.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kontakty ojca z bardzo małym dzieckiem

• Data: 04-06-2024 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Czy istnieją przepisy, które regulują kontakty ojca z bardzo małym dzieckiem? Jakie prawa i obowiązki mają rodzice w tej kwestii? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym zagadnieniom. Jako przykład posłuży nam sprawa pani Heleny.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kontakty ojca z bardzo małym dzieckiem

Pani Helena zapytała nas, czy są jakieś przepisy, które regulują kontakty ojca z bardzo małym dzieckiem – niemowlęciem. Według pani Heleny ojciec 3-miesięcznego dziecka nie może zabierać go poza miejsce stałego pobytu, a spotkania powinny się odbywać wyłącznie w jej obecności. Chciała wiedzieć, czy ma rację w tej kwestii.

Sposób utrzymywania kontaktów ojca z dzieckiem jeżeli dziecko stale przebywa u matki

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.io.) – jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, a w przypadku braku porozumienia kwestię tę rozstrzyga sąd opiekuńczy. A zatem, gdy dziecko zamieszkuje z matką, ojciec ma prawo utrzymywać z nim kontakt z nawet od bardzo wczesnego etapu życia dziecka. Wynika to z art. 113 K.r.io.:

§ 1 Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej”.

Jeżeli pani Helena i jej partner nie mogą porozumieć się co do kontaktów ojca z dzieckiem, pani Helena może zwrócić się do sądu o uregulowanie tej kwestii. Sąd w takim przypadku może w szczególności:

  1. zakazać spotykania się z dzieckiem,
  2. zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu,
  3. zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd,
  4. ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość,
  5. zakazać porozumiewania się na odległość.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy kontakty ojca z dzieckiem w wieku niemowlęcym powinny odbywać się tylko w obecności matki?

Pani Helena powinna pamiętać, że przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pozostawiają sądowi swobodę w sposobie ustalania kontaktów dziecka z rodzicami. Ustawa jednak nie przewiduje przepisów, które obligowałyby sąd do przyznania ojcu prawa do zabierania dziecka np. na weekendy.

Bez względu więc na to, czy kwestię kontaktów z ojcem regulują ze sobą sami rodzice, czy zrobi to za nich sąd, bierze się pod uwagę to, że częstotliwość oraz długość tych kontaktów musi zostać dostosowana do wieku i potrzeb dziecka, ponieważ należy pamiętać, że priorytetem w takim przypadku jest dobro dziecka. Niestety (ale to chyba dobrze) przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w żadnym ze swoich postanowień nie stanowią o tym, jak w określonym wieku dziecka kontakty z drugim rodzicem winny zostać ustalone, czy też, że powinny zostać ograniczone ze względu na wiek dziecka, np. w ten sposób, że do ukończenia przez dziecko trzech lat kontakty z ojcem powinny odbywać się jedynie w obecności matki. Niemniej jednak oczywiste jest, że w przypadku opisanym przez panią Helenę, a więc gdy dziecko ma zaledwie 3 miesiące, ojciec dziecka nie może oczekiwać, że pani Helena zgodzi się np. na nocowanie dziecka u niego albo zabranie go na pół dnia „gdzieś”. Rzecz jasna spacer z wózkiem na godzinę czy dwie jest jak najbardziej możliwy, ale dłuższe zabieranie tak małego dziecka byłoby jednak dużym przeciwwskazaniem z uwagi na jego wiek i rolę, jaką na tym etapie życia odgrywa matka.

Zatem na tym etapie wizyty ojca mogą być nawet częste, ale krótkie. W miarę dorastania dziecka pani Helena i jej partner mogą inaczej już układać wzajemne kontakty dziecka z ojcem na coraz dłuższe. Z uwagi jednak na to, że obecnie dziecko jest niemowlakiem, jego ojciec powinien wziąć tę okoliczność pod uwagę i nie kierować się własnymi egoistycznymi potrzebami, tylko ustalać sposób kontaktów dostosowany do niemowlęcia. Jeżeli sam nie dojdzie do takich wniosków, z całą pewnością pomoże mu w tym sąd.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek Anny i Marcina

Anna i Marcin rozwiedli się, gdy ich syn, Filip, miał zaledwie 6 miesięcy. Wspólnie ustalili, że na początku Marcin będzie odwiedzał syna w domu Anny i spędzał z nim kilka godzin, a po jakimś czasie, gdy Filip podrośnie, wizyty staną się częstsze i dłuższe.

 

Historia Katarzyny i Łukasza

Po rozstaniu Katarzyna i Łukasz próbowali uregulować kontakty z ich wspólnym dzieckiem, 3-miesięczną Zuzanną. Na początku współpraca nie układała się najlepiej, ponieważ ojciec Zuzanny chciał ją codziennie zabierać na kilkanaście godzin. Katarzyna uważała, że takie rozwiązanie nie byłoby dobre dla niemowlaka. Ostatecznie, po konsultacji z mediatorem rodzinnym, ustalili, że ojciec będzie odwiedzać Zuzannę w domu matki przez pierwsze miesiące, stopniowo zwiększając czas spędzany z córką w miarę jej dorastania.

 

Doświadczenie Jakuba

Jakub, ojciec 8-miesięcznego Igora, musiał zmienić swoje życie zawodowe, by móc spędzać z synem jak najwięcej czasu. Jakub ustalił z matką dziecka, że będzie widywał się z Igorem w jej obecności dwa razy w tygodniu. Dodatkowo w co drugi weekend będzie zabierał Igora na kilkugodzinne spacery. Pomimo początkowych trudności taka forma kontaktów okazała się korzystna dla wszystkich, szczególnie dla Igora, który mógł stopniowo budować relację z ojcem.

Podsumowanie

Kontakt z ojcem jest niezwykle ważny dla rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecka. Ustalenie dni i formy spotkań wymaga od byłych partnerów porozumienia i dobrego rozplanowania czasu. Przepisy prawa umożliwiają rodzicom wspólne uregulowanie kontaktów, a w razie konfliktów – rozwiązanie sprawy w sądzie.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia w regulowaniu kontaktów z dzieckiem? Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz profesjonalnej pomocy w przygotowaniu niezbędnych pism. Nasz zespół doświadczonych prawników specjalizujących się w prawie rodzinnym jest do Twojej dyspozycji, aby zapewnić Ci spokój i pewność działania. Nie wahaj się ani chwili, już dziś opisz nam swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu