Kiedy rodzeństwo ma prawo do zachowku?

• Data: 15-10-2024 • Autor: Adam Nowak

Moi rodzice mieszkają na wsi razem z moim bratem, moja siostra wyprowadziła się do męża, a ja pracuję za granicą. Zawsze pomagaliśmy rodzicom, jak tylko mogliśmy. Mój brat zaczął remontować sobie piętro w tym domu na wsi, jest z rodzicami na miejscu i im pomaga. Ostatnio tata oznajmił mi, że wszystko (dom i działkę) przepisze na naszego brata. Czy w takiej sytuacji ja i siostra możemy się czegoś domagać od brata? Czy brat powinien nas w tej sytuacji spłacić?

Kiedy rodzeństwo ma prawo do zachowku?

Prawo rodzeństwa do zachowku

Podstawowa różnica pomiędzy umową darowizny a testamentem jest taka, że umowa darowizny przenosi własność już za życia darczyńcy, natomiast testament po śmierci. Z Państwa perspektywy w obu wariantach można będzie wystąpić z ewentualnym roszczeniem do brata dopiero po śmierci rodziców w ramach zachowku.

Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

W myśl art. 993 K.c. „przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę”.

Reguła wyrażona w art. 995 § 1 K.c. stanowi, że wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku. Oznacza to, że oszacowaniu podlega to, co rzeczywiście otrzymał obdarowany, z tym że wartość jego korzyści majątkowej jest aktualizowana do dnia zamknięcia rozprawy o zachowek. Istotna dla określenia stanu przedmiotu darowizny jest zatem jedynie chwila dokonania darowizny – M. Załucki [w:] Kodeks cywilny. Komentarz. Tom VI. Spadki (art. 922–1087), red. M. Fras, M. Habdas, Warszawa 2019, art. 995.

Jeżeli uprawniony do zachowku, dziedziczący z ustawy wespół z innymi osobami, nie otrzymał należnego mu zachowku, ma przeciwko współspadkobiercom roszczenia o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia (wyrok SN z 13.02.2004 r., sygn. akt II CK 444/02). Zatem nie jest też tak, że tylko osoba pominięta w testamencie może domagać się zachowku.

W konsekwencji uczyniona za życia darowizna wlicza się do masy spadkowej po rodzicach. Podobnie też w przypadku przekazania nieruchomości w drodze testamentu. W konsekwencji w obu przypadkach można wystąpić z roszczeniem o zachowek czy też z roszczeniem o uzupełnienie zachowku.

Pozbawienie prawa do zachowku

Przepisy przewidują możliwość pozbawienia prawa do zachowku, ale w praktyce jest to bardzo trudne. Otóż zgodnie z art. 1008 K.c. „Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych”.

Jeżeli powyższe okoliczności nie występują, to rodzice nie mogą skutecznie pozbawić Państwa prawa do zachowku. Jak wynika z art. 1007 K.c., osoba uprawniona do zachowku ma 5 lat od ogłoszenia testamentu na wystąpienie z żądaniem zapłaty do spadkobiercy lub 5 lat od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy) na skierowanie przeciwko obdarowanemu roszczenia o uzupełnienie zachowku.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Umowa dożywocia a zachowek

Gorzej, jeżeli rodzice oraz brat zdecydują się na przekazanie nieruchomości w drodze umowy dożywocia. Zgodnie z art. 908 K.c. „jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”.

Co jednak istotne, na podstawie art. 993 K.c. wartość majątku przekazana w drodze umowy dożywocia nie zalicza się do substratu majątku. W takim wypadku możliwości działania w zakresie podważenia umowy dożywocia są w zasadzie marginalne.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Testament i darowizna

Anna i Michał są rodzeństwem. Ich rodzice postanowili przekazać dom w formie darowizny tylko Annie, ponieważ uważali, że Michał jest już ustawowo zabezpieczony, bo ma własne mieszkanie. Po śmierci rodziców Michał odkrył, że jako spadkobierca ustawowy ma prawo do zachowku, mimo że nie został wymieniony w darowiźnie. Michał wystąpił z roszczeniem o zapłatę zachowku, który odpowiada połowie wartości udziału, jaki by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym.

Wydziedziczenie

Krzysztof postanowił wydziedziczyć swoją córkę Olę w testamencie, ponieważ ta wielokrotnie ignorowała jego prośby o pomoc i wsparcie. Krzysztof w uzasadnieniu wskazał, że Ola w sposób uporczywy postępuje sprzecznie z zasadami współżycia społecznego. Po jego śmierci Ola chciała domagać się zachowku, jednak nie miała podstaw do tego, ponieważ spadkodawca wykazał uzasadnione powody wydziedziczenia. W rezultacie nie mogła skutecznie dochodzić swoich roszczeń.

Umowa dożywocia

Pan Jan przekazał swoją nieruchomość synowi Piotrowi na podstawie umowy dożywocia, zobowiązując go do zapewnienia mu dożywotniego utrzymania. Po śmierci Jana jego córka Maria, która nie otrzymała żadnych zapisów ani darowizn od ojca, chciała ubiegać się o zachowek. Okazało się jednak, że nieruchomość przekazana w drodze umowy dożywocia nie wlicza się do masy spadkowej. W związku z tym Maria nie miała podstaw prawnych, aby domagać się zachowku od Piotra.

Podsumowanie

Artykuł omawia kwestie związane z prawem do zachowku w kontekście spadków i darowizn. Wyjaśnia, że zachowek przysługuje zstępnym, małżonkowi i rodzicom spadkodawcy, jeśli nie otrzymali oni należnej części spadku. Wartość darowizn dokonanych za życia spadkodawcy wlicza się do masy spadkowej, co wpływa na wysokość zachowku. Przepisy przewidują również możliwość wydziedziczenia, które musi być uzasadnione konkretnymi przesłankami. Ponadto artykuł wskazuje, że umowa dożywocia wyłącza nieruchomości z masy spadkowej, co ogranicza możliwość dochodzenia roszczeń o zachowek.

Oferta porad prawnych

Masz wątpliwości dotyczące dziedziczenia, darowizn czy zachowku? Skorzystaj z naszych profesjonalnych porad prawnych online! Pomożemy Ci zrozumieć, jakie prawa Ci przysługują, jak skutecznie dochodzić roszczeń o zachowek i jak uniknąć błędów przy planowaniu spadkowym. Skontaktuj się z nami już dziś, by uzyskać fachową pomoc prawną bez wychodzenia z domu!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

2. Wyrok Sądu Najwyższego z 13.02.2004 r., sygn. akt II CK 444/02