zgłoszony jako tymczasowy obiekt budowlany. Pani Anna argumentowała, że jest on częścią placu budowy, jednak inspektorzy stwierdzili, że jego funkcja biurowa wymaga zgłoszenia, nawet jeśli jest on przeznaczony do tymczasowego użytkowania. Pani Anna musiała zgłosić kontener jako tymczasowy obiekt budowlany zgodnie z prawem budowlanym. Umożliwiło to legalne korzystanie z biura do momentu zakończenia budowy, po czym kontener został przeniesiony na inną budowę.

 

Kontener jako punkt sprzedaży sezonowej

Pan Marek, właściciel działki w pobliżu popularnej trasy turystycznej, postawił kontener morski, który pełnił funkcję tymczasowego punktu sprzedaży pamiątek i napojów. Kontener został postawiony na geokostce, co miało zapewnić jego stabilność bez trwałego związania z gruntem. Po interwencji lokalnych władz okazało się, że pan Marek nie uzyskał zgłoszenia na postawienie kontenera, co zostało uznane za samowolę budowlaną. Zgodnie z prawem, nawet tymczasowe obiekty handlowe wymagają zgłoszenia i muszą być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Pan Marek, chcąc uniknąć kar, zgłosił kontener jako tymczasowy obiekt budowlany na 180 dni oraz upewnił się, że jego działalność jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego. To pozwoliło mu kontynuować sezonową sprzedaż pamiątek w sposób legalny.

Podsumowanie

Kontener morski postawiony na działce bez odpowiedniego zgłoszenia lub pozwolenia może zostać uznany za samowolę budowlaną, co skutkuje możliwością nałożenia kar przez nadzór budowlany. Aby legalnie użytkować kontener jako tymczasowy obiekt, należy dokonać zgłoszenia oraz upewnić się, że jego użytkowanie jest zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Przestrzeganie przepisów prawa budowlanego pozwala uniknąć problemów prawnych i zapewnia zgodność z wymaganiami formalnymi.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism, aby zapewnić zgodność z przepisami prawa budowlanego i uniknąć problemów związanych z nielegalnym postawieniem kontenera na działce. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i fachowe wsparcie w każdej sytuacji prawnej. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 listopada 2022 r., sygn. akt VII SA/Wa 1575/22
3. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 25 lutego 2021 r., sygn. akt II SA/Ol 8/21
4. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 maja 2019 r., sygn. akt II OSK 1344/18

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu