.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kiedy skargi sąsiada stają się uporczywym nękaniem?

• Data: 04-02-2025 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Jestem właścicielką kawalerki w nowoczesnym bloku w Warszawie, którą wynajmuję. Mam sąsiadkę, która od 4 lat wprost nęka moich najemców w odwecie za hałasy z mojego mieszkania. Mieszkania w tym bloku nie są wyciszone i sąsiedzi słyszą się wzajemnie, ale nie jakoś nadmiernie, natomiast moja „życzliwa sąsiadka” narzeka na chodzenie po mieszkaniu, słyszy kroki psa, otwieranie drzwi do mieszkania, a do szału doprowadza ją przesuwanie drzwi szafy. Ludzi dobieram spokojnych, mieszkają maksymalnie 3 miesiące i rezygnują. Zgłosiłam tę sprawę administracji, na policji i nic. Prawie codziennie dostaje od niej mailowe skargi. Co mogę zrobić w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kiedy skargi sąsiada stają się uporczywym nękaniem?

Zniesławienie a pomówienie

Proponuję skierować do sąsiadki wezwanie do zaprzestania naruszeń pod rygorem skierowania sprawy do sądu. Jeżeli faktycznie uciążliwości ze strony najemców nie są duże, a to sąsiadka pomawia (czy też zniesławia) Panią i Pani najemców, może Pani skierować sprawę na drogę sądową.

 

Zgodnie bowiem z treścią art. 212 § 1 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) „Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

 

Zgodnie natomiast z treścią art. 216 § 1 K.k. „Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

 

Jak Pani widzi, powyższe czyny niedozwolone są do siebie istotowo podobne, z uwagi na to omówię poniżej przestępstwo zniewagi. Ustawodawca nie sprecyzował, na czym ma polegać znieważanie, a więc należy przyjąć szerokie rozumienie tego pojęcia.

 

Przez znieważanie należy zatem rozumieć wszelkie zachowania sprawcy, które w sposób demonstracyjny wyrażają pogardę dla innej osoby, w szczególności mają poniżyć jego godność osobistą i sprawić, by poczuł się dotknięty lub obrażony (post. SN z 7.5.2008 r., sygn. akt III KK 234/07). Ocena zachowania sprawcy pod kątem charakteru znieważającego musi jednak opierać się na kryteriach obiektywnych, tj. powinno być powszechnie uznane za obraźliwe i naruszające godność osobistą człowieka w świetle przyjętych norm społeczno-obyczajowych (post. SN z 7.5.2008 r., sygn. akt III KK 234/07).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Naruszenie dóbr osobistych

Samo subiektywne negatywne odczucie pokrzywdzonego wbrew przyjętym normom postępowania nie wyczerpuje znamion przestępstwa zniewagi. Ma to także znaczenie w sytuacji, gdy pokrzywdzony jest subiektywnie niezdolny do zrozumienia poczynionej przez sprawcę zniewagi, np. w sytuacji obiektywnego znieważania małego dziecka lub osoby niepoczytalnej.

 

W takim wypadku uprawnienia ochrony wynikające z art. 216 K.k. na zasadach ogólnych może realizować przedstawiciel takiej osoby – opiekun (art. 98 § 1 lub art. 155 i 175 K.r.io.). Przestępstwo zniewagi lub zniesławienia dochodzone jest na drodze sądowej prywatnym aktem oskarżenia, który należy skierować do sądu. Z całkiem innej strony należy także wskazać, iż poprzez powyższe stwierdzenia można naruszyć dobra osobiste Pani oraz lokatorów.

 

Zgodnie bowiem z treścią art. 23 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”.

 

Zgodnie natomiast z treścią art. 24 § 1 K.c. „Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny”.

 

Z uwagi na powyższe proponuję skierować do drugiej strony ostateczne wezwanie do zaprzestania powyższych naruszeń – jeżeli to nie pomoże, pozostaje jedynie droga sądowa.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pomówienie w kontekście sąsiedzkim

Pani Anna wynajmuje mieszkanie turystom na krótkoterminowy najem. Sąsiadka twierdzi, że w mieszkaniu odbywają się głośne imprezy zakłócające porządek. Rozpowiada takie informacje wśród mieszkańców bloku, co sprawia, że pani Anna czuje się oczerniana, a reputacja jej jako właściciela mieszkania ulega pogorszeniu. W rzeczywistości najemcy są spokojni, a zarzuty są bezpodstawne. Pani Anna decyduje się na wysłanie wezwania do zaprzestania rozpowszechniania tych informacji.

 

Zniesławienie w środowisku pracy

Pan Jan pracuje w firmie jako menedżer i stara się o awans. Jeden z jego kolegów z pracy rozpuszcza fałszywe plotki, że pan Jan fałszuje raporty finansowe. Informacje te trafiają do zarządu, co wpływa na ocenę pana Jana i może zniszczyć jego reputację zawodową. Pan Jan rozważa skierowanie sprawy do sądu z tytułu zniesławienia, aby ochronić swoje dobre imię i zapobiec dalszym szkodom.

 

Naruszenie dóbr osobistych w mediach społecznościowych

Pani Ewa prowadzi mały sklep internetowy. Jeden z niezadowolonych klientów, zamiast rozwiązać problem bezpośrednio z panią Ewą, publikuje fałszywą negatywną recenzję na temat sklepu. Post ten rozprzestrzenia się, powodując utratę zaufania innych klientów i spadek sprzedaży. Pani Ewa postanawia skonsultować się z prawnikiem i wysłać wezwanie do usunięcia posta oraz zaprzestania pomówień, grożąc w razie potrzeby skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Podsumowanie

Artykuł omawia różnice i podobieństwa między przestępstwami zniesławienia i znieważenia, które są regulowane przez polski Kodeks karny. Podkreśla, że obiektywne kryteria oceny są istotne przy stwierdzaniu charakteru znieważającego czynu. Przedstawia również przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące ochrony dóbr osobistych, które pozwalają poszkodowanemu żądać zaniechania działań naruszających jego prawa, a w przypadku naruszenia – odpowiednich rekompensat.

Oferta porad prawnych

Jeśli zmagasz się z problemami prawnymi związanymi z pomówieniem, zniesławieniem czy ochroną dóbr osobistych, skontaktuj się z nami. Zapewniamy kompleksowe doradztwo oraz wsparcie w przygotowaniu odpowiednich pism. Skorzystaj z naszych porad prawnych, aby ochronić swoje prawa. Opisz nam swoją sprawę w formularzu umieszczonym pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

3. Postanowienie Sądu Najwyższego z 7.5.2008 r., sygn. akt III KK 234/07

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu