W serwisie
Materiały
W jaki sposób można wykorzystać kapitał zapasowy spółki z o.o.?• Autor: Bogusław Nowakowski |
W jaki sposób można wykorzystać kapitał zapasowy spółki z o.o.? Spółka nie generuje strat. Co roku zysk przekazywany był na kapitał zapasowy, udziałowcom nie były wypłacane dywidendy. Główny udziałowiec pełni nieodpłatnie funkcję prezesa zarządu. Drugi udziałowiec (brat głównego) nie jest zatrudniony w spółce. Dodam, iż jest członkiem zarządu, pełni funkcję wiceprezesa.
|
|
Czym jest kapitał zapasowy spółki?Jak wynika z Pana opisu, w swej dotychczasowej historii spółka nie przekazywała zysku (z kilku lat), jaki wypracowywała, do podziału pomiędzy wspólników, ale na kapitał zapasowy.
Kapitał zapasowy to rezerwa finansowa tworzona przez spółkę. Spółka korzysta z niej dla celów wskazanych w samej umowie oraz stosownie do woli wspólników.
W zasadzie kapitał zapasowy wykorzystuje się na:
Spółka może wykorzystywać kapitał zapasowy dowolnie. Spółka może:
Pokrycie strat spółki, jak wynika z opisu, nie wchodzi w rachubę. Spółka ma dochody i nie generuje strat.
Nie było zapewne dopłat, a więc nie ma potrzeby ich zwracania wspólnikom. Przeznaczenie kapitału zapasowego na podwyższenie kapitału zakładowegoPrzeznaczenie kapitału zapasowego na podwyższenie kapitału zakładowego związane jest z podatkiem od czynności cywilnoprawnych z tytułu zmiany umowy spółki w zakresie kapitału zakładowego. Kapitał zakładowy zostaje podwyższony o kwotę pomniejszoną o należny zryczałtowany podatek dochodowy. Jest tak, bowiem równowartość kwot przeznaczonych z kapitałów spółki na podwyższenie kapitału zakładowego stanowi dochód wspólnika z tytułu udziału w zysku osoby prawnej, a więc dochód, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
W następstwie podjęcia przez zgromadzenie wspólników uchwały o podziale zysku po stronie uprawnionego udziałowca powstaje roszczenie o wypłatę dywidendy. Spółka kapitałowa ma wówczas zobowiązanie wobec wspólników i staje się ich dłużnikiem do czasu dokonania wypłaty.
Dywidenda jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych u wspólników. Podatek oblicza i przekazuje do US spółka jako płatnik tego podatku z tytułu przekazanej dywidendy. Dochód z udziału w zyskach osób prawnychDochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także:
Dywidenda nie jest optymalnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o podatki. Jest to tylko najszybsza i najprostsza forma zyskania pieniędzy przez wspólników.
W praktyce przyjmuje się, że każdorazowe dysponowanie środkami z kapitału zapasowego wymaga uchwały zgromadzenia wspólników. Przeznaczenie kapitału zapasowego na wypłatę dywidentyW piśmiennictwie wskazuje się, że „można podjąć uchwałę o przeznaczeniu kapitału zapasowego utworzonego z zysku na wypłatę dywidendy, pod warunkiem, że umowa spółki nie zawiera zapisu, że kapitał zapasowy tworzony z zysku nie może być przeznaczony na dywidendy” (dr hab. Waldemar Gos, Vademecum Doradcy Podatkowego).
„Możliwość podziału zysku za lata ubiegłe jest uzależniona od spełnienia następujących przesłanek:
Warto pamiętać, że zgodnie z art. 198 § 1 „wspólnik, który wbrew przepisom prawa lub postanowieniom umowy spółki otrzymał wypłatę (odbiorca), obowiązany jest do jej zwrotu”. Członkowie organów spółki ponoszą odpowiedzialność za jej zwrot spółce solidarnie z odbiorcą. „Jeśli zwrotu wypłaty nie można uzyskać od odbiorcy ani od członków organów spółki, za ubytek w majątku spółki, który jest wymagany do pełnego pokrycia kapitału zakładowego, odpowiadają wspólnicy w stosunku do swoich udziałów. Kwoty, których nie można ściągnąć od poszczególnych wspólników, rozdziela się między pozostałych wspólników w stosunku do udziałów” (art. 198 § 2 K.s.h.).
„Zobowiązani nie mogą być zwolnieni od odpowiedzialności” (art. 198 § 3 K.s.h. – przepis jest bezwzględnie obowiązujący, nie można go wyłączyć umową spółki). Roszczenia o zwrot nienależnie pobranej wypłaty przedawniają się z upływem lat trzech, licząc od dnia wypłaty, a jeśli odbiorca wiedział o bezprawności otrzymanej wypłaty – z upływem lat 10 (art. 198 § 4 K.s.h.).
Od kwoty dywidendy wypłaconej wspólnikom spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie odprowadza się składek.
Dywidenda może być wypłacona zarówno w pieniądzu, jak również w naturze (określone rzeczy, składniki majątku spółki, ruchomości).
Ostatnie rozwiązanie zależne byłoby od tego, czy umowa spółki przewiduje umorzenie udziałów. Jeżeli tak – można rozważać możliwość umorzenia udziałów. A w ramach tego takie przeprowadzenie czynności prawnych i zmian, by podatki były jak najmniejsze.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Bogusław Nowakowski Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności). |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale