.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Konsekwencje nielegalnego zdobycia prawa jazdy

W 2003, będąc już posiadaczem prawa jazdy kat. B, pewna osoba zaproponowała mi, że odpłatnie pomoże mi uzyskać kategorię C. Zdobyłem prawo jazdy bez kursu i egzaminu, tylko za opłatą. Niedawno otrzymałem wezwanie do osobistego stawiennictwa w prokuraturze jako podejrzany o przestępstwo z art. 272 w zw. z art. 270 K.k. Kiedy to przestępstwo ulegnie przedawnieniu (wciąż posługuję się tym prawem jazdy, chociaż kategoria C jest już, nieważna, bo przyznana była tylko na okres 5 lat)? Jaką przyjąć linię obrony, by uniknąć kary?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Konsekwencje nielegalnego zdobycia prawa jazdy

Używanie podrobionego dokumentu prawa jazdy

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli chodzi o czyn z art. 272 Kodeksu karnego, to podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Przedawnienie karalności za przestępstwo posługiwania się podrobionym dokumentem

Zasadne jest zatem wskazanie na treść art. 101 § 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:

 

  • 30, gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa;
  • 20, gdy czyn stanowi inną zbrodnię;
  • 15, gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat;
  • 10, gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata;
  • 5, gdy chodzi o pozostałe występki.

 

Mając na uwadze powyższe, czyn z art. 272 winien przedawnić się z upływem 5 lat od dnia jego popełnienia, a czyn z art. 270 § 1 z upływem 10 lat od dnia jego popełnienia. Istotne jest jednak, iż jeżeli w okresie, o którym mowa w art. 101, wszczęto postępowanie, karalność przestępstw określonych w art. 101 § 1 ustaje z upływem 10 lat.

 

Mając na uwadze powyższe, przedawnienie karalności wobec czynu z art. 272 winno nastąpić z upływem lat 15, a wobec czyn z art. 270 § 1 z upływem lat 20 od dnia jego popełnienia.

 

W mojej ocenie powinien Pan w pierwszej kolejności odmówić składania wyjaśnień i nie przyznawać się do zarzucanych czynów, a następnie wnioskować o wgląd do akt sprawy, by ustalić, jakie dowody policja na Pana posiada.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu