Konsekwencje wynajmu mieszkania do uprawiania prostytucji• Autor: Kiecana Kamil |
Ogłosiłem, że chcę wynająć 3-pokojowe mieszkanie. Zadzwonił pan, który chce na własną działalność wynająć i chce, abym mu wystawiał za wynajem rachunki. Niemniej poinformował mnie, że będą tam mieszkać 3 dziewczyny z Ukrainy i będą uprawiać prostytucję. Jeśli ja, jako właściciel wynajmuję mieszkanie i nie wiem, do jakich celów jest ono wykorzystywane (lub wiem i się zgodziłem), to czy popełniam przestępstwo zagrożone karą więzienia? |
|
Ułatwianie uprawiania prostytucjiKluczowy przepis prawa, który powinien być dla Pana istotny, to art. 204 Kodeksu karnego, zgodnie z którym:
„§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Karze określonej w § 1 podlega, kto czerpie korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez inną osobę. § 3. Jeżeli osoba określona w § 1 lub 2 jest małoletnim, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
Wyżej wymienione „ułatwianie” określa się w piśmiennictwie jako „kuplerstwo”. Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez piśmiennictwo, kuplerstwo może polegać np. na pośredniczeniu między prostytutką a klientami, wynajmowaniu pomieszczeń, w którym świadczy ona usługi (nawet jeśli jest to samochód udostępniony na krótko, np. przez taksówkarza) (tak M. Mozgawa [w:] M. Budyn-Kulik i in., Kodeks karny. Komentarz aktualizowany, Gdańsk 2021, art. 204).
Kuplerstwo przejawiać się może poprzez wynajmowanie pokoju (w tym hotelowego), mieszkania, przyczepy kempingowej na krótki czas (minuty, godziny, a nie w celu dłuższego zamieszkiwania) (tak V. Konarska-Wrzosek [w:] A. Lach i in., Kodeks karny. Komentarz, wyd. III, Warszawa 2020, art. 204). Tak też A. Marek [w:] Kodeks karny. Komentarz, wyd. V, Warszawa 2010, art. 204. Podobnie J. Piórkowska-Flieger [w:] Kodeks karny. Komentarz, wyd. VII, red. T. Bojarski, Warszawa 2016, art. 204. Konsekwencje najmu mieszkania pod prostytucjęZatem istnieje w mojej ocenie ryzyko, że organy ścigania prowadziłyby czynności w kierunku ustalenia, że Pana zachowanie spełniałoby przesłanki z ww. art. 204 Kodeksu karnego, nawet gdyby nie było dowodów na to, że wiedział Pan o ww. praktyce. Oczywiście, jeśli okazałoby się, że nie miał Pan podstaw do podejrzewania, że taka praktyka będzie wykonywana w Pana lokalu, to trudno mówić o Pana ukaraniu, jednak potencjalne ryzyko angażowania Pana w działania organów ścigania jest.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Kiecana Kamil Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w kancelariach adwokackich i radcowskich. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, gospodarczym, administracyjnym, finansowym oraz prawie szkolnictwa wyższego. Podejmuje się obsługi prawnej podmiotów gospodarczych. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale