
Kończy się urlop wychowawczy a jestem w ciąży, co z chorobowym?• Data: 26-04-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk |
Za tydzień kończy mi się urlop wychowawczy. Jestem w zaawansowanej, kolejnej ciąży. Czy w dniu powrotu do pracy powinnam się stawić w zakładzie i przepracować jeden dzień, żeby pójść na chorobowe, czy wystarczy że dostarczę zwolnienie lekarskie (albo lekarz wyśle je drogą elektroniczną)? Kiedy powinnam poinformować pracodawcę o tej nowej sytuacji, czy w momencie dostarczenia zwolnienia będzie odpowiednio? |
![]() |
Zakończenie urlopu wychowawczegoW pierwszej kolejności musi Pani zakończyć urlop wychowawczy. Zgodnie z art. 186 (3) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (K.c.):
Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego: 1) w każdym czasie – za zgodą pracodawcy; 2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
U Pani urlop wychowawczy kończy się z uwagi na upływ okresu, na który został udzielony. Za zwolnienie lekarskie przypadające na okres urlopu wychowawczego zasiłek chorobowy nie przysługuje. Dopiero po powrocie do pracy będzie przysługiwał zasiłek chorobowy, którego zasady wypłaty określa ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jeśli pracownica podczas urlopu wychowawczego zajdzie w ciążę i uzyska zwolnienie lekarskie, to aby otrzymała świadczenie chorobowe, powinna przerwać urlop wychowawczy. Powrót do pracy i nowe choroboweZatem po zakończeniu urlopu wychowawczego powinna Pani wrócić do pracy, ale nie oznacza to, że musi Pani przepracować jeden dzień. W dniu, w którym ma Pani stawić się do pracy, proszę udać się do lekarza po zwolnienie lekarskie. Wówczas lekarz prześle pracodawcy zwolnienie lekarskie elektronicznie. Nie musi Pani pojawiać się w pracy.
Jeżeli chodzi o kwestie poinformowania pracodawcy – tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie ma Pani z nim relacje. Zawsze dobrze jest poinformować o tym, że w dalszym ciągu nie wraca Pani do pracy, dzięki temu pracodawca będzie w stanie wcześniej zapewnić sobie zastępstwo za Panią. Natomiast jeżeli obawia się Pani, że po powrocie do pracy otrzyma wypowiedzenie, to wówczas nie musi Pani wcześniej informować o tej sytuacji, bo przecież nie jest Pani w stanie przewidzieć, że akurat tego dnia Pani stan zdrowia będzie wymagał zwolnienia lekarskiego. PrzykładyMarta, 34 lata, mama dwójki dzieci Marta kończy właśnie trzyletni urlop wychowawczy. Jest w 5. miesiącu kolejnej ciąży. Kilka dni przed planowanym powrotem do pracy umawia się na wizytę u lekarza, który wystawia jej zwolnienie lekarskie z początkiem dnia powrotu. Zwolnienie trafia do pracodawcy elektronicznie – Marta nie musi nawet wchodzić do biura.
Kasia, 29 lat, nauczycielka Kasia, będąc na urlopie wychowawczym, dowiaduje się, że znów jest w ciąży. Zgłasza pracodawcy, że wraca do pracy zgodnie z planem za dwa tygodnie. Nie wspomina o ciąży. W dniu planowanego powrotu idzie do ginekologa, który od razu wypisuje jej zwolnienie lekarskie. Tego samego dnia pracodawca otrzymuje L4.
Aneta, 31 lat, pracownica biurowa Aneta jest w ciąży i kończy jej się urlop wychowawczy. Zastanawia się, czy musi pojawić się w pracy choćby na chwilę. Po konsultacji z lekarzem dowiaduje się, że wystarczy, by w dniu powrotu miała wystawione zwolnienie. Tak robi – nie wraca do pracy, ale od razu przechodzi na L4. PodsumowaniePo zakończeniu urlopu wychowawczego nie trzeba stawiać się w pracy, by skorzystać ze zwolnienia lekarskiego z tytułu ciąży. Wystarczy, że lekarz wystawi L4 od dnia powrotu, a pracodawca otrzyma je drogą elektroniczną. Oferta porad prawnychŹródła:1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych. https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/ |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale