.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jeden licznik za prąd do dwóch lokali

• Autor: Eliza Rumowska

Od 44 lat jestem zameldowana i mieszkam w budynku, który – jak się niedawno okazało – należy nie do mnie, a do mojego wuja. Chce on odłączyć mi energię elektryczną, bo mamy jeden licznik (na niego) – do mojego i jego mieszkania (ja płacę połowę). Co mogę zrobić? Czy mogę założyć swój licznik?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jeden licznik za prąd do dwóch lokali

Możliwość przepisania licznika na posiadacza samoistnego

Rzeczywiście Pani położenie od strony formalnoprawnej nie wygląda aktualnie dobrze. Oto bowiem z prawnego punktu widzenia jest Pani tylko posiadaczem nieruchomości, jednak z tego tytułu w dalszej części porady udzielę Pani wyjaśnień, co może dać szanse uzyskania własności przy spełnieniu określonych warunków.

 

Teraz jednak stan faktyczny i prawny jest następujący. Prawnym dysponentem własności jest właściciel wpisany do księgi wieczystej, co oznacza, że może on decydować w granicach prawa zarówno o infrastrukturze i mediach na terenie swej własności, jak i o sposobie jej wykorzystania przez inne osoby (tzn. Panią).

 

Dodatkowym problemem jest fakt, iż abonentem operatora elektrycznego jest także właściciel, a nie Pani. W istocie abonent ma prawo podjąć działania mające na celu zakończenie świadczenia usług dostawy energii elektrycznej do jego nieruchomości. Mówiąc krótko – ma prawo wypowiedzieć umowę z zakładem energetycznym. Należy więc uprzedzić jego działania następującą deklaracją – wystąpić z pismem do zakładu energetycznego z prośbą, aby w razie wpłynięcia wypowiedzenia umowy dotychczasowej nie odłączano prądu, lecz zawarto z Panią umowę (tzw. przepisanie licznika) . Inną opcją jest prośba o zainstalowanie podlicznika lub drugiego licznika prądu (dość spory koszt) i zawarcie nowej umowy niezalenie od umowy wuja. Proszę także wobec zakładu energetycznego wykazać się zamieszkiwaniem pod tym adresem. Problemem będzie jednak sprzeciw właściciela, ponieważ zakład energetyczny nie może dokonywać instalacji na cudzy wniosek wbrew woli właściciela. Tak wyglądają możliwości zabezpieczenia dostaw prądu.

Nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie

Co do prawa do nieruchomości – jak nadmieniłam – teraz jest Pani posiadaczem. Jednak napisała Pani, że jest nim od 44 lat. Prawo stanowi natomiast, że osoba będąca w wyłącznym posiadaniu (samoistnym) nieruchomość powyżej lat 30, w sposób nieprzerwany i niezakłócony – ma prawo ubiegać się o nabycie własności tej nieruchomości przez zasiedzenie.

 

Jeżeli spełniałaby Pani dwa powyższe warunku (czas i nieprzerwane posiadanie samoistne), wówczas należy wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia własności przez zasiedzenie. Sąd po ustaleniu, że przesłanki do zasiedzenia zostały spełnione – stwierdzi nabycie własności.

 

Tak oto wygląda Pani sytuacja – warto więc podjąć działania, bo nieczynienie niczego może doprowadzić do pozbawienia Pani dostawy energii, a nawet dachu nad głową.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Eliza Rumowska

Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu