.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kara ViaToll za przejazd busem z przyczepą bez opłat

Kilka dni temu odebrałem zawiadomienie z GITD dot. kary za przejazd busem z przyczepką (dop. masa całk. 3300 + przyczepka lekka) przez bramkę viaToll bez opłaty. Nie miałem świadomości o konieczności uiszczania opłaty, tym bardziej, że nie jeżdżę takimi zestawami zawodowo, załatwiałem prywatne sprawy. Wiem – niewiedza nie zwalnia od odpowiedzialności. Najgorsze, że w swojej niewiedzy przejechałem jeszcze chyba dwa razy. Dodatkowo pismo przyszło w takim okresie, że trudno ustosunkować się do niego w żądanym terminie 7 dni. Nie chciałbym pisać naiwnych odwołań, które mogą mnie jeszcze bardziej pogrążyć. Proszę o pomoc z tym przypadkowym brakiem opłaty za autostradę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kara ViaToll za przejazd busem z przyczepą bez opłat

Postępowanie w sprawie braku opłaty za autostradę

W pierwszej kolejności pragnę Pana uspokoić, iż pismo, które do Pana przyszło, to jedynie zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego, a nie decyzja w sprawie.

 

Zgodnie bowiem z treścią art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego:

 

„§ 1. Organ administracji publicznej załatwia sprawę przez wydanie decyzji, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej.

§ 2. Decyzje rozstrzygają sprawę co do jej istoty w całości lub w części albo w inny sposób kończą sprawę w danej instancji”.

 

Niniejsza decyzja podlega doręczeniu stronie postępowania. Ponadto, mając na uwadze treść art. 127:

 

„§ 1. Od decyzji wydanej w pierwszej instancji służy stronie odwołanie tylko do jednej instancji.

§ 2. Właściwy do rozpatrzenia odwołania jest organ administracji publicznej wyższego stopnia, chyba że ustawa przewiduje inny organ odwoławczy.

§ 3. Od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze nie służy odwołanie, jednakże strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy; do wniosku tego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołań od decyzji.

§ 4. (uchylony)”.

 

Dlatego też obecnie nie musi Pan w żaden sposób ustosunkowywać się do przedmiotowego zawiadomienia, bowiem dopiero wskazuje ono na rozpoczęcie postępowania. Odwołanie należy złożyć od decyzji, która zostanie wydana na samym końcu postępowania.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wyjaśnienia w sprawie przypadkowego braku opłaty za autostradę

Wskazany w piśmie termin dotyczy jedynie złożenia przez Pana dodatkowych wyjaśnień i materiału dowodowego, w oparciu o który organ wyda decyzję ostateczną.

 

Dlatego proponuję Panu, mimo upływu terminu wskazanego w piśmie, skontaktować się z organem i złożyć stosowne wyjaśnienia w sprawie, a także zaproponować ugodowe załatwienie sporu.

 

Termin wskazany w piśmie nie jest bowiem terminem sztywnym i może Pan na każdym etapie postępowania uczestniczyć czynnie w sprawie.

 

Zgodnie bowiem z naczelną zasadą postępowania administracyjnego organy administracji publicznej obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

 

Artykuł 10 § 1 ustanawia zasadę ogólną czynnego udziału strony w postępowaniu. Z zasady tej wynikają dla organu administracji publicznej obowiązki, a mianowicie zagwarantowanie stronie czynnego udziału w każdym stadium postępowania oraz zagwarantowanie stronie przed wydaniem decyzji możliwości wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Odpowiednio do tych obowiązków organów administracji publicznej art. 10 § 1 jest podstawą do ustalenia dwóch praw procesowych strony: prawa do czynnego udziału w postępowaniu administracyjnym oraz prawa do wypowiedzenia się co do zebranych dowodów oraz zgłoszonych żądań. Artykuł 10 § 1 kształtuje prawa strony, czego istotnym następstwem prawnym jest to, że strona swoimi prawami rozporządza, a zatem w razie odstąpienia przez stronę od ich realizacji nie można z tego tytułu wyprowadzać negatywnych następstw dla strony.

Nieświadomość konieczności uiszczenia opłaty

Jak najbardziej proszę wskazać, iż nieświadomie dopuścił się Pan przedmiotowego naruszenia i chciałby Pan, aby organ ugodowo postąpił w niniejszej sprawie. Proszę także wyjaśnić okoliczność, że wyjątkowo przewoził Pan coś w przyczepie, a przyczepa była pożyczona. Z doświadczenia wiem, że w przypadku takiego wypożyczenia musi zostać Pan powiadomiony o konieczności uiszczenia opłaty. Zgodnie natomiast z treścią ar. 13 Kodeksu postępowania administracyjnego:

 

„§ 1. Organy administracji publicznej w sprawach, których charakter na to pozwala, dążą do polubownego rozstrzygania kwestii spornych oraz ustalania praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania w należących do ich właściwości sprawach, w szczególności przez podejmowanie czynności:

1) skłaniających strony do zawarcia ugody, w sprawach, w których uczestniczą strony o spornych interesach;

2) niezbędnych do przeprowadzenia mediacji.

§ 2. Organy administracji publicznej podejmują wszystkie uzasadnione na danym etapie postępowania czynności umożliwiające przeprowadzenie mediacji lub zawarcie ugody, a w szczególności udzielają wyjaśnień o możliwościach i korzyściach polubownego załatwienia sprawy”.

Ugoda administracyjna

Wyróżnia się w doktrynie dwa rodzaje ugody administracyjnej:

 

  1. Uzgodnienia między stroną a organem administracji publicznej pewnej sprawy. W tym przypadku ugoda może być ujęta w formie postanowienia lub też może mieć znaczenie dowodu związanego z wyjaśnieniem sprawy.
  2. Uzgodnienia między stronami takiej sprawy, która rozstrzygana jest w trybie decyzji administracyjnej. W tym przypadku może nastąpić bądź to zaniechanie postępowania, bądź też treść ugody musi być zatwierdzona w formie decyzji administracyjnej (J. Starościak, Prawo administracyjne, 1977, s. 289, przypis 20).

 

Na znaczenie, jakie wiąże się z tą formą załatwienia spraw administracyjnych, wskazuje nadanie ugodowemu załatwieniu spraw administracyjnych rangi zasady ogólnej postępowania administracyjnego.

 

Dlatego też w niniejszej sprawie w pierwszej kolejności proponuję, aby udał się Pan do organu i wyjaśnił sytuację. Proszę pamiętać, że postępowanie administracyjne jest w toku i aż do zakończenia sprawy może Pan przedstawiać swoje twierdzenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu