Kolejny zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Mam 33-letni staż pracy. Przez 6 miesięcy przebywałam na L-4 z powodu depresji. Złożyłam wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, ale dostałam z ZUS decyzję odmowną. Złożyłam sprzeciw w terminie. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że w trakcie kończącego się zasiłku chorobowego zostałam poszkodowana w wypadku komunikacyjnym. Teraz w jeszcze większym stopniu jestem niezdolna do pracy: skręcenie odcinka szyjnego kręgosłupa, złamanie mostka. Nawet przy niewielkim ruchu odczuwam ból. Za dwa dni kończy mi się zwolnienie. Nie dostałam jeszcze wezwania z ZUS na komisję lekarską i nie wiem, czy powinnam wziąć od lekarza POZ zwolnienie (z inną jednostką chorobową), czy czekać na decyzję ZUS. Wizytę u lekarza ortopedy mam dopiero za dwa tygodnie. Jaki powinien być mój następny krok, aby nie popełnić jakiegoś kosztownego błędu? Czy za dwa dni mam wziąć kolejne L4 od lekarza POZ? |
|
Niezdolności do pracy między którymi nie było przerwyZgodnie z przepisami do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Nie wszystkie jednak zwolnienia będą zaliczane do tego samego okresu zasiłkowego.
Zgodnie z przepisami sumować należy:
Zakończenie okresu niezdolności do pracy i przejście na kolejne zwolnienie lekarskieNiestety jeśli zwolnienie z powodu depresji za dwa dni się kończy i tego dnia otrzyma Pani zwolnienie od innego lekarza na inną chorobę – zostanie ona zaliczona do tego samego okresu zasiłkowego, a więc z uwagi na jego zakończenie (wykorzystanie 182 dni) zwolnienie nie będzie już płatne.
Jeśli chciałaby Pani otrzymywać zasiłek chorobowy, musi Pani mieć co najmniej jeden dzień przerwy między zwolnieniami dotyczącymi różnych chorób. Czyli jeśli zwolnienie z powodu depresji ma Pani jeszcze przez dwa dni, to trzeci dzień powinien być dniem, gdy Pani przebywa w pracy (albo na urlopie, jeśli pracodawca go udzieli), a od czwartego dnia może Pani rozpocząć kolejny okres zasiłkowy (przy czym wówczas aż do zakończenia 182 dni choroby nie otrzyma Pani świadczenia rehabilitacyjnego).
Może Pani czekać na decyzję ZUS w sprawie złożonego odwołania, ale proszę wziąć pod uwagę, że do czasu jego rozpatrzenia jest to dla Pani okres nieobecności w pracy usprawiedliwionej niepłatnej. Przy czym pracodawca nie może Pani w tym okresie zwolnić. Jeśli w wyniku odwołania otrzyma Pani negatywną decyzję – będzie Pani mogła rozpocząć okres zasiłkowy na nową chorobę.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale