Zatarcie wyroku po utracie prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu• Data: 22-01-2024 • Autor: Radca prawny Marek Gola |
Zatarcie skazania to ważna instytucja prawna, który ma miejsce po określonym czasie od wykonania wyroku i sprawia, że popełnione przestępstwo uznaje się za niebyłe. W przypadku osób skazanych za jazdę pod wpływem alkoholu istnieją konkretne warunki, które muszą zostać spełnione, aby skazanie uległo zatarciu. Niniejszy artykuł wyjaśnia na przykładzie zapytania pana Dariusza, kiedy następuje ten proces, a także omawia kwestie związane z zakazem prowadzenia pojazdów i jego wpływem na możliwość kierowania pojazdem w Polsce i za granicą. |
|
Pięć lat temu pan Dariusz został skazany za jazdę pod wpływem alkoholu na 10 miesięcy w zawieszeniu na 4 lata, karę grzywny, wpłatę na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznym na okres 2 lat. Zaliczono mu również na poczet kary czas od zatrzymania do skazania. Wszystkie należności pieniężne Pan Dariusz zapłacił w terminie i odtąd nie miał więcej problemów z prawem. Pyta, kiedy w jego przypadku nastąpi zatarcie skazania. Ponadto przed kilkoma tygodniami zrobił nowe prawo jazdy w Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie mieszka. Chciałby wiedzieć, czy może legalnie poruszać się samochodem na polskich drogach. Jak to wygląda od strony prawnej? Zatarcie skazania za jazdę pod wpływem alkoholuW pierwszej kolejności należałoby ustalić, kiedy wyrok w sprawie pana Dariusza się uprawomocnił. Od dnia następującego po dniu prawomocności należy liczyć okres 4 lat wobec zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności na wymieniony okres. Zgodnie z art. 76 § 1 Kodeku karnego (K.k.) skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Innymi słowy, do 4 lat tzw. zawieszenia należy doliczyć 6 miesięcy i od tego dnia następuje zatarcie skazania. Warunkiem koniecznym jest jednak wykonanie środków karnych, a zatem zapłaty świadczenia na rzecz Funduszu, wykonanie 4-letniego zakazu prowadzenia pojazdów, a także zapłata kary grzywny. W przypadku pana Dariusza wiemy, że wykonał wszystkie dodatkowe „kary”, a więc zatarcie skazania nastąpi z upływem 4 lat i dodatkowych 6 miesięcy od uprawomocnienia się jego wyroku.
Pana Dariusza nie obowiązuje już zakaz prowadzenia pojazdów, bowiem został orzeczony na 2 lata. Warunkiem koniecznym braku tego zakazu wobec jego wykonania jest jednak ustalenie, czy prawo jazdy – polskie – zostało oddane w toku postępowania albo po uprawomocnieniu się wyroku. PrzykładyPrzypadek Pani Anny Pani Anna została skazana za jazdę pod wpływem alkoholu w 2018 roku. Otrzymała wyrok w zawieszeniu na 2 lata oraz grzywnę, którą spłaciła w terminie. Po upływie okresu próbnego, czyli 2 lat, i dodatkowych 6 miesięcy, jej skazanie zostało automatycznie zatarte. Pani Anna, starając się o pracę, z radością dowiedziała się, że jej przeszłość karna nie wpłynie na decyzję o zatrudnieniu, dzięki procesowi zatarcia.
Historia Pana Marka Pan Marek, skazany za jazdę po pijanemu w 2016 roku, otrzymał zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat oraz grzywnę. Po upływie tego czasu oraz dodatkowych 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, zastanawiał się, czy jego skazanie zostało zatarte. Zwrócił się o wyjaśnienie do prawnika, który potwierdził, że jego skazanie uległo automatycznemu zatarciu, dzięki czemu mógł z czystym sumieniem kontynuować życie zawodowe i osobiste.
Sytuacja Pana Jakuba Pan Jakub, skazany w 2017 roku za jazdę pod wpływem alkoholu, otrzymał wyrok w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę. Po odbyciu wymaganych kar i upływie 3 lat oraz dodatkowych 6 miesięcy, zaczął planować przeprowadzkę do innego kraju. Zastanawiał się, czy jego skazanie w Polsce będzie miało wpływ na jego zdolność do uzyskania prawa jazdy za granicą. Po konsultacji z prawnikiem dowiedział się, że dzięki zatarciu skazania jego historia karna nie będzie miała wpływu na proces aplikacyjny w nowym kraju. PodsumowanieZatarcie skazania za jazdę pod wpływem alkoholu jest procesem automatycznym, który następuje po spełnieniu określonych warunków, takich jak upływ okresu próby i wykonanie nałożonych środków karnych. Jest to ważny moment dla osób, które chcą rozpocząć nowy rozdział w życiu bez ciężaru przeszłości kryminalnej, umożliwiając im lepsze możliwości zawodowe i większą swobodę w życiu osobistym, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Oferta porad prawnychPotrzebujesz profesjonalnej porady prawnej lub pomocy w przygotowaniu pism związanych z zatarciem skazania? Skorzystaj z naszej oferty konsultacji online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz umieszczony pod tekstem. Źródła:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Marek Gola Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale