.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kluczyki w stacyjce – błąd kierowcy i możliwa kara

• Autor: Marcin Górecki

Kierowca zostawił włączony samochód i przebywał w pobliżu (do kilkudziesięciu metrów). W tym czasie inna osoba, bez pozwolenia kierowcy i nieposiadająca prawa jazdy dokonała krótkotrwałego zaboru samochodu i uszkodziła go w znacznym stopniu, uderzając w płot. Czy ukaranie kierowcy (jeżeli jest możliwe), który pozostawił włączony samochód, zaważy na jego ewentualnym poświadczeniu o niekaralności? Jak duża kara może spotkać kierowcę? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kluczyki w stacyjce – błąd kierowcy i możliwa kara

Oddalenie się kierującego od pojazdu z włączonym silnikiem

Zgodnie z art. 60 ust. 2 pkt 1 Prawo o ruchu drogowym „zabrania się kierującemu oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu”. Czyn, który wypełnia znamiona niniejszego zachowania, jest wykroczeniem drogowym, za który sprawca zgodnie z taryfikatorem zobowiązany jest do zapłaty mandatu karnego w wysokości 50 zł. Taryfikator punktów karnych nie przewiduje za ten czyn żadnych konsekwencji w postaci punktów karnych. W takiej sytuacji, mimo że dochodzi do naruszenia przepisów ruchu drogowego, ustawodawca oprócz konsekwencji finansowej (50 zł) nie przewidział żadnych dodatkowych konsekwencji.

Naruszenie przepisów ruchu drogowego a wpis w Krajowym Rejestrze Karnym

Zgodnie z treścią art. 1 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym „w Rejestrze gromadzi się dane o osobach:

 

  1. prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
  2. przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
  3. przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii,
  4. prawomocnie skazanych przez sądy państw obcych, wobec których kara lub środek karny wykonywane są w Rzeczypospolitej Polskiej,
  5. wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
  6. nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub leczniczo-wychowawcze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 94 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228, z 1992 r. Nr 24, poz. 101, z 1995 r. Nr 89, poz. 443, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 83, poz. 931 i z 2000r . Nr 12, poz. 136), zwanej dalej ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich,
  7. prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu,
  8. poszukiwanych listem gończym,
  9. tymczasowo aresztowanych,
  10. nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich”.

 

Powyższe wyliczenie jest enumeratywne (katalog zamknięty). Innymi słowy tylko i wyłącznie kategorie opisane w art. 1 ustawy są gromadzone. Sprawca wykroczenia z art. 60 ust. 2 pkt 1 nie będzie zatem nigdzie figurował. Nie można także mówić o zatarciu punktów karnych po upływie 1 roku, albowiem nie są przewidziane za dopuszczenie się tegoż wykroczenia żadne punkty karne. Nie będzie zatem żadnych problemów z uzyskaniem zaświadczenia o niekaralności.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marcin Górecki

Aplikant radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym (brał udział w wielu szkoleniach dotyczących zagadnień prawa karnego), bliskie jest mu też prawo handlowe oraz prawo pracy. Pomógł już setkom osób, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu