Kluczyki w stacyjce – błąd kierowcy i możliwa kara• Autor: Marcin Górecki |
Kierowca zostawił włączony samochód i przebywał w pobliżu (do kilkudziesięciu metrów). W tym czasie inna osoba, bez pozwolenia kierowcy i nieposiadająca prawa jazdy dokonała krótkotrwałego zaboru samochodu i uszkodziła go w znacznym stopniu, uderzając w płot. Czy ukaranie kierowcy (jeżeli jest możliwe), który pozostawił włączony samochód, zaważy na jego ewentualnym poświadczeniu o niekaralności? Jak duża kara może spotkać kierowcę? |
|
Oddalenie się kierującego od pojazdu z włączonym silnikiemZgodnie z art. 60 ust. 2 pkt 1 Prawo o ruchu drogowym „zabrania się kierującemu oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu”. Czyn, który wypełnia znamiona niniejszego zachowania, jest wykroczeniem drogowym, za który sprawca zgodnie z taryfikatorem zobowiązany jest do zapłaty mandatu karnego w wysokości 50 zł. Taryfikator punktów karnych nie przewiduje za ten czyn żadnych konsekwencji w postaci punktów karnych. W takiej sytuacji, mimo że dochodzi do naruszenia przepisów ruchu drogowego, ustawodawca oprócz konsekwencji finansowej (50 zł) nie przewidział żadnych dodatkowych konsekwencji. Naruszenie przepisów ruchu drogowego a wpis w Krajowym Rejestrze KarnymZgodnie z treścią art. 1 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym „w Rejestrze gromadzi się dane o osobach:
Powyższe wyliczenie jest enumeratywne (katalog zamknięty). Innymi słowy tylko i wyłącznie kategorie opisane w art. 1 ustawy są gromadzone. Sprawca wykroczenia z art. 60 ust. 2 pkt 1 nie będzie zatem nigdzie figurował. Nie można także mówić o zatarciu punktów karnych po upływie 1 roku, albowiem nie są przewidziane za dopuszczenie się tegoż wykroczenia żadne punkty karne. Nie będzie zatem żadnych problemów z uzyskaniem zaświadczenia o niekaralności.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marcin Górecki Aplikant radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym (brał udział w wielu szkoleniach dotyczących zagadnień prawa karnego), bliskie jest mu też prawo handlowe oraz prawo pracy. Pomógł już setkom osób, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale