
Kim jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i kiedy można skorzystać z jego pomocy?Autor: Artykuł Partnera |
|
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (inaczej lekarz pierwszego kontaktu) to specjalista, do którego pacjenci kierują pierwsze kroki w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem. W ramach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia lekarz POZ przyjmuje pacjentów w różnym wieku. Sprawdź, jakie kompetencje posiada lekarz POZ. Dowiedz się, kiedy warto umówić się na wizytę do tego specjalisty. |
|
|
|
![]() |
|
Lekarz pierwszego kontaktu, czyli kto? Czym się zajmuje?Lekarzem pierwszego kontaktu najczęściej jest internista lub lekarz medycyny rodzinnej, choć tak naprawdę lekarzem POZ można zostać bez względu na wybraną specjalizację. W ramach POZ swoje usługi często świadczą też lekarze pediatrzy, którzy pracują w wielu placówkach medycznych. Czym konkretnie zajmuje się lekarz POZ? Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej diagnozuje i leczy choroby, a w razie wskazań medycznych kieruje pacjenta na różne badania diagnostyczne (np. USG, RTG, EKG) czy zabiegi. Lekarz POZ często wystawia też skierowania do innych lekarzy specjalistów lub też do szpitala, jeśli widzi konieczność hospitalizacji pacjenta. Do jego obowiązków należy wystawianie zaświadczeń o stanie zdrowia. Zajmuje się także promocją zdrowia i profilaktyką wielu jednostek chorobowych (np. cukrzycy, chorób wieku rozwojowego, schorzeń układu krążenia). W ramach swoich obowiązków specjalista ten kieruje pacjenta na:
Lekarz POZ kieruje też chorego do pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej. Jak widać, by móc odpowiednio zająć się pacjentem, lekarz pierwszego kontaktu musi posiadać wiedzę z wielu dziedzin medycyny. Odczuwasz dokuczliwe objawy i nie wiesz, do którego specjalisty się zgłosić? W enel med NFZ możesz skorzystać z konsultacji u doświadczonych lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Jakie badania może zlecić lekarz POZ?W ramach procesu diagnostycznego, na podstawie badania fizykalnego i posiadanej wiedzy medycznej, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może zlecić Ci wykonanie:
Jeśli zajdzie taka konieczność, specjalista ten może wystawić Ci skierowanie na: gastroskopię, kolonoskopię, badania w kierunku alergii itp. Kiedy warto udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?Zastanawiasz się, jakie są wskazania do wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej? Udaj się do lekarza POZ, jeśli zauważysz pogorszenie stanu zdrowia, a odczuwane dolegliwości obniżają jakość codziennego funkcjonowania i nie mijają lub przybierają na sile. Skorzystaj z pomocy tego specjalisty, np. jeśli podejrzewasz u siebie rozwój infekcji wirusowej, grzybiczej lub bakteryjnej, ale nie tylko. Objawami, które powinny skłonić Cię do niezwłocznej konsultacji medycznej, są m.in.:
Wiedz też, że w przypadku trudności z oddychaniem, omdleń, nagłych i ostrych bóli brzucha lub klatki piersiowej rozsądniejszym rozwiązaniem będzie przyjazd na SOR niż wizyta w przychodni.
|
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>