.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kontakty dziadków z wnuczką, jak walczyć o swoje prawa?

• Data: 10-01-2025 • Autor: Karolina Grygorcewicz

Jak na drodze prawnej rozwiązać problem kontaktów wnuczka-dziadkowie? Córka pomimo próśb uniemożliwia nam kontakt z wnuczką zarówno osobisty, jak tez internetowy i telefoniczny. Do tej pory uczestniczyliśmy w wychowaniu wnuczki i mieliśmy dobry kontakt z córką i wnuczką. Z niewiadomych przyczyn zostaliśmy zablokowani w kontaktach. Czy istnieje prawna możliwość zabezpieczenia wnuczki przed roztrwonieniem przez naszą córkę kwot wpłacanych od 10 lat przez byłego męża i ojca wnuczki? Od 10 lat systematycznie wpłaca 1600 zł miesięcznie. 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kontakty dziadków z wnuczką, jak walczyć o swoje prawa?

Sądowe ustalenie kontaktów z wnuczką

Co do pierwszego zapytania, myślę, że jeśli tej sprawy nie da się rozwiązać w żaden sposób polubownie, należy rozważyć drogę sądową (poprzedzoną odpowiednim pismem/wezwaniem do córki). Prawo do kontaktów z dzieckiem osób niebędących jego rodzicami wynika z art. 1136 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który wprost wskazuje, że prawo to przysługuje również dziadkom, jeżeli przez dłuższy czas sprawowali oni pieczę nad dzieckiem. Zasady, na jakich kontakty te mają się odbywać, w pierwszej kolejności powinni zostać ustalone na drodze porozumienia dziadków dziecka z jego rodzicami z poszanowaniem dobra dziecka i uwzględnieniem jego rozsądnych życzeń.

 

Gdy jednak rodzice dziecka (lub jedno z nich) utrudniają jego kontakty z dziadkami, mogą one zostać uregulowane sądowo. Konieczne jest w tym celu złożenie stosownego wniosku o ustalenie kontaktów z wnukami do sądu opiekuńczego, czyli w praktyce rodzinnego wydziału sądu rejonowego w miejscu zamieszkania dziecka. Wniosek taki podlega opłacie w stałej wysokości 100 zł. Należy w nim precyzyjnie wskazać, na jakich zasadach kontakty te mają zostać ustalone poprzez określenie dni i miejsca, w których mają się one odbywać np. w każdą sobotę w godzinach od godz. 10:00 do godz. 15:00 w miejscu zamieszkania dziadków.


W uzasadnieniu takiego wniosku trzeba wskazać, dlaczego dziadkom zależy na kontaktach z wnuczką i co jest przeszkodą w ich odbywaniu się, czyli opisać, kto i w jaki sposób te kontakty utrudnia bądź uniemożliwia. Sąd, ustalając kontakty dziadków z wnuczką, będzie kierował się przede wszystkim dobrem dziecka, dlatego warto przedstawić okoliczności przemawiające za tym, że dziadkowie uczestniczyli wcześniej aktywnie w życiu wnuczki, a dziecko jest z nimi związane uczuciowo i tęskni za dziadkami. Oczywiście możemy pomóc w sporządzeniu takiego wniosku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Bezpieczeństwo alimentów

Co do drugiego pytania, obawiam się, że nie ma tu dobrego rozwiązania. Kodeks rodzinny nie przewiduje możliwości kontroli wydatkowania środków przeznaczonych na alimenty.

 

Matka dziecka jest jego przedstawicielka ustawową, więc dopóki dziecko nie będzie pełnoletnie, kwota wpłacana przez ojca dziecka tytułem alimentów będzie przekazywana na rachunek bankowy matki małoletniej lub do jej rąk własnych (zgodnie z orzeczeniem sądowym lub porozumieniem rodziców w tym zakresie).

 

Dopiero po uzyskaniu przez małoletnie dziecko pełnoletniości można zmienić sposób przekazywania należności w ten sposób, że alimenty będą przekazywane bezpośrednio pełnoletniemu dziecku. Jest to możliwe przez zwykłe oświadczenie wnuczki z dyspozycją wypłaty środków np. na jej rachunek bankowy.

 

Jedynie gdyby np. dziadkowie zostali opiekunami prawnymi wnuczki, wówczas możliwa byłaby zmiana (sądowa) sposobu wypłacania alimentów np. na ich rachunek bankowy, bo byliby do tego umocowani.

Przykłady

Dziadkowie aktywnie uczestniczyli w życiu wnuczki

Dziadkowie przez kilka lat regularnie opiekowali się wnuczką podczas nieobecności jej rodziców, odprowadzali ją do przedszkola, pomagali w odrabianiu lekcji i uczestniczyli w ważnych wydarzeniach, takich jak urodziny czy występy szkolne. Po rozwodzie rodziców matka dziecka zaczęła ograniczać ich kontakty, nie pozwalając na odwiedziny ani wspólne spędzanie czasu. W tej sytuacji dziadkowie wystąpili do sądu z wnioskiem o ustalenie kontaktów, wskazując, że wnuczka tęskni za nimi i była z nimi bardzo związana emocjonalnie.

 

Brak porozumienia między rodzicami a dziadkami

Ojciec dziecka, z którym dziadkowie mieli dotąd bardzo dobre relacje, przeprowadził się wraz z wnuczką do innego miasta po rozwodzie. Matka, która sprawuje opiekę naprzemienną, zaczęła blokować wizyty dziecka u dziadków, argumentując to dużą odległością i potrzebą spędzania czasu z rodzicem. Dziadkowie próbowali nawiązać rozmowy z matką, jednak bez skutku, dlatego skierowali sprawę do sądu, wnioskując o prawo do widzeń z wnuczką w ich domu w określone dni.

 

Konflikt rodzinny po śmierci jednego z rodziców

Po śmierci matki dziecka ojciec ograniczył kontakty wnuczki z rodziną zmarłej żony, w tym z dziadkami. Dziadkowie, którzy wcześniej przez kilka lat codziennie opiekowali się dzieckiem i spędzali z nim wakacje, zostali odcięci od możliwości spotkań. W tej sytuacji wystąpili do sądu, argumentując, że wnuczka przeżywa stratę matki i potrzebuje wsparcia emocjonalnego od osób, z którymi była blisko związana.

Podsumowanie

Dziadkowie mają prawo do kontaktu z wnukami, co wynika z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeśli rodzice dziecka utrudniają te kontakty, dziadkowie mogą złożyć wniosek do sądu o ich uregulowanie, wskazując konkretne terminy i miejsca spotkań. Sąd, rozpatrując sprawę, kieruje się dobrem dziecka, dlatego warto wykazać wcześniejsze więzi emocjonalne i aktywny udział dziadków w życiu wnuków.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksową pomoc prawną w sprawach ustalania kontaktów dziadków z wnukami, także np. sporządzanie wniosków sądowych i reprezentację przed sądem. Zapewniamy wsparcie w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji oraz wskazanie argumentów, które skutecznie ochronią dobro dziecka i Państwa relacje rodzinne.

Źródła:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Karolina Grygorcewicz




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu