Kiedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za patent wykorzystywany w firmie?

• Data: 14-10-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Proszę o poradę w zakresie prawa własności przemysłowej. Jestem współtwórcą patentu wykorzystywanego w firmie, w której jestem zatrudniony. Czy należy mi się wynagrodzenie z tego tytułu? Z firmą mam umowę o pracę i są tam pewne zapisy dotyczące własności intelektualnej, ale nie do końca je rozumiem (nie ma w nich mowy o wynalazkach i patentach, tylko o prawach autorskich).

Kiedy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za patent wykorzystywany w firmie?

Prawo do uzyskania wynalazku

Jak rozumiem, łączy Pana z pracodawcą umowa o pracę zawarta w trybie Kodeksu pracy, nie zaś inna forma umowy typu B2B. To ważne, ponieważ dalsza część zakłada właśnie, że łączy Pana z pracodawcą stosunek pracy z Kodeksu pracy.

Jeśli tak, to faktycznie par. 7 umowy, jaki Pan przesłał, nie reguluje kwestii praw własności przemysłowej pracownika, a jedynie prawa do utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zatem w kwestii praw własności przemysłowej należy stosować przepisy ogólne, tj. ustawę Prawo własności przemysłowej.

Zgodnie z jej art. 11:

„1. Prawo do uzyskania patentu na wynalazek albo prawa ochronnego na wzór użytkowy, jak również prawa z rejestracji wzoru przemysłowego przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, twórcy.

2. Współtwórcom wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego uprawnienie do uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji przysługuje wspólnie.

3. W razie dokonania wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego w wyniku wykonywania przez twórcę obowiązków ze stosunku pracy albo z realizacji innej umowy, prawo, o którym mowa w ust. 1, przysługuje pracodawcy lub zamawiającemu, chyba że strony ustaliły inaczej.

4. W umowie pomiędzy przedsiębiorcami może być określony podmiot, któremu przysługiwać będą prawa, o których mowa w ust. 1, w razie dokonania wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego w związku z wykonywaniem tej umowy.

5. W razie dokonania wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego przez twórcę przy pomocy przedsiębiorcy, przedsiębiorca ten może korzystać z tego wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego we własnym zakresie. W umowie o udzielenie pomocy strony mogą ustalić, że przedsiębiorcy przysługuje w całości lub części prawo, o którym mowa w ust. 1”.

Skoro w umowie nie postanowiono inaczej (a nie postanowiono), to faktycznie prawo do uzyskania wynalazku przysługuje pracodawcy. Jeżeli jednak pracodawca osiąga korzyści z takiegoż wynalazku, to pracownikowi (twórcy/współtwórcy) oprócz wynagrodzenia z umowy o pracę należy się dodatkowa zapłata, której wysokość powinna być ustalona w tzw. słusznej proporcji do osiągniętej przez przedsiębiorcę korzyści z wynalazku, przy uwzględnieniu nakładów i pomocy pracodawcy w dokonaniu tego wynalazku oraz Pana nakładu przy jego współtworzeniu.

Wynagrodzenie dla współtwórcy wynalazku

Powyższe wynika z art. 22 ustawy Prawo własności przemysłowej:

„1. Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, twórca wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego ma prawo do wynagrodzenia za korzystanie z tego wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego przez przedsiębiorcę, gdy prawo korzystania z niego bądź prawo do uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji przysługuje przedsiębiorcy na podstawie art. 11 ust. 3 i 5 lub art. 21.

2. Jeżeli strony nie uzgodniły wysokości wynagrodzenia, wynagrodzenie to ustala się w słusznej proporcji do korzyści przedsiębiorcy z wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego, z uwzględnieniem okoliczności, w jakich wynalazek, wzór użytkowy albo wzór przemysłowy został dokonany, a w szczególności zakresu udzielonej twórcy pomocy przy dokonaniu wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego oraz zakresu obowiązków pracowniczych twórcy w związku z dokonaniem wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego.

3. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, wynagrodzenie wypłaca się w całości lub w częściach.

4. Całość wynagrodzenia wypłaca się najpóźniej w terminie dwóch miesięcy od dnia uzyskania pierwszych korzyści z wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego. W przypadku wypłaty wynagrodzenia w częściach jego pierwszą część wypłaca się w terminie, o którym mowa w zdaniu poprzednim, a pozostałe części – najpóźniej w terminie dwóch miesięcy po upływie każdego roku, jednak w terminie nie dłuższym niż 5 lat, licząc od dnia uzyskania pierwszych korzyści”.

Skoro Pana umowa o pracę milczy, to nie reguluje ww. kwestii odmiennie niż ów art. 11 i 22, a zatem w Pana przypadku stosuje się właśnie zasady wynikające z tychże przepisów. Potwierdza to orzecznictwo, np. SN w wyroku z 8 stycznia 2020 r., sygn. akt II PK 173/19:

„Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, to pracownik jako twórca wynalazku ma prawo do wynagrodzenia za korzystanie z wynalazku niezależnie od ochrony patentowej uzyskanej na wynalazek przez przedsiębiorcę (art. 22 w związku z art. 8 ust. 1 pkt 2 i art. 11 ust. 3 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej). Patent może zwiększać wartość wynalazku, dlatego pracownik w ramach stosunku zobowiązaniowego z punktu 1 może wykazywać brak wymaganej staranności przedsiębiorcy w uzyskaniu ochrony patentowej (art. 11 ust. 3 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej w związku z art. 354 k.c.), jeżeli od tego zależałoby jego wynagrodzenie za korzystanie z wynalazku. Pracownik może dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z nieopatentowanego wynalazku w wysokości uwzględniającej większą wartość wynalazku opatentowanego, jeżeli wykaże, że pracodawca nie dochował należytej staranności w postępowaniu o udzielenie patentu (art. 11 ust. 3 Prawa własności przemysłowej w związku z art. 354 k.c.). Pracownikowi twórcy wynalazku przysługuje prawo do wynagrodzenia za korzystanie przez pracodawcę z wynalazku niezależnie od tego, czy pracodawca uzyskał ochronę patentową, chyba że strony umówiły się inaczej (art. 22 w związku z art. 8 ust. 1 pkt 2 i art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej, tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 286 z późn. zm.)”.

Znamienny jest wyrok SA w Łodzi z 24 lutego 2016 r., sygn. akt I ACa 1169/15: „1. Przepis art. 22 ust. 2 p.w.p. nie precyzuje, co należy rozumieć przez korzyści z projektu wynalazczego. Z semantycznego punktu widzenia można by tu wliczać różne korzyści, w tym także imponderabilia, takie jak np. poprawa kondycji rynkowej przedsiębiorstwa, odzyskanie płynności płatniczej lub zdolności kredytowej, wejście w układ stosunków franszyzowych, uniknięcie upadłości czy wzrost notowań akcji przedsiębiorstwa na giełdzie. W praktyce, zgodnie z tradycją rozumienia tego pojęcia w polskim prawie wynalazczym, obejmuje się nim przede wszystkim tzw. efekty ekonomiczne (wymierne) oraz niektóre efekty niewymierne, zwłaszcza poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy, a także efekty wykonywania prawa, w szczególności opłaty z tytułu licencji udzielonych przez przedsiębiorcę. 2. Ustalając należne twórcy wynalazku pracowniczego wynagrodzenie, należy wziąć pod uwagę wszystkie ekonomiczne korzyści, jak i efekty niewymierne, które przedsiębiorca uzyskał z tego wynalazku. Nie jest prawidłowe ograniczenie się do wyliczeń matematycznych »udziału wynalazku w wyrobie«. Wbrew przyjętej wykładni przepisu art. 22 ust. 2 p.w.p. jest również uznanie, że wynagrodzenie twórcy zależy jedynie od roli wynalazku w wyrobie”.

Na marginesie wskazuję, że zgodnie z art. 23 „wynagrodzenie twórcy wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego, określone i wypłacone na podstawie przepisów art. 22 ust. 2 i 3, powinno być podwyższone, jeżeli korzyści osiągnięte przez przedsiębiorcę okażą się znacząco wyższe od korzyści przyjętych za podstawę do ustalenia wypłaconego wynagrodzenia”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przedawnienie roszczenia

Proszę pamiętać, że sądownictwo wskazuje, że roszczenie o wypłatę wynagrodzenia przedawnia się na zasadach ogólnych z art. 118 Kodeksu cywilnego, czyli obecnie 6 lat od uzyskania prawa d wynagrodzenia zgodnie z art. 22 prawa własności przemysłowej (tak m.in. SN w wyroku z 24.01.2017 r., sygn. akt I PK 107/17).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Innowacyjny projekt automatyzacji: Jan, inżynier pracujący w firmie produkcyjnej, opracował nowatorskie rozwiązanie automatyzujące część procesu produkcyjnego. Jego wynalazek zwiększył wydajność linii produkcyjnej o 15%. Choć Jan nie był pewien, czy przysługuje mu dodatkowe wynagrodzenie, zorientował się, że firma korzysta z jego wynalazku, czerpiąc z niego korzyści finansowe. Po konsultacji prawnej dowiedział się, że zgodnie z przepisami prawa własności przemysłowej ma prawo do dodatkowej gratyfikacji proporcjonalnej do zysków pracodawcy.

Nowy rodzaj opakowania: Maria, zatrudniona w firmie produkującej żywność, stworzyła innowacyjne opakowanie, które przedłuża świeżość produktów. Firma zaczęła wykorzystywać to opakowanie, co znacznie zwiększyło sprzedaż. Maria nie była pewna, czy jej pomysł kwalifikuje się jako wynalazek, jednak dowiedziała się, że jej pracodawca, zgodnie z prawem, powinien wypłacić jej wynagrodzenie za korzyści wynikające z patentu, który został zgłoszony na jej nazwisko.

System zarządzania energią: Tomasz, specjalista od energetyki, opracował system zarządzania energią w firmie, który pozwolił zaoszczędzić duże sumy na kosztach operacyjnych. Firma skorzystała z tego systemu bez dalszych ustaleń z Tomaszem. Po zgłoszeniu się do prawnika dowiedział się, że jako współtwórca tego rozwiązania przysługuje mu wynagrodzenie proporcjonalne do oszczędności firmy, mimo że w umowie o pracę nie było zapisów dotyczących patentów.

Podsumowanie

Pracownikowi, który opracował wynalazek w ramach stosunku pracy, przysługuje wynagrodzenie proporcjonalne do korzyści uzyskanych przez pracodawcę z tytułu korzystania z tego wynalazku. Ważne jest, aby w umowie o pracę zawarte były jasne zapisy dotyczące własności intelektualnej, a w przypadku ich braku, zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo własności przemysłowej. Ochrona interesów twórcy wynalazku może prowadzić do uzyskania dodatkowej gratyfikacji za jego wkład w rozwój firmy.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz wsparcia prawnego w sprawach dotyczących wynagrodzenia za patent lub przygotowania odpowiednich pism, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania dokumentów – szybko i wygodnie bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej - Dz.U. 2001 nr 49 poz. 508
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 stycznia 2020 r., sygn. akt II PK 173/19
4. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 24 lutego 2016 r., sygn. akt I ACa 1169/15
5. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2017 r., sygn. akt I PK 107/17