Kara więzienia za granicą a polski rejestr karny• Autor: Tomasz Ciasnocha |
W 1990 r. zostałem skazany w Austrii na karę więzienia. Wyszedłem z niego (zostałem zwolniony wcześniej) w 1995 r. Czy moje dane widnieją w polskim rejestrze karnym? Czy mogę być poszukiwany w kraju i powinienem obawiać się powrotu do Polski? |
Dane o osobach prawomocnie skazanych przez sądy państw obcychPańskie dane nie powinny znajdować się w Krajowym Rejestrze Karnym.
Wprawdzie w art. 2. pkt 4 obecnie obowiązującej ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym ustawodawca stanowi, że w „rejestrze gromadzi się dane o osobach prawomocnie skazanych przez sądy państw obcych”, ale przed wejściem w życie tej ustawy dane o osobie skazanej za granicą były gromadzone jedynie w przypadku, kiedy kara orzeczona za granicą była wykonywana w Polsce. Pan wykonał karę w Austrii i to jeszcze przed wejściem w życie ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym.
Ponadto w światle polskiego prawa nie można już mówić o Panu jako osobie skazanej, gdyż Pańskie skazanie uległo zatarciu. Zatarcie skazaniaZgodnie z art. 107 § 1 Kodeksu karnego „w razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania”.
Pan został skazany w 1990 r., a karę wykonał (został Pan zwolniony z więzienia ) w 1995 r., czyli do zatarcia Pańskiej kary musiało dojść najpóźniej w 2005 r., więc nawet jeśli jakaś informacja istniała w polskich rejestrach, musiała zostać z godnie z prawem usunięta w związku z zatarciem skazania.
Nie ma żadnych podstaw, by mógł Pan być poszukiwany w Polsce za przestępstwo, za które został Pan osądzony w Austrii i za które odbył już Pan karę. Może Pan spokojnie wrócić do Polski.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Tomasz Ciasnocha Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale