.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jazda skuterem a zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B

• Autor: Monika Cieszyńska

Czy mogę jeździć skuterem o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3, jeżeli sąd orzekł wobec mnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii B?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jazda skuterem a zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

Zgodnie z art. 42 Kodeksu karnego sąd orzeka albo zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych określonego rodzaju albo wszelkich pojazdów.

 

W najnowszym orzecznictwie przyjmuje się, że skuter jest pojazdem mechanicznym. Bez znaczenia w kwestii zaliczenia do kategorii „pojazdów mechanicznych” pozostają konkretne właściwości poszczególnych motorowerów czy skuterów (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12.01.2011 r., sygn. akt IV KK 341/10). Niemniej do jego prowadzenia nie jest konieczne posiadanie prawa jazdy kategorii B.

 

W myśl art. 88 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym „prawo jazdy kat. B uprawnia do kierowania:

 

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
  • pojazdem, o którym mowa wyżej, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
  • ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym”.

 

Tym samym nie może Pan prowadzić przez czas trwania zakazu wymienionych pojazdów mechanicznych, do których prowadzenia potrzebne jest prawo jazdy kategorii B.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy można jeździć skuterem skoro sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wyłącznie kategorii B

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia skuter, stąd w doktrynie przyjmuje się, iż skuter jest typem motoroweru. Motorowerem jest „pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h” (art. 2 pkt 46 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Jeżeli kierujący motorowerem ma ukończone 18 lat, nie jest obowiązany do posiadania szczególnych uprawnień (art. 87 ust. 3 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Samo osiągnięcie pełnoletności uprawnia do kierowania motorowerem w ruchu drogowym. Wystarcza wówczas posiadanie dowodu osobistego. Tym samym osoba pełnoletnia na skuterze o pojemności do 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h, może jeździć, posiadając tylko dowód osobisty.

 

Mając na uwadze powyższe, uważam, że może Pan jeździć skuterem, skoro sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wyłącznie kategorii B. Skuter nie zalicza się do pojazdów mechanicznych kategorii B.

 

Niemniej w każdym czasie może Pan wystąpić do sądu, który wydał wyrok skazujący, z wnioskiem o jego wykładnię (interpretację) poprzez określenie, czy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych ogranicza się tylko do tych pojazdów, do prowadzenia których jest konieczne posiadanie prawa jazdy kat. B. Wniosek jest wolny od opłat.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu