

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z polisy na życie?Autor: Artykuł Partnera |
|
Jednym z najważniejszych elementów umowy ubezpieczenia na życie jest część dotycząca wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa. Określa ona przypadki, w których ma ono prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Warto wiedzieć, czego najczęściej dotyczą. Sprawdź, kiedy ubezpieczyciel ma do tego prawo. |
|
|
|
![]() |
|
Wypłata odszkodowania a zakres ubezpieczeniaWybierając ubezpieczenie na życie, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego zakres. W podstawowym wariancie taka polisa zapewnia wypłatę odszkodowania bliskim uposażonym, którzy są wskazani w umowie na wypadek śmierci ubezpieczonego. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie na przyszłość, gdyż otrzymane środki można przeznaczyć np. na bieżące wydatki czy spłatę kredytu. Jednak ubezpieczenie na życie może mieć zdecydowanie szerszy zakres i zapewniać wypłatę świadczenia także w przypadku:
To tylko kilka przykładów, gdyż w rzeczywistości może być ich o wiele więcej. Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez towarzystwo. Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie na życie? Najczęściej wysokość miesięcznej składki waha się w granicach 50-80 zł. Jeśli jednak zdecydujesz się na szeroki zakres ochrony oraz wysoką sumę ubezpieczenia, to będzie ona wyższa. Odmowa wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia na życie – kiedy najczęściej do tego dochodzi?Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli do uszczerbku na zdrowiu lub zgonu ubezpieczonego dojdzie na skutek:
Wszelkie informacje na temat sytuacji wyłączonych z odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jest to dokument, z którym należy bardzo dokładnie się zapoznać, zanim zawrzesz umowę na konkretną polisę. Musisz mieć na uwadze także to, że towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku samobójstwa. Najczęściej jest stosowana karencja wynosząca 24 miesiące. Jeśli do zgonu w wyniku celowego działania dojdzie w tym czasie, ubezpieczyciel nie przekaże uposażonym odszkodowania. Karencja dotyczy także innych zdarzeń np. poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu czy urodzenia dziecka. Zazwyczaj towarzystwa określają, jaki czas musi minąć od zawarcia umowy do wystąpienia konkretnej sytuacji, aby ochrona zaczęła działać. To, ile trwa karencja, zależy głównie od rodzaju zdarzenia oraz polityki stosowanej przez konkretne towarzystwo. Przykładowo dla pobytu w szpitalu może to być 1-3 miesiące. Karencja dla poważnego zachorowania zazwyczaj wynosi 3-6 miesięcy. Ubezpieczona kobieta musi liczyć się z odmową wypłaty świadczenia, jeśli urodzi dziecko w ciągu 9-12 miesięcy od zawarcia umowy. Kiedy jeszcze ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić odszkodowania?Wypłata odszkodowania nie będzie możliwa, jeśli dojdzie do poważnego zachorowania lub operacji chirurgicznej, które nie są ujęte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Towarzystwa dołączają do tego dokumentu tabelę z wymienionymi jednostkami chorobowymi, które objęte są ubezpieczeniem. Jeśli dotknie cię schorzenie spoza listy, to musisz liczyć się z odmową ze strony ubezpieczyciela. Określonymi warunkami objęte są także pobyty w szpitalu. Najczęściej wypłata odszkodowania nie jest możliwa, jeśli hospitalizacja trwała krócej niż 3 dni lub dłużej niż 90 dni. Jeśli masz medyczny pakiet assistance jako dodatek do ubezpieczenia na życie, to możesz spotkać się z odmową np. domowej wizyty lekarskiej w ramach polisy ze względu na przekroczenie limitu zdarzeń. Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania?Jeśli ubezpieczyciel odmówi ci wypłaty odszkodowania, musi uzasadnić swoją decyzję. W takim przypadku możesz:
Jeśli twoje działania nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, zwróć się do Rzecznika Finansowego zajmującego się ochroną praw konsumentów w sporach m.in. z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Może on wesprzeć cię w dochodzeniu roszczeń. Ostatecznym rozwiązaniem, gdy firma nie chce wypłacić odszkodowania mimo że powinna, jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Musisz jednak mieć solidne podstawy do tego, aby udowodnić swoją rację. Ubezpieczenie na życie może dać wsparcie finansowe w różnych sytuacjach. Polisa musi być odpowiednio dopasowana do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Aby znaleźć najlepsze ubezpieczenie, skorzystaj z kalkulatora dostępnego pod adresem: https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator. Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zapisami w umowie, zanim ją zawrzesz.
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>