.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kiedy świadek w sprawie rozwodowej może odmówić zeznań?

Dopuściłam się zdrady małżeńskiej z mężem znajomej. Ona wystąpiła o rozwód i poinformowała mojego męża, że wezwie go na świadka w sprawie rozwodowej. Poinformowała go również o samym fakcie zdrady, o której do tej pory nie wiedział. Czy mąż musi stawić się na wezwanie sądu i czy może odmówić zeznań przeciwko własnej żonie? Chciałabym zaoszczędzić mu wstydu. Co mogę zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kiedy świadek w sprawie rozwodowej może odmówić zeznań?

Czy można odmówić składania zeznań w charakterze świadka na sprawie rozwodowej?

Generalną zasadą jest, że każdy wezwany na świadka ma obowiązek stawić się do sądu i złożyć zeznania. Jeśli tego nie uczyni, naraża się na grzywnę, a w razie powtórnego niestawiennictwa nawet na doprowadzenie przez Policję.

 

Aczkolwiek w przypadku małżonków jest wyjątek. Otóż, zgodnie z art. 261 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia. Prawo odmowy zeznań trwa po ustaniu małżeństwa lub rozwiązaniu stosunku przysposobienia. Jednakże odmowa zeznań nie jest dopuszczalna w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem spraw o rozwód.

Odmowa zeznań

Odmowa zeznań jest niedopuszczalna w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem spraw o rozwód. Przez sprawy o prawa stanu należy rozumieć sprawy o prawa stanu cywilnego, tj. sprawy określające stan cywilny człowieka wynikający z jego urodzenia, zawarcia małżeństwa i śmierci (tak np. J. Ignatowicz, Stan cywilny i jego ochrona, Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska 1963, vol. 10, s. 130-131; B. Dobrzański, Interwencja uboczna w sprawach o prawa stanu, SC 1970, t. XV, s. 195; J.J. Litauer, Komentarz do procedury cywilnej, Warszawa 1933 s. 171).

 

Sprawami o prawa stanu są zatem sprawy o rozwód, ale tu jest wyjątek i można odmówić zeznań.

 

Oczywiście możliwe jest także to, aby mąż oświadczył Pani znajomej, że nie chce zeznawać, zresztą, jeśli dobrze rozumiem, nie był on świadkiem niczego, więc nie ma też wiedzy żadnej na ten temat.

 

Jeśli jednak znajoma powoła go na świadka, to będzie mógł odmówić składania zeznań, ale praktyką jest złożenie takiego oświadczenia na rozprawie – do protokołu rozprawy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu