Kiedy sąd może ustanowić opiekę naprzemienną nad dzieckiem?• Opublikowano: 06-09-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda |
Chcę rozwieść się z mężem. Mój mąż pracuje w transporcie międzynarodowym w systemie dwa tygodnie w pracy, dwa tygodnie w domu. Od bardzo dawna nie układa się nam w związku (przemoc finansowa, manipulacje). Mamy syna. Mąż powiedział, że będzie go zabierał na dwa tygodnie, gdy nie pracuje. Czy sąd może po rozwodzie przyznać taką opiekę nad synem? Czy to, że nie pracuję od pięciu lat, może mieć wpływ na decyzję sądu? |
|
Opieka naprzemienna nad dzieckiemMąż zapewne miał tu na myśli opiekę naprzemienną, która jest już często orzekana w sądach w Polsce. Jeżeli jednak mąż stale pracuje i obecnie nie zajmuje się synem – nie wie, jak zająć się dzieckiem, nie umie ugotować, posprzątać, nie ma zbyt dużych kompetencji wychowawczych, to taka opieka raczej nie powinna zostać wzięta przez sąd pod uwagę.
Sąd bowiem ma obowiązek orzekać, mając na uwadze dobro dziecka – jeżeli dobro dziecka będzie sprzeczne z taką opieką, to sąd takiej opieki nie orzeknie. W przypadku orzeczenia przez sąd opieki naprzemiennej alimentów sąd nie orzeka, a orzeczone alimenty podlegają uchyleniu, albowiem każdy z rodziców sprawuje opiekę nad dzieckiem po połowie, w równym wymiarze czasu i ponosząc na równi koszty utrzymania dziecka.
To, czy Pani pracuje, nie ma w tym zakresie większego znaczenia, jak wskazałam – liczy się dobro dziecka, więź dziecka z rodzicami i kompetencje rodzicielskie rodziców. Jeżeli mąż stale pracuje i po prostu nie umie zająć się dzieckiem, to sąd takiej opieki nie powinien orzec. Prawo do kontaktów z dzieckiemZgodnie z art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. § 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej”.
W komentowanym przepisie zaakcentowano, że członkom rodziny przysługuje prawo i obowiązek kontaktowania się oraz obustronność (wzajemność) kontaktów. W praktyce sądowej przepisy te znajdą zastosowanie odnośnie do pozycji prawnej rodziców. Obowiązek po stronie dziecka nie może być rozumiany jako obowiązek egzekwowalny przy użyciu przymusu państwowego.
Mając powyższe na względzie, należy wskazać, iż rozstrzygnięcie sądu winno mieć przede wszystkim na uwadze dobro dziecka. Zgodnie ze stanowiskiem doktryny naczelną zasadą kierującą każdym postępowaniem winno być pojęcie „dobra dziecka”, w myśl przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które jednak nie ma definicji ustawowej.
Proponuję więc spróbować ustalić kontakty i sposób opieki nad synem razem z mężem – jeżeli nie będzie to skuteczne, pozostaje jedynie droga sądowa i Pani wykazanie, iż mąż nie będzie umiał zająć się dzieckiem.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale