Kłopot z nazwą stanowiska pracy• Autor: Karol Jokiel |
Prowadzę sprawy kadrowe pracowników administracji i obsługi w szkole. W szkole obowiązuje ponadzakładowy układ zbiorowy dla pracowników niebędących nauczycielami. W tym układzie jest zamieszczony wykaz stanowisk, a w nim nazwa stanowiska: „sprzątaczka”. W umowach o pracę, które sporządzam, wpisuję jednak „sprzątająca”. Czy sprzątaczka to to samo co sprzątająca? Czy mogłam dokonać takiego zapisu? |
|
Wątpliwości co do sposobu określenia rodzaju wykonywanej pracy w umowie o pracęZ Pani informacji wynika, że ma Pani wątpliwości co do sposobu określenia rodzaju wykonywanej pracy w umowie o pracę.
Zgodnie z art. 29 Kodeksu pracy umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:
Określenie rodzaju pracy w umowieW nauce prawa pracy, jak i w orzecznictwie sądowym nie ulega wątpliwości, że rodzaj pracy może być w umowie określany rozmaicie, byle tylko można było z niego wnosić o związanych z nim powinnościach pracownika. Określenie rodzaju pracy w umowie może nastąpić np. przez wskazanie zawodu, funkcji, stanowiska pracy albo wyszczególnienie zakresu czynności (tak A. Świątkowski [w:] Kodeks pracy. Komentarz, wyd. 2, Warszawa 2006, s. 132; podobnie M. Gersdorf, K. Rączka, J. Skoczyński, Komentarz do art. 29 Kodeksu pracy [w:] Najnowsze wydanie: Kodeks pracy. Komentarz, wyd. 9, Warszawa 2008).
W tym kontekście określenie rodzaju pracy przez zwrot „sprzątająca” (w domyśle, jak rozumiem, „praca sprzątająca” lub „osoba sprzątająca”):
W oficjalnej dokumentacji sugeruję posługiwać się jednak oficjalną nazwą stanowiska pracownika, ze wskazaniem jego imienia i nazwiska.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Karol Jokiel Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie cywilnym i prawie pracy oraz procedurze cywilnej jak również windykacji należności, w tym także za granicą. Dotychczas udzielił ponad 1000 porad! Jest praktykującym prawnikiem z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym w renomowanej kancelarii prawnej.
Naszym klientom pomaga sporządzać umowy, egzekwować należności od dłużników, odpowiada też na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorem licznych publikacji: artykułów, aktualności, kilku eBooków oraz członkiem i założycielem stowarzyszenia Lex et Veritas, które stawia sobie za cel szerzenie w społeczeństwie wiedzy prawnej. Zakończył współpracę z serwisem eporady24.pl w 2015 roku. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale