Konieczność podania powodu zwolnienia ucznia z lekcji• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Mam problem w szkole syna (podstawówka). Przy zwalaniu dziecka z lekcji muszę podawać powód zwolnienia. Tak mówi statut szkoły. Powód musi być ważny -– choroba, lekarz. Bez podania powodu lub przy prozaicznym powodzie dziecko nie jest zwolnione. A co z powodami wstydliwymi dla rodziców? Czy jest jakiś przepis wyżej ponad statutem, w którym nakłada się na rodzica konieczność podania powodu zwolnienia czy powodu nieobecności w usprawiedliwieniu? Na jakich zasadach rodzic zwalnia dziecko z zajęć szkolnych? Oczywiście pytanie dotyczy pojedynczych godzin bez nadużywania zwolnień. |
|
Forma usprawiedliwiania ucznia z nieobeznościZgodnie z art. 99 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r . Prawo oświatowe obowiązki ucznia określa się w statucie szkoły z uwzględnieniem obowiązków w zakresie usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych, w tym formy usprawiedliwiania nieobecności przez osoby pełnoletnie.
Przepis powyższy wyraźnie wskazuje, ze to szkoła ustala w statucie, na jakich zasadach i w jakim terminie rodzice powinni usprawiedliwiać nieobecność ucznia na zajęciach (w tym zwalniać go z zajęć).
Żaden inny przepis prawa oświatowego nie reguluje tej sytuacji, pozostawiając jej uregulowanie szkołom. Szkoła ponosi odpowiedzialność za ucznia w czasie, gdy przebywa na zajęciach, a jednocześnie dba, aby realizował on obowiązek szkolny i obowiązek nauki. Dlatego do jej uprawnień należy określenie w statucie zasad zwalniania ucznia z lekcji i usprawiedliwiania nieobecności.
Skoro w szkole Pani syna przyjęto takie, a nie inne regulacje – należy się do nich stosować.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale