Konsekwencje związku dorosłego mężczyzny z szesnastolatką• Autor: Łukasz Poczyński |
Mam 29 lat, zakochałem się w 16-letniej dziewczynie. O naszym związku dowiedziała się jej matka, która grozi mi złożeniem do sądu sprawy o nachodzenie jej córki. Rozmawiałem z tą kobietą, chcąc zapewnić ją o moich dobrych zamiarach, ale jest nieugięta. Co mi grozi? Jak się bronić? |
|
Czy kontakty płciowe osoby dorosłej z 16-latką są karalne?Spotykanie się z osobą szesnastoletnią nie stanowi naruszenia jakiejkolwiek normy prawa karnego.
Nawet kontakty płciowe z taką osobą nie są zabronione. Zgodnie bowiem z art. 200 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) „karane jest obcowanie płciowe lub dopuszczenie się innej czynności seksualnej z małoletnim poniżej 15 roku życia”. W pytaniu podaje Pan, że spotyka się z dziewczyną, która ma 16 lat. Nie jest ona więc osobą małoletnią w rozumieniu prawa karnego. Nie należy tu bowiem stosować pojęcia małoletniości z prawa cywilnego, gdzie pełnoletnim jest ten, kto ukończył lat 18. Dlatego, jeżeli dochodzi między Państwem do obopólnie dobrowolnych kontaktów seksualnych – brak jest sankcji karnej. Zawarcie związku małżeńskiego z 16-latkąNa marginesie warto zauważyć, że przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dopuszczają zawarcie związku małżeńskiego przez kobietę, która ukończyła 16 lat. Na podstawie art. 10 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „nie może zawrzeć małżeństwa osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny”.
Natomiast zachowanie matki dziewczyny, która Panu grozi, może zostać potraktowane w określonych okolicznościach jako stosowanie przez nią gróźb bezprawnych. Groźba bezprawna zdefiniowana jest w art. 115 § 12 K.k. Jest to pojęcie szersze od groźby karalnej. Obejmuje ono także, poza groźbą popełnienia przestępstwa groźby karalnej z art. 190 K.k., groźbę spowodowania postępowania karnego i groźbę rozgłaszania wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego najbliższych. Nie stanowi jednak groźby bezprawnej zapowiedź spowodowania postępowania karnego, jeżeli ma ona na celu jedynie ochronę prawa naruszonego przestępstwem.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Łukasz Poczyński Absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu. Aktualnie pracuje w dziale prawnym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto posiada doświadczenie zdobyte w związku z pracą w dwóch kancelariach radcowskich. Interesuje się głównie prawem gospodarczym i handlowym oraz prawem upadłościowym i naprawczym. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale