.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kłopot z zapłatą za mieszkanie

Mam problem z zapłatą za mieszkanie: sprzedający nie chce się zgodzić na podpisanie aktu notarialnego, a ja nie chce się zgodzić na zapłatę przed podpisaniem aktu notarialnego. Nie chcę nosić gotówki do notariusza. Czy istnieje sposób na zapewnienie sprzedającego, że zapłacę przelewem bankowym (na co on się oczywiście zgadza, ale przed podpisaniem aktu)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kłopot z zapłatą za mieszkanie

Kiedy przekazać środki sprzedającemu mieszkanie - przed czy po podpisaniu aktu notarialnego?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. Zgodnie z art. 535 § 1 K.c. „przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę”.

 

Ustawodawca nie wskazuje zatem formy zapłaty. Jak podkreśla się w literaturze, wzajemność umowy sprzedaży, stosownie do art. 488 § 1 K.c., przesądza o tym, że świadczenia będące przedmiotem zobowiązań z umów wzajemnych powinny być spełnione w zasadzie jednocześnie.

 

W tym miejscu pragnę podkreślić, iż w swojej karierze kilkukrotnie spotykałem się z tego rodzaju sytuacjami. W mojej ocenie, biorąc pod uwagę Pani obawy, jak i obawy sprzedającego, rozwiązaniem jest przekazanie środków pieniężnych na miejscu, tj. w kancelarii notarialnej za pomocą przekazu internetowego typu Express ELIXIR. Przelew bankowy Express ELIXIR pozwala na przekazanie środków na rachunek sprzedającego niezwłocznie po złożeniu dyspozycji przelewu bankowego. W takiej sytuacji bądź notariusz udostępnia komputer, bądź same zainteresowane strony przychodzą z laptopem i w kancelarii jedna strona podpisuje akt notarialny, a druga wydaje dyspozycję bankowi do przekazania środków. Byłem także świadkiem sytuacji, kiedy notariusz nie wydał aktu notarialnego do czasu zaksięgowania środków pieniężnych na rachunku sprzedającego.

Poddanie się egzekucji z rachunku bankowego w razie nieuiszczenia w wyznaczonym terminie zapłaty za mieszkanie

Nadto istnieje także możliwość zawarcia porozumienia przed notariuszem, na którego mocy podda się Pani egzekucji z rachunku bankowego w razie nieuiszczenia w wyznaczonym terminie zapłaty za mieszkanie. Zgodnie z art. 777 § 1 pkt 4 „tytułem egzekucyjnym jest akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie”.

 

Sporządzenie tego rodzaju aktu notarialnego pozwoli sprzedającemu wystąpić od razu do komornika sądowego celem prowadzenia egzekucji z Pani majątku w razie niezapłacenia wartości mieszkania.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu