.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kategoria T i prowadzenie smarta

Posiadam kategorię T, czy w związku z tym mogę prowadzić samochód smart o dopuszczalnej masie 980 kg i pojemności 599 cm3?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odpowiedź na Pani pytanie znajduje się w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 11 tej ustawy „prawo jazdy kategorii T uprawnia do kierowania następującymi pojazdami:

 

a) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,

b) zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami),

c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM”.

 

Pojazdy, którymi mogą kierować uprawnieni dla kategorii AM, to motorower oraz czterokołowiec lekki.

 

Rzeczywiście ustawa o kierujących pojazdami nie zawiera definicji czterokołowca lekkiego. Tę znajdziemy w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 2 pkt 42c czterokołowcem lekkim jest pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

 

Już zapewne z dowodu rejestracyjnego Smarta wynika, że jest klasyfikowany jako samochód osobowy, co wyłącza określanie go jako czterokołowca. Ponadto jego masa jest znacznie wyższa niż czterokołowca lekkiego i nie posiada ograniczenia prędkości do 45 km/h.

 

Zatem odpowiadając na Pani pytanie: nie, nie może Pani kierować smartem, posiadając tylko prawo jazdy kategorii T.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu