.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jakie konsekwencje za nękanie w internecie?

• Data: 10-12-2024 • Autor: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Dwa lata temu poznałem przez internet chłopaka. Pisaliśmy dość długo, zakochałem się. Niestety okazało się, że flirtuje też z innymi osobami. Byłem tym bardzo przybity i podając się za kogoś innego, groziłem, że zdradzę wszystkim, że jest gejem. Okazało się, że chłopak założył mi sprawę o nękanie. Co mam robić? Wiem, że zachowałem się głupio. Co mnie czeka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jakie konsekwencje za nękanie w internecie?

Rozumiem, że jest Pan zdenerwowany całą tą sytuacją, jednakże chciałabym Pana chociaż w pewnym stopniu uspokoić. Nie można wykluczyć poniesienia pewnych konsekwencji karnych, jednakże w mojej ocenie nie powinny być one poważne. Zależnie od tego, jaka była treść, a także częstotliwość i charakter wysyłanych wiadomości, istnieje możliwość rozważania popełnienia czynu stalkingu (nękania) oraz używania gróźb karalnych.

Uporczywe nękanie

Mogłoby to wyczerpywać przestępstwa z art. 190a Kodeksu karnego, opisanego jako uporczywe nękanie czy też potocznie stalking. W artykule tym zawarto zapis, iż kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub jej osoby najbliższej wzbudza w niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Taka sama kara grozi osobie, podszywa się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody osobistej lub majątkowej. Należy przy tym zauważyć, ze ściganie odbywa się na wniosek pokrzywdzonego, jednak nie należy tego mylić z oskarżeniem prywatnym. Należy zwrócić się do organów ścigania i oświadczyć, że składa się wniosek o ściganie, a wówczas już po wszczęciu postępowania zajmą się nimi kompetentne organy. Wówczas oni zajmą się m.in. zbieraniem dowodów i wykazaniem, czy doszło do popełnienia przestępstwa. Tak więc jeśliby ten mężczyzna złożył wniosek o ściganie, organy ścigania zaczęłyby działać z urzędu.

 

Tutaj zależnie od treści Pana wiadomości można rozważać ewentualnie groźby karalne (nie wiem, co dokładnie Pan pisał). Zgodnie z art. 190 kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub osoby najbliższej, jeśli groźba wzbudza uzasadnioną obawę, ze zostanie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Warunkowe umorzenie postępowania

Gdyby nawet doszło do jakiegoś postępowania, szansa na to, żeby zasądzono karę pozbawienia wolności, jest naprawdę nikła. Należy wskazać, że nie są to czyny zagrożone wysokimi karami, a więc w takich wypadkach ekstremalnie rzadko orzeka się karę pozbawienia wolności. Rozumiem, że wolałby Pan uniknąć procesu sądowego i nadmiernego stresu. Dlatego też można rozważyć warunkowe umorzenie postępowania. Otóż zgodnie z art. 66 sąd może warunkowo umorzyć postępowanie, jeśli wina społeczna szkodliwość nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste przemawiają za tym, że sprawca nie popełni przestępstwa. Można to uczynić wobec przestępstw zagrożonych karą do 5 lat pozbawienia wolności. Oznacza to w praktyce, że przyznaje się Pan do popełnienia czynu i powinien Pan złożyć w tej sprawie wyjaśnienia, gdyż jeśli sytuacja nie będzie jasna i okoliczności będą budziły wątpliwości, nie będzie to możliwe. Jednakże pozostanie Pan osobą niekaraną i to jest tutaj istotny argument.

 

Należy tu dodać, że w Pana sprawie dowody będą raczej jednoznaczne, gdyż wystarczy przedstawienie Pana wiadomości. Ma Pan oczywiście też za sobą poważny argument na swoją obronę, a mianowicie, że działał Pan pod wpływem emocji, ale z drugiej strony nie niweczy to winy, ale może trochę ją zmniejszyć. W mojej ocenie byłoby to najbardziej optymalne rozwiązanie. Gdyby Pan się przyznał do winy i przeprosił pokrzywdzonego, stwierdził, że Pan żałuje, i złożył wniosek o warunkowe umorzenie, to jest duża szansa, że wniosek zostałby uwzględniony, a Pan uniknąłby procesu. Mógłby Pan otrzymać jakaś grzywnę lub obowiązek zapłaty nawiązki na rzecz pokrzywdzonego, ale nie byłyby one zbyt wysokie, jako że nie są to czyny zagrożone wysokimi karami. Proszę być dobrej myśli.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Natarczywe wiadomości od byłego partnera

Były partner codziennie wysyłał dziesiątki wiadomości SMS i e-maili, w których wyrażał żal z powodu rozstania oraz formułował prośby o spotkanie. Niektóre wiadomości zawierały sugestie o śledzeniu lub odwiedzaniu miejsc, gdzie przebywała pokrzywdzona osoba, co wzbudziło u niej poczucie zagrożenia i obawę o własne bezpieczeństwo.

 

Podszywanie się w internecie

Osoba A stworzyła fałszywe konto w mediach społecznościowych, podszywając się pod osobę B. Publikowała tam obraźliwe treści i zdjęcia mające na celu zdyskredytowanie osoby B w jej środowisku zawodowym. Pokrzywdzona osoba zgłosiła sprawę, a działania te zostały zakwalifikowane jako uporczywe nękanie.

 

Groźby wobec sąsiada

W sporze o granicę działki jeden z sąsiadów wysyłał groźby SMS-em, zapowiadając zniszczenie mienia lub wyrządzenie krzywdy fizycznej. Treść wiadomości wywołała u adresata uzasadnioną obawę, że groźby zostaną spełnione, co stanowiło podstawę do zgłoszenia sprawy organom ścigania.

Podsumowanie

Uporczywe nękanie, podszywanie się pod inną osobę czy groźby karalne to poważne naruszenia prawa, które mogą prowadzić do odpowiedzialności karnej. Działania takie, jeśli wzbudzają poczucie zagrożenia lub naruszają prywatność ofiary, mogą być ścigane na wniosek pokrzywdzonego. W wielu przypadkach, zwłaszcza gdy czyn nie był znacząco szkodliwy, możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania, co pozwala uniknąć surowych konsekwencji. Ważne jest jednak przyznanie się do winy, wyrażenie skruchy i podjęcie próby naprawienia szkód.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne w sprawach związanych z nękaniem, groźbami karalnymi oraz innymi naruszeniami prawa karnego. Pomagamy w ocenie sytuacji, przygotowaniu wniosków do organów ścigania oraz reprezentujemy klientów na każdym etapie postępowania.

Źródła:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Radca prawny, absolwentka prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobywała doświadczenie w wielu firmach, zajmując się m.in. prawem budowlanym, prawem zamówień publicznych, regułami kontraktowymi FIDIC i prawem cywilnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską, specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie zamówień publicznych.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu