Kontakty z ojcem, który pije, jak chronić dziecko?

• Data: 21-10-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Mieszkam z córką w Warszawie. Ojciec mojej córki ma ustalone sądownie widzenia się z dzieckiem, przy czym ja za każde niewydanie mu dziecka mam otrzymywać karę, tzn. 300 zł do jego rąk własnych. Córce zdarza się nie pójść do ojca ze względu na brak chęci, chociaż nakłaniam ją do tego. Ojciec za każdym razem jeździ na policję i sporządza notatki policyjne, że mu nie wydaję dziecka. Sprawa trafiła do sądu. Ja uważam, że nie mogę córki na siłę wyprowadzić do ojca, gdyż to by zniszczyło jej poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Jeszcze dodam, że ojciec mojej córki potrafi po nią przyjść w stanie nietrzeźwości (narkotyki). Byłam na komendzie i powiedziano mi, że nawet jak zgłoszę przez telefon taką sytuację, to policja i tak do mnie najprawdopodobniej nie dotrze. Mamy ustalone widzenia przez sąd. Dodatkowo chciałabym wyjechać na całe wakacje na wieś do rodziny (100 km od domu), ojciec córki na to się nie zgadza, mimo że ma samochód (ja nie) i mógłby po nią przyjeżdżać. Jak poradzić sobie z tymi problemami? Co mogę zrobić?

Kontakty z ojcem, który pije, jak chronić dziecko?

Brak wydawania dziecka na kontakty – konsekwencje

Jeżeli nie wydaje Pani córki zgodnie z harmonogramem wskazanych kontaktów, to niestety może się Pani narazić na postepowanie w zakresie przymuszenia do wykonania kontaktów i realizacji wskazanej kary pieniężnej. Notatki policji to jak najbardziej wiarygodny dowód – powinna Pani zapisywać sobie, w jaki dni córka odmawiała kontaktów, aby to zweryfikować.

Zgodnie z treścią art. 59815 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego „jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku”.

W wypadku przewidzianym w § 1 sąd w nowym postępowaniu (po zagrożeniu określonym w art. 59815 § 1 i 2, bez potrzeby ponownego zagrożenia) nakłada na konkretną osobę, objętą uprzednim zagrożeniem, od razu obowiązek zapłaty określonej sumy pieniężnej. Wysokość tej sumy jest zależna od liczby naruszeń obowiązków wynikających z orzeczenia sądu lub ugody w przedmiocie kontaktów z dzieckiem.

Zgodnie natomiast z treścią art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

„§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej”.

Kara pieniężna powinna być zazwyczaj dotkliwa – sąd określa ją więc na podstawie zarobków zobowiązanego, a więc Pani.

Porozumienie z ojcem dziecka

Jeżeli ojciec dziecka już złożył postępowanie w tym zakresie, to najlepszą możliwością obrony jest wskazanie, że córka nie chce jeździć do ojca – w tym przypadku konieczne będzie przesłuchanie dziewczynki lub wydanie opinii psychologa, o co powinna Pani wnioskować. Jeżeli chodzi o wyjazd na wakacje, to niestety nie może on stać w sprzeczności z uregulowanymi kontaktami. Jeżeli miejsce wakacji nie będzie Państwa miejscem zamieszkania – a nie jest – to powinna Pani zorganizować wakacje tak, aby móc także realizować kontakty.

Najczęściej kontakty wyłączane lub zmieniane są na okres wakacji. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest porozumienie z ojcem dziecka, tak aby zmienić kontakty na okres wakacyjny.

Wskazuję, iż może Pani jak najbardziej wyjechać z dzieckiem na wakacje – jednak plany te nie powinny uniemożliwiać wykonania kontaktów. Obecnie miejsce wakacyjne nie jest miejscem zamieszkania dziecka, a więc realizacja kontaktów będzie utrudniona. Jeżeli nie jest Pani w stanie ponieść kosztów pełnomocnika, może Pani złożyć w sądzie wniosek o pełnomocnika z urzędu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Odmowa wydania dziecka na weekend do ojca. Pani Marta regularnie nie wydaje córki ojcu na kontakty zgodnie z ustalonym harmonogramem. Ojciec dziecka złożył skargę do sądu, który zagroził pani Marcie karą pieniężną za każde naruszenie tego obowiązku. Gdy sytuacja się powtórzyła, sąd nałożył na nią obowiązek zapłaty kary za każde kolejne niewydanie dziecka.

Wakacje a kontakty z ojcem. Pani Anna planowała z synem wyjazd wakacyjny, który kolidował z ustalonymi kontaktami z ojcem. Mimo wcześniejszej próby zmiany harmonogramu nie udało się dojść do porozumienia z ojcem dziecka. Pani Anna zdecydowała się wyjechać, co spowodowało, że ojciec wniósł sprawę do sądu o nałożenie kary za uniemożliwienie kontaktu w czasie wakacji.

Kontakty a niechęć dziecka. Pani Katarzyna zauważyła, że jej córka nie chce spotykać się z ojcem. Mimo to, sąd nakazał realizację kontaktów zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Ojciec dziecka złożył skargę na panią Katarzynę za brak wydawania córki, a sąd zlecił przesłuchanie dziecka i opinię psychologa, aby rozstrzygnąć, czy rzeczywiście doszło do naruszenia obowiązku kontaktów.

Podsumowanie

Podsumowując, niewydawanie dziecka na kontakty zgodnie z ustalonym harmonogramem może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym nałożenia kar finansowych przez sąd. Rodzic, który nie przestrzega postanowień dotyczących kontaktów, naraża się na postępowanie sądowe, które może skutkować obowiązkiem zapłaty kary za każde naruszenie. W przypadku konfliktu, najlepszym rozwiązaniem jest próba porozumienia się między rodzicami, aby uniknąć eskalacji problemu i dodatkowych kosztów.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne w zakresie sporów dotyczących kontaktów z dzieckiem. Jeśli napotykasz trudności związane z niewydawaniem dziecka na kontakty lub obawiasz się konsekwencji prawnych, zapewniamy wsparcie w postępowaniach sądowych oraz mediacjach. Pomożemy przygotować wnioski, reprezentować Cię przed sądem i doradzić, jak skutecznie bronić swoich praw lub egzekwować kontakty. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc i uniknąć kar finansowych oraz innych niekorzystnych konsekwencji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59