Konsekwencje prawne wypłaty środków z konta osoby zadłużonej

• Data: 20-08-2024 • Autor: Marcelina Mazurkiewicz

Moja mama (będę używać takiego określenia, ale mama była dla mnie rodziną zastępczą, więc obecnie dla wszystkich instytucji jesteśmy osobami obcymi, niespokrewnionymi), ma zajęcie komornicze na emeryturze. W związku z tym, że w styczniu uległa wypadkowi i obecnie przebywa w ZOL-u i do domu już nie wróci, podjęła decyzję o zdaniu na rzecz spółdzielni mieszkania spółdzielczego. Mama odziedziczyła 1/3 wkładów, bo resztę dziedziczą synowie jej drugiego męża. Czy gdy spółdzielnia zwróci na konto mamy wartość wkładów, a komornik nie uruchomi egzekucji, to czy mogę wybrać tę gotówkę z bankomatu lub w banku bez żadnych nieprzyjemności? Mama pobierała emeryturę samodzielnie od listonosza, a z konta korzysta 2 miesiące. Jestem współwłaścicielem tego konta, ale tam wpływa tylko emerytura mamy. Mama chciała przekazać mi tę gotówkę w formie darowizny, ale boję się skargi paulińskiej.

Konsekwencje prawne wypłaty środków z konta osoby zadłużonej

Konto osoby zadłużonej

W przypadku, o którym Pani pisze, czyli podjęcie przez Panią pieniędzy z konta nieobciążonego egzekucją, naraża się Pani na skierowanie skargi pauliańskiej przeciwko Pani. Fakt, że konto nie jest zajęte przez komornika oraz że jest Pani jego współwłaścicielką, nie ma znaczenia.

Teoretycznie, w sytuacji, gdy komornik zajmuje konto, którego dłużnik jest współwłaścicielem, domniemywa się, że środki na nim zgromadzone należą w połowie do dłużnika oraz w połowie do współwłaściciela konta (art. 8911 Kodeksu postępowania cywilnego). W tym konkretnym przypadku nie jest tak, ponieważ środki, które przeleje spółdzielnia, należą tylko do mamy, ponieważ pochodzą ze spadku, który odziedziczyła.

Skarga pauliańska po wypłacie środków z konta

Wierzyciel w dalszym ciągu więc ma możliwość skorzystania ze skargi pauliańskiej, czyli może żądać uznania czynności za bezskuteczną. Sytuację tę reguluje art. 527 Kodeksu cywilnego oraz art. następne, do art. 534 włącznie).

Aby skarga była skuteczna, należy spełnić 5 przesłanek, które w Pani przypadku są spełnione:

1. istnieje wierzytelność – skoro jest dochodzona przez komornika, to oznacza, że została ona zasądzona na rzecz wierzyciela;

2. pokrzywdzenie wierzyciela – gdyby środki z wkładu trafiły na konto wierzyciela, wierzytelność zmniejszyłaby się;

3. świadomość dłużnika – mama wie o istnieniu długu i konieczności jego spłaty;

4. uzyskanie korzyści prze osobę trzecią – czyli przez Panią;

5. wiedza osoby trzeciej, że na skutek dokonania czynności z dłużnikiem nastąpi pokrzywdzenie jego wierzycieli – przy czym tutaj nie mogłaby się Pani bronić niewiedzą o długach mamy, gdyż w świetle przepisów istnieje domniemanie, że osoba będąca w bliskim stosunku z dłużnikiem taka wiedzę posiada. Nie ma tutaj znaczenia brak faktycznego pokrewieństwa.

Reasumując, nawet w przypadku, gdy podejmie Pani te pieniądze z konta nieobjętego egzekucją, którego Pani jest współwłaścicielem, istnieje ryzyko, iż wierzyciel będzie żądał uznania tej czynności za bezskuteczną.

Przykłady

Przekazanie darowizny przez mamę

Marta opiekuje się swoją mamą, która obecnie przebywa w ZOL-u po wypadku. Mama podjęła decyzję o zdaniu mieszkania spółdzielczego na rzecz spółdzielni, z którego ma odzyskać wartość wkładów. Chcąc przekazać te środki Marcie w formie darowizny, spotykają się z problemem. Komornik może zakwestionować darowiznę, używając skargi pauliańskiej, co może oznaczać uznanie tej czynności za bezskuteczną, narażając Martę na nieprzyjemności.

Współwłaścicielstwo konta bankowego

Jan współwłaścicielem konta bankowego swojej mamy, która ma zajęcie komornicze na emeryturze. Mama, przebywająca w ZOL-u, przekazała spółdzielni swoje mieszkanie, a środki za wkłady miały trafić na konto bankowe. Jan obawia się, że podjęcie tych środków może zostać uznane za bezskuteczne w wyniku skargi pauliańskiej, mimo że jest współwłaścicielem konta, gdyż środki te pochodzą z majątku mamy.

Świadomość dłużnika i pokrzywdzenie wierzyciela

Anna, której mama ma zajęcie komornicze, zastanawia się nad podjęciem środków z konta, na które mają wpłynąć pieniądze za przekazane spółdzielni mieszkanie. Mama świadomie planuje przekazać te środki córce jako darowiznę, mimo wiedzy o istniejących długach. Komornik może jednak skorzystać ze skargi pauliańskiej, twierdząc, że taka czynność pokrzywdziłaby wierzyciela, co oznaczałoby uznanie jej za bezskuteczną i potencjalne problemy prawne dla Anny.

Podsumowanie

Podjęcie środków z konta mamy, mimo że nie jest zajęte przez komornika, wiąże się z ryzykiem skargi pauliańskiej, która może uznać taką czynność za bezskuteczną. Nawet współwłaścicielstwo konta nie chroni przed potencjalnymi konsekwencjami prawnymi, jeśli wierzyciel uzna, że zostały spełnione przesłanki pokrzywdzenia go. Ważne jest zrozumienie tych ryzyk i skonsultowanie się z prawnikiem przed podjęciem jakichkolwiek działań finansowych.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej online? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych i pisania pism, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych związanych z wypłatą środków z konta. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93