.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kiedy wspólnik spółki z o.o. nie może głosować?

• Autor: Monika Cieszyńska

Czy jako wspólnik w spółce z o.o. mogę brać udział w głosowaniu nad usunięciem mnie z zarządu, czy wówczas nie mogę głosować? W umowie firmy nie ma żadnych zapisów dotyczących tego tematu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kiedy wspólnik spółki z o.o. nie może głosować?

Czy będąc jednocześnie wspólnikiem i członkiem zarządu spółki z o.o można głosować nad uchwałą w sprawie swojego odwołania z funkcji członka zarządu?

Będąc jednocześnie wspólnikiem i członkiem zarządu spółki z o.o., może Pan głosować nad uchwałą w sprawie odwołania Pana z funkcji członka zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

 

W Kodeksie spółek handlowych (K.s.h.) ustawodawca zawarł wyliczenie przypadków, w których wspólnik nie może głosować:

 

„Art. 244. Wspólnik nie może ani osobiście, ani przez pełnomocnika, ani jako pełnomocnik innej osoby głosować przy powzięciu uchwał dotyczących jego odpowiedzialności wobec spółki z jakiegokolwiek tytułu, w tym udzielenia absolutorium, zwolnienia z zobowiązania wobec spółki oraz sporu między nim a spółką”.

 

Powyższe wyliczenie jest wyliczeniem wyczerpującym, co oznacza, że we wszystkich innych przypadkach ma Pan prawo głosu, w tym w sprawie swojego odwołania z zarządu. Należy jednak pamiętać, że umowa spółki może zawierać zapis rozszerzający katalog sytuacji, w których wspólnik będący członkiem zarządu jest wyłączony z głosowania.

 

Zatem jeśli w umowie spółki z o.o. nie ma zapisu wyłączającego Pana z głosowania w sprawie swojego odwołania, to może Pan głosować.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu